Sony Xperia 1 İncelemesi!
Sony’nin En İyi Telefonu, Yine De Fiyatına Değmiyor!

Sony'nin yeni Xperia 1 ile nelere gittiğini hemen görebiliyorsunuz. Öyle uzun ve benzersiz ki Sony'nin Android telefon paketinden farklı olmasını sağlamak istediği açık. Samsung ve Huawei'nin egemen olduğu bir dünyada Sony'nin, insanlara telefonlarını düşünmeleri için farklı ve farklı bir neden vermesi gerekiyordu. Bu noktada alternatif, sadece telefonlardan tamamen vazgeçmek.

Evet, Xperia 1 öne çıkıyor, ancak benzersiz bir form faktörü oluşturmak kolaydır. İyi, eksiksiz bir paket yapmak değil. Sony, iyi bir üst düzey telefon yapma konusunda oldukça zaman harcadı ve güzel bir iş çıkardı. Ama burda eğri olmamalıyız. Xperia 1, olması gerektiği kadar dikkat çekmiyor - üstelik 950 dolar.


  Benzersiz ekran boyutu.

  Mükemmel renk üretimi

  Cinema Pro 4K video çekim uygulaması

  Çok pahalı

  Kameralar sadece ortalama kalitede

  Ekran çok bulanık


Xperia 1 hakkındaki en iyi şey, elinize sığması daha kolay bir tasarımda büyük ekranlı bir telefona sahip olmanın avantajlarından birkaçı. Xperia 1, 2019’un artı telefon standartlarına göre bile çok büyük olan 6,5 inç ekrana sahip. Ancak 21: 9 en boy oranı nedeniyle rekabetten çok daha dar. Neredeyse tam olarak bir iPhone XS ile aynı genişlikte.

Son birkaç yıldır XL telefon ve daha küçük, tek elli bir telefon kullanmak istemek arasında gidip geldim. Ne zaman büyük bir telefon alsam, onu seviyorum - o cam levhayı kullanmanın temel ergonomisi can sıkıcı hale gelene kadar. Benzer şekilde, küçük telefonların ne kadar rahat olduğunu da çok seviyorum - her şey biraz sıkışık hissetmeye başlayana kadar.

Xperia 1 neredeyse bize her ikisinin de en iyisini sunuyor. Bir şey listesi olan herhangi bir uygulamada çok daha fazla içerik görebilirim: e-posta, Twitter, web sayfaları. Cihazı bir elimde rahatça tutabilir ve bir baş parmağınızla yazabilirim. Bir telefonda bölünmüş ekran uygulamaları isteyen bir kişiyseniz, Xperia 1 bu deneyim için gerçekten daha iyidir.Ancak hata yapmayın: bu hala büyük ekranlı bir telefon ve kullanmak için hala iki eliniz olacak. Ekranın üstü baş parmağınızdan çok uzakta. Ve çok hassas oturduğunuzda eğer arka cebinizde ise telefonla vedalaşın çünkü artık kullanılamaz bir hale geliyor.

Düğmeler söz konusu olduğunda da garip: hepsi sağ tarafta, ve birçoğu var. Ses seviyesi, parmak izi sensörü, ayrı bir güç düğmesi ve bir kamera düğmesi var. Parmak izi sensörünün ve güç düğmesinin birleştirilmemesi garip ve hızlı bir şekilde ihtiyaç duyduğu kadar kolayca yeterli miktarda kir alması bile garip çalışmadan önce silin. 

Sony, bunun 4K HDR OLED ekran olduğunu söylüyor. Buradaki çözünürlük 3840 x 1644'tür, ki bu genellikle kısa sürede 2160 piksel elde edeceğiniz bir film sürümünden daha fazla 4K'lık bir telefon sürümüdür.Benzer şekilde, Sony de HDR'yi çok büyük bir sorun olarak görüyor, ancak bir telefonda HDR'nin çoğu insanın gerçekten görebileceği bir şey olmadığını düşünüyorum. Sony'nin “Yaratıcı Mod” olarak adlandırdığı renk iddialarından daha çok etkilendim. Aslında, DCI-P3 renk gamı ve BT.2020 standardı ile referans monitörden renk üretimini eşleştirmeye çalışmak. Elbette, referans monitörüyle eşleşemez, ancak Creator Mode'u açmak, renkleri diğer telefonlarda kullandığınızdan çok daha doğru ancak daha az canlı gösterir.

Bu modu Netflix gibi yalnızca desteklenen bazı uygulamalarda açılacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Netflix’ten bahsetmişken, ondan filmler gerçekten bu telefon için ideal kullanım çantası gibi görünüyor. Geniş ekran bir film izlemek harikadır: iyi bir stereo ayırma, Dolby Atmos desteği ve hepsinden iyisi, çentik veya kamera kesimi yok.

Mesele şu ki, telefonumda izlediğim videoların çoğu 21: 9 değil. YouTube’da 4: 3 veya en azından 16: 9’dur. En boy oranı ne olursa olsun, videonun her iki tarafındaki dev siyah çubuklar arasında veya tam ekrana gidip insanların kafalarını keserek seçim yapmak zorunda kalıyorum. Bu bir güçlük, ancak bu ekranın en büyük sorunu, dışarı çıkacağınız an belirginleşecek: özellikle diğer OLED'lerle karşılaştırıldığında neredeyse yeterince parlaklaşmıyor.

Sony'nin bu artı boyutlu boyutu yönetmek için iki yazılım numarası var. Birincisi, tüm arayüzü baş parmağınızın ulaşabileceği bir yere indirmek için ana düğmeye iki kez dokunmaktır. Bu gerçekten iyi bir fikir; Android'in küçültülmüş halini beğeninize göre yeniden boyutlandırabilirsiniz.Diğer yazılım numarası ise Side Sense olarak adlandırılıyor ve bu çok büyük bir acı. Samsung’un Edge Sense gibi, Sony de ekranın en kenarı ile etkileşime girerek erişebileceğiniz ek özellikler ekledi. Hızlı bir uygulama başlatıcısı açabilir, bildirim gölgesini aşağı çekebilir, bölünmüş ekran uygulaması kombinasyonlarını kaydedebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Side Sense seçeneklerden yoksun değildir. Samsung’un aksine, Sony nasıl başlattığınızı tamamen engelledi.

Teoride, ekranın etrafındaki sol ve sağ raylar dokunmaya duyarlıdır, böylece Side Sense özelliklerini etkinleştirmek için ekranın kenarlarına dokunabilir veya kaydırabilirsiniz. Uygulamada, Side Sense'in çalışmasını asla sağlayamıyorum. Kullanmaya çalıştığımda neredeyse hiç açılmıyor ve - daha da kötüsü - bir şekilde onu tetiklemeye çalışmadığımda ortaya çıkıyor.Akıllı telefon dünyasının kalıcı bir gizemi var: hemen hemen her kameranın değeri çok fazla olan kameraları Sony’nin sensörlerini kullanıyor ve Sony’nin kendi telefonlarında görüntü kalitesi söz konusu olduğunda korkunç bir üne sahip. Xperia 1 ile Sony'nin o maymunu sırtından vurmaya yaklaşacağını düşünüyorum. Ürettiği görüntüler, OnePlus 7 Pro veya Pixel 3'ten alacağınız kadar iyi olmasa da, saygındır.

Üç adet 12 megapiksel sensör vardır: normal, geniş ve 2X telefoto. Telefotoda biraz daha yakınlaştırma yapabilmek isterdim, ancak genişlik beklediğim kadar eğlenceli. Eğlenceli, ancak telefonlar yalnızca görüntü kalitesini arttırıyor. Mümkün olduğunca fazla sahne çekmek ve ardından yazıyı düzeltmek istiyorsanız, bozulmayı bırakma seçeneğiniz vardır. Xperia 1, Sony'nin gerçek kameralarından göz izleme otofokusunu ödünç alıyor ve iyi çalışıyor. Kameranın hangi kişiye odaklandığını bilmenizi sağlayan küçük yeşil kutuyu görebilirsiniz.

Sony’nin kamera yazılımına aşık değilim. Özel modlar biraz hile ve portre modunda girişimleri biraz utanç verici. Ancak kamera hızlı bir şekilde açılıyor ve güvenle fotoğraf çekiyor; bu da (ne yazık ki) Pixel 3 hakkında söyleyebileceğinizden daha fazla şey ifade ediyor. Tamamen korkunç fotoğraflar üreten ve en etkileyici güzellik filtrelerinden bazılarına sahip olan 8 megapiksel özçekim kamerasını gerçekten beğenmedim. Hiç denemek istemiyorum.

Genel olarak, Sony’nin görüntü işleme konusundaki amacının ayrıntıları korumak olduğunu söyleyebilirim, ancak bu aynı zamanda fotoğraflarının çok gürültülü olduğu anlamına geliyor. Bu, RAW çıkışlı Pro modunda mantıklı olacaktır, ancak Sony'nin manuel modu bunu sunmuyor. Ve Sony’nin manuel modu gerçek HDR sonuçlarını almanın tek yoludur, bu da bir serseridir, çünkü diğer Android telefonlarda bulunan otomatik HDR, Xperia 1’e kıyasla varsayılan olarak çok daha hoş görüntüler üretiyor.

Xperia 1'in beni şaşırttığı bir yer var: düşük ışık. Özel bir gece modu yoktur, ancak karanlıkta çekim yaparken otomatik olarak, daha fazla ışık toplamak için zaman harcamak ve size sağlam sonuçlar sunmak varsayılandır. Huawei ve Google’ın çıkardığı gündüz gündüz işini yapmıyor, ancak bazen o gece modlarının yine de zorba olduğunu düşünüyorum.

Sony’nin tasarruf zarafeti, 4K videoyu tam manuel modda çekmek için CineAlta Cinema Pro yazılımına sahip olması ve anahtar kamera ayarları için gerçekten özel kontroller içermesi. Arayüzü açık ve kullanımı kolaydır ve OIS'yi devre dışı bırakmasına rağmen, sinematograflar için kullanmanın bir zevk olacağını düşünüyorum.Yazılım ve performans açısından bir sürü şikayetim yok. Android 9'un oldukça temiz bir versiyonunu çalıştırıyor, sadece birkaç zil ve ıslık çalıyor. Bunlardan biri, telefonun sesle aynı anda titremesini sağlamak için saçma bir seçenek. O kötü. Kullanmam.

Diğer tüm Android telefonlar gibi, Xperia 1 de Snapdragon 855 işlemciye sahip. Android'in temiz yapısıyla bir araya geldiğinde hızlı bir telefon sağlar. 6GB RAM ve 128GB’lık tek bir depolama seçeneği var. Depolama konusunda biraz huysuzum (özellikle bu fiyata), ancak microSD kart yuvasıyla kolayca genişletilebiliyor.

Batarya ömrü, en azından büyük telefonlara gelince ortalama bir seviyede. Dört saatten fazla ekran süresi alıyorum ve bir gün sürüyor. Ancak bu yalnızca 3.300mAh bir batarya ve bunun yeterli olmadığını hissediyorum. Kablosuz şarj da yok. Ancak Sony düzgün bir şey yapıyor: bir gecede şarj ederken, pilin zaman içinde uzun ömürlü olmasına yardımcı olacak hızlı şarj olmayacak. (İPhone, iOS 13 ile başlayan aynı şeyi yapmaya başlayacaktır.)Xperia telefonları, Sony markasının en kötü parçalarının en açık ifadesi olmuştur: overpriced, kötü yazılım ve ergonomi üzerine güzellik için tasarlanmıştır. İnsanların Sony'yi sevdiği şeyleri oynamışlar, ancak bunları teslim etmeyi başaramamışlar.

Xperia 1 bu sorunları çözüyor - çoğunlukla. Side Sense gibi özlemlerde bile yazılım önemli ölçüde geliştirildi. Kameralar markalamayı ve hatta aynasız kamera teknolojisinin bile bir kısmını kullanıyor, ancak elde edebileceğiniz en iyi şeyler değil. Sony’nin tasarımı hala mükemmel ve diğer büyük telefonlara kıyasla bir elinde tutması çok daha kolay. Bu form faktörünü gerçekten seviyorum ve Sony'nin bir şans vermesine sevindim.

Bu fiyattan çıkması biraz saçma. Ne yazık ki, söyleyebileceğim tek şey var: Sony Sony olacak. 950 $ bu kalibre bir telefon için çok fazla. Xperia 1 birkaç yüz dolara daha az mal olursa - OnePlus 7 Pro gibi rakip Android telefonlarla aynı - Sony'nin telefonlarında kaydettiği ilerleme konusunda daha hevesli olurum.

Bunun yerine, sadece kızgınım. Xperia 1 gerçekten hoş bir telefon, belki de Sony'nin mobil cihazdaki tutkularını düşürmemesi gerektiğini düşündüren türden. Ancak 950 $ için daha fazlasını bekliyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları