SpaceX cesur bir mesaj gönderiyor, SpaceX, 2018 yılı için yeni ve iddialı bir hedef duyurarak uzay gezileri topluluğuna şok verdi: Ay çevresinde iki kişi göndermek. İki yolcu NASA astronotları değil; Bunun yerine, gezi için şimdiden "önemli para yatırma" yapanlar zengin turistlerdir. SpaceX bu görevi kaldırırsa, sivilleri daha düşük Dünya yörüngesinin ötesine taşıyan ilk özel şirket olacak.

 Görev aynı zamanda olası bir NASA planını da taklit eder. Birkaç hafta önce Beyaz Saray, NASA'ya Uzay Launch Sisteminin (SLS) ilk uçuşunda insanları yerleştirme imkânına bakmasını istedi - NASA'nın astronotları derin uzaya ve umarım Mars'a götürmek için kurduğu roket. Bu, orijinal SLS uçuş planında 2018'de caydırılmayacak bir lansman için yapılan bir değişiklik. NASA, 2019'un sonundan önce yolcuların Ay'ın etrafında bir turda seyahate çıkacağını düşünen bir mürettebatlı uçuş düşünüyor.

Şimdi SpaceX'in açıklamasıyla, ABD kamu ve özel sektörü arasında başka bir uzay yarışının varmış gibi görünmesine karşın: Ay'ın etrafında uçmak yerine Ay'ın etrafında uçmak. Eğer öyleyse, uzaya erişmenin yeni yolları olacak olan ABD için iyi bir haber. 2011'deki Uzay Mekiği programının bitiminden bu yana ABD, insanları Uluslararası Uzay İstasyonu'na almak için Rus roketlerine güvenmek zorunda kaldı. Ancak şimdi, Amerika'nın insanları yörüngede ve Ay'ın yakınında alabileceği iki varlık (SpaceX ve NASA) elde etmeye hazırlanıyor.

sls_in_clouds

NASA ve SpaceX'in misyonlarının benzerliklerini kaçırmak zordur; Sonuçta, ikisi de Ay'ın etrafında mürettebat kapsülü taşıyan dev bir roketi içeriyor. NASA için roket SLS, kapsül ise on yılı aşkın bir süredir gelişmekte olan Orion'dur. SpaceX'in roketi Falcon Heavy, şirketin Falcon 9'unun daha büyük bir versiyonu. Falcon Heavy, henüz uçmadı, ancak SpaceX bu yaz ilk defa piyasaya sürülecek.