Zamanda Yolculuk Yapmanın 7 Yolu

Zamanda Yolculuk Yapmanın 7 Yolu


7- Kara Delikler: Kara delikler Einstein’dan sonraki en zeki fizikçi sayılan Stephen Hawking tarafından, sadece geleceğe götürebilen tek yönlü, doğal zaman makineleri olarak adlandırılmaktadır. Fikir, kara deliklerin içine girmekten ziyade, yörüngelerine girmekten oluşmakta. Kara delikler o kadar güçlüdür ki, sadece uzayı bükmekle kalmayıp, zamanı da bükerek yavaşlatmakta ve zamanı yavaşlatmaları, merkezlerine doğru artmaktadır.

6- Tipler Silindiri: Amerikalı fizikçi Frank Tipler’in önerdiği bir mekanizma (Tipler Silindiri olarakta bilinir) zamanda yolculuğu mümkün kılabilir. Tipler silindiri, masif ve uzun bir silindirin kendi ekseni etrafında dönmesine dayanmaktadır. Ancak bu metodun da bir kısıtlaması vardır. Buna göre zamanda sadece geriye yolculuk yapılabilir, geleceğe yapılamaz ve çalışması için silindirin sonsuz uzunluğa sahip olması gerekir. Buradaki engel ise insanoğlunun sonsuz uzunluğu olan bir silindir üretebilme yetisinin olmamasıdır.

5- Evrenin Etrafından Dolaşmak: 1949 yılında Einstein’ın arkadaşı olan ve 20 yüzyılın en büyük matematik dehaları arasında gösterilen Kurt Gödel,Einstein’ın zamanda yolculuk kuramsına rakip olacak bir fikir ortaya atmıştır. Gödel eğer evrenin etrafını, evrenin dönüş hızından daha hızlı şekilde kat edecek bir araç yapılabilirse, zamanda geri gidilebileceğini ve evrenden daha hızlı hareket edilebildiği için, evrenin döngüsü tamamlanıp geminin geldiği zamana eşitlenmeden tekrar geleceğe dönülebileceğini savunmuştur.

4- Solucan Delikleri : Einstein tarafından ortaya atılan teoride, evrenin içindeki zaman tünelleri olarak adlandırılan solucan delikleri zamanda yolculuk için mantıklı sayılabilecek fikirlerdendir. Hala bir örneği gözlemlenememiş olan bu teorik tüneller sadece zamanda yolculuk için değil, aynı zamanda uzayda mesafe kat etmek için kestirme olarak da kullanılabileceklerdir. Bilim adamları şimdiden solucan deliği üretebilecek uzay makinalarını nasıl üretebileceklerini düşünmeye başlamışlardır.

3- Kozmik sicimler: Potansiyel zaman yolcuları için bir başka teori kozmik sicimlerdir. Kozmik sicimler, tüm evren boyunca uzanan, zamanın doğuşundan itibaren orada bulunan enerjinin küçük ince parçacıklarıdır. Evrenin ilk zamanlarından kalan bu ince parçacıkların devasa miktarlarda kütleye sahip olduğu tahmin ediliyor ki, bu yüzden de uzay-zamanı bükebileceği düşünülüyor.
Bilim insanlarına göre kozmik sicimler uzunlukları olan, fakat genişlik ve ağırlıkları olmayan yapılardır.

2- Işık Hızı : Işık hızına doğru bir seyahat yapabilseydiniz, ışık hızına yaklaştıkça etrafınızdaki zamanın yavaşladığını ve ışık hızına ulaştığınızda zamanın durduğunu fark ederdiniz ve ışık hızını geçtiğinizde ise zamanda geriye gitmeye başlardınız. Eğer astronotlar bizim yıldızımıza en yakın yıldıza ışık hızı ile seyahat etseydi, bu 8 yıl alırdı fakat astronotlar için sadece 8 dakika geçmiş olurdu. Ancak, şu anda hiçbir şeyin saniyede 300.000 km hıza ulaşabileceği veya geçebileceği düşünülmemektedir, çünkü bunun sonsuz bir enerjiye ihtiyacı olduğu bilimsel bir gerçektir.

1- Bükücü Sürüş: Kara delikler gibi, uzaydaki gezegenlerde kendi çaplarında uzayı bükebilmektedir. Ve NASA şimdiden bunu büyük çapta taklit edebilecek IXS Enterprise isminde bir uzay gemisi üretmeye başlamış bulunmakta. Eğer başarılı olunursa, gemi bir karadelik gibi, fakat sadece kendi kütlesini zamanda taşıyacak çapta bir uzay-zaman bozulması ortaya çıkararak, zamanda yolculuğu bir bilim kurgu fikri olmaktan çıkaracak. Bütün bunların sonundaki asıl soru ise ; Eğer insanoğlu bu hayali gerçekleştirip zamanın dinamiklerine karşı çıkarsa, Zaman bunun bedelini bize ödetir mi ?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları