Windows 10’u Hızlandırmanın Yolları!
Windows 10’u Hızlandırmanın Yolları!
Bu ipuçlarını kullanarak sisteminizi daha kesintisiz çalışır hale getirebilirsiniz.

Bilgisayarlarının yavaş çalışması, ilk bilgisayarın icadından beri şikayet kaynağı olsa gerek. Bu problem bazen programa ayak uyduramayan donanımdan kaynaklansa da, çoğunlukla donanıma lüzumsuz yük binmesinden kaynaklanıyor. Bu yazımızda bu yükü hafifletip sisteminizi nasıl hızlandırabileceğinizi anlatıyoruz.

Otomatik başlayan uygulamaları denetleyin

Sisteminize kurduğunuz bazı uygulamalar, Windows’un açılışında kendilerini otomatik çalıştırırlar. Kurulu uygulama sayısı fazla olan sistemlerde bu durum, hem bilgisayarın tam anlamıyla açılmasını uzatır, hem de genel performansa zarar verir. Bu durumda yapılması gereken şey, açılışta hangi uygulamaların açılacağına karar vermek.

Bunun için görev yöneticisine başvurmamız gerekiyor. Ctrl+Shift+Esc kombinasyonu ile görev yöneticisini çalıştırın ve Başlangıç sekmesini açın.

görev-yöneticisi-1-640x418

Karşınıza uygulama listesi çıkacaktır. Listede bulunan uygulamaların başlangıçta çalışıp çalışmayacağı Durum sütunu altında görülebilir. Eğer uygulamanın karşısında Etkin yazıyorsa, o uygulama başlangıçta kendiliğinden çalıştırılıyor demektir. Eğer listede başlangıçta çalışmasını istemediğiniz uygulamalar varsa, ismine sağ tıklayın ve Devre dışı bırak opsiyonuna tıklayın. Artık belirlediğiniz uygulama, yalnızca siz çalıştırdığınızda açılacaktır.

görev-yöneticisi-640x419

Görsel efektleri kapatın

Windows 10’un animasyonları göze güzel görünüyor. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi bunda da bir bedel var. Bu bedel de sistem performansından kayıp oluyor. Performans seçenekleri menüsünden Windows animasyonlarını ve resim efektlerini kapatıp ciddi bir performans kazancı sağlayabilirsiniz.

sysdm-640x493

Windows arama kutucuğuna sysdm.cpl yazın ve Sistem Özellikleri penceresini açın. Gelişmiş sekmesinin Performans bölümünde bulunan Ayarlar düğmesine tıklayıp Performans Seçenekleri penceresini açın. Burada Windows’ta kullanılan resim efektleri göreceksiniz. Zamanınız varsa teker teker deneyerek size İdeal ayarları seçin. Ancak şu ayarları devre dışı bırakmanız size en iyi performansı kazandıracaktır

performans-seçenekleri-640x496

Görev çubuğundaki animasyonlar
Pencereler animasyonla küçültülüp büyütülsün
Menüler görüntüye belirerek veya kayarak gelsin
Araç ipuçları görüntüye belirerek veya kayarak gelsin
Menü ögeleri seçildikten sonra gölgelensin
Pencerelerin altında gölge göster
Denetim ve öge animasyonlarını pencere içinde göster
Veya direkt olarak En iyi performans için ayarla opsiyonunu işaretleyerek ayarları Windows’un saptamasini sağlayabilirsiniz.

Windows problem giderme aracını kullanın

Windows’un problem giderme aracı çoğu zaman internet bağlantıları için kullanılsa da, genel Windows problemlerinda da son derece iyi sonuçlar verebiliyor. Eğer sisteminizin performans kaybının Windows kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, Windows’un problem giderme aracını kullanabilmeniz mümkün.

Başlat menüsüne “sorun giderme” yazarak denetim masasındaki ilgili menüyü açın ve Sistem ve Güvenlik sekmesinde bulunan Bakım görevlerini çalıştır opsiyonuna tıklayın.

bakım-görevleri-640x328

Sistem bakımı penceresi açılacak ve problemleri tarayacaktır. Ardından bakım yardımcısı sizden yönetici yetkilerinizi isteyecek ve problem tespit edilirse çözmeye çalışacaktır.

sistem-bakımı-640x326

Kaynak ve performans izleyicisini kullanın

Windows’ta Kaynak ve Performans İzleyicisi adında son derece yararlı bir araç mevcut. Ancak bu aracı bulmak biraz sorunlı olduğu için çoğu kullanıcı bu aracın varlığından habersiz. Kısaca bu araç, Windows’ta yaşanmış/yaşanan performans problemleri ve hata dokümanlarını topluyor ve incelemesi için kullanıcıya sunuyor.

Aracı çalıştırmak için arama ekranına perfmon /report yazın ve çıkan sonuca tıklayın. İzleyici aşağı yukarı bir dakika süren bir veri toplaması yapacak ve bulduğu sonuçları farklı kategoriler altında kullanıcıya sunacaktır.

kaynak-izleyici-640x523

Dikkat etmeniz gereken ilk şey Uyarılar sekmesi olması gereklidir. Bu sekmede Windows’un işleyişinde yaşanan problemleri ve olası çözüm tavsiyelerini göreceksiniz. Ayrıca Temel Sistem Denetimleri ve Performans sekmeleri de son derece yararlı veriler sunmaktadır.

kaynak-izleyici-2-640x449

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları