PUBG vs Fortnite Battle Royale
Bir tarafta 2017’nin emsalsiz en büyük yıldızı ve en popüler yapımı PUBG, diğer tarafta geriden gelip, 2018’de ilk kere liderliği ele geçiren Fortnite Battle Royale.

Battle Royale türünün iki gözde temsilcisi sizler için hazırladığımız bu videoda karşı karşıya. O zaman PUBG vs Fortnite Battle Royale ile iki oyunun savaşı başlasın.

PUBG vs Fortnite Battle Royale

İki oyunu karşılaştırdırdığımız bu videomuzda, belli başlıkları konu aldık. Oyuncu rakamları, harita nitelikleri, mobil platformlar, silahlar, oynanış ve grafik gibi konularda tartının bir tarafına PlayerUnknown’s Battlegrounds, öteki kısmına Fortnite‘ı koyuyoruz.

Oyuncu sayıları

An nedeniyle Fortnite, PUBG’yi oyuncu rakamlarında ilk kez alt etmiş halde. Ocak 2018’de süregelen düşüşü iyi değerlendiren Epic, agresif tutumuyla 2017’nin en popüler oyununu sene sonlanır bitmez alt etmeyi başardı.

Mart 2018’de Fortnite 45 milyon oyuncu ve 3 milyondan fazla anlık kullanıcı sayısıyla PUBG’yi geçti.

30 milyon satış rakamından sonrasında doyma noktasına gelen PUBG, hile ve optimizasyon sorunlarıyla geriye düşmeye başlanıyor. Bu aralıkta öne geçen Fortnite, parasız bir oyun bulunmasına karşın, ayıl gelirlerde de PUBG’yi 126 milyon dolara karşı 103 milyon dolarla geçmeyi başardı.

Harita

Oynanış mekanikleri aynı olabilmekte fakat Fortnite ve PUBG’nin haritaları müthiş farklı yapıdalar. En bariz fark olaraksa karşımıza boyutlar çıkıyor.

PUBG’nin Erangel ve Miramar haritaları 8×8 km’lik bir alanda geçiyor. Karşımızda müthiş boyutlarda bir harita bulunduğunu belirtelim. PUBG rollendirirken haritayı açtığınızda gördüğünüz her bir kare 1 kilometre kare.

Fortnite ise 5.5 kilometrekarelik oyun alanına haiz. Epic bunu geliştirmek istese de aşağıya atladığınızda PUBG’den değişik olarak bütün haritayı görüş alanınıza alabiliyorsunuz. Hatta iki harita yan yanayken şöyle görünüyor.

Elbette iki oyunun haritalarının da avantaj ve dezavantajları mevcut. Yine de burada çeşitlilik devreye giriyor. Fortnite tek bir haritaya sahipken, diğer yanda var iki haritanın üzerine 2 yeni harita daha eklenecek.

Mobil platformlar – PUBG vs Fortnite Battle Royale

Bu tarafta iki tarafın da başarıya ulaşmış bulunduğunu söylemek gerek. PUBG öncelikle Çin’de tüketicilere sürdüğü resmi versiyonu, lisan seçeneği ve sunucu desteğiyle Amerika ve Avrupa’da çıktı. Tamamen ücretsiz olan bu versiyon, PUBG tecrübesini kolayca mobile getirmeyi başarıyor. Hatta asıl oyundan farklı şekilde ücretsiz olması da artı yönlerden biri. IOS ve Android içinde oyun desteği sağlanıyor.

Fortnite ise daha ilk haftasında App Store’da doruk yaptı ve müthiş gelir getirdi. Oyunun en büyük avantajı PC, PS4, Xbox One, iOS ve Android arasında cross platform desteği verecek olması. Yani bütün topluluk bir arada olacak.

Oyunun potansiyeli güzel olsa da şu anlık elini acele tutmamış olması iyi bir şey değil. PUBG son dakika atağıyla mobilde rekorlar kırarken, Fortnite Mobile ancak çayır yoluyla iOS kullanıcılarına sürüldü.

Silahlar – PUBG vs Fortnite Battle Royale

İki oyun için de silahlar fazlaca mühim. PUBG tarafı daha oldukça gerçekçiliğe önem verirken, Fortnite tarafıysa eğlenceyi odakta tutuyor.

PUBG ciddi bir silah ve özelleştirme skalasını bizlere sunuyor. Daha ilkin asla askeri simülasyon oyunları oynamamışsanız alışmanız için gerçekten de zamana ihtiyacınız var. Arma şeklinde ciddi oyunlarla haşır neşir olmuş ve bir Battle Royale oyunu istiyorsanız PUBG tam size bakılırsa. Mermi hızı, atış modları, silah sistemleri ve oldukca daha fazla ayrıntılar oyunun içinde yer ediniyor.

Fortnite ise fazlaca değişik olmasına karşın PUBG’ye oranla oldukca daha erişilebilir silahlara ve silah sistemine haiz. Her silah tipi için 4’cilt fazla çeşit olmaması sebebiyle, deliler şeklinde modlar içinde koşturmuyorsunuz. Ayrıca her silah sınıfı için tek bir mermi tipi olduğu için, hangi mermiyi hangi silahla kullansam derdine düşmüyorsunuz.

Burada ciddi bir teferruat farkı olmasına karşın Fortnite Battle Royale’in de erişilebilirlik açısından ciddi bir üstünlüğü bulunuyor.

Oynanış – PUBG vs Fortnite Battle Royale

Geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Normal şartlar altında PUBG gerçekçi grafikleri, yavaş fakat dengeli oynanışıyla öne çıkardı. Eğer her şey yolunda gitseydi.

PUBG’nin oynanışı çok güzel olsa da kazanmasını engellemiş olan birkaç şey mevcut:

– Hile sorunu bitmiyor

– Haritanın yapısından dolayı ciddi bir pusucu fırtınası mevcut.

Fortnite ise aksiyonu fazlaca daha hızlı bir halde vererek aktörleri oyunda tutmayı başarıyor. Daha stabil bir oyun olmasından ötürü da öne çıkıyor.

Aslında karbon kopya şekilde geçse de her iki oyun da H1Z1 kültüründen geliyorlar. Fortnite Battle Royale, dengeli oynanışa ayrıca yapı inşası gibi oldukça ilginç mekanikleri de işin içerisine sokunca oldukca daha eğlenceli bir oyun biçimine geliyor.

Grafik

Şimdi burada önemli faktörler devreye giriyor. Fortnite fazlaca daha stabil, iyi görüntüyü ciddi bir performans ile birleştiren eğlenceli bir görsel altyapıya sahip. Unreal Engine 4’ün tüm nimetlerinden, en doğru biçimde yararlanıyor. Eh, bu böyle olmak mecburiyetinde bu sebeple Unreal Engine 4’ü esasen Epic geliştirdi.

Epic yüzlerce insanın çalmış olduğu oyun tarihinin en köklü firmalarından birisi. Bu konuda stabil, iyi çalışan ve aksamayan işler yapmaları düzgüsel.

PUBG Corp. Ise sınırı olan kadroya ve başlangıç kaynaklarına karşın cesur bir oyun ortaya koydular. Estetik ve realist gözüken haritalar, karakterler ve silahlar karşımıza çıkarttılar. Şimdi optimizasyon deyip adamları itmenin anlamı yok.

SONUÇ

Fortnite şu yönlerle ön plana çıkıyor;

– Tamamen ücretsiz

– Optimizasyonu sağlam

– Düşmanla karşılaşmak ve aksiyona dalmak çok kolay

– Hızlı

– Casual oyuncu kitlesine de kollarını açıyor

– İnşa mekaniklerini oyunun yapısını ve yetenek seviyesini üst noktaya çekiyor

PUBG ise şu yönleriyle ön plana çıkıyor;

– Daha fazla harita 2 tane de yolda!

– FPS türünde oynayabilme imkanı

– Gerçekçi grafikler ve silahlar

– Araç sürme

– Karakter özelleştirme

Fortnite şu yönleriyle can sıkıyor;

– Sadece TPS görüş açısıyla oyun oynama

– Grafik dili herkese hitap etmeyebilir

– Karakter özelleştirme yok

PUBG şu yönleriyle can sıkıyor;

– Optimizasyon halen iyi seviyede değil

– Düşmanla karşılaşmak ve onu seçmek bazen çok sıkıntılı

– Oyun hızı çok ama çok yavaşlayabiliyor

– ÇOK FAZLA PUSUCU VAR!

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları