Oyuncu Bilgisayarları Hangi Dallarda Başarılı?
Oyuncu bilgisayarı almanız için bir çok sebep olarabilir bunları sizler için sıralıyoruz. SDN'nin çektiği video ile bir kaç bilgi sizlerle..

Oyuncu bilgisayarları son devrin en revaçta bilgisayar çözümleri arasında. Gelişen teknolojiyle birlikte masaüstü gücüne erişen oyuncu bilgisayarları, taşınabilirliği de artınca pek çok alanda kullanılmaya başladı. Biz de bu videomuzda oyuncu bilgisayarları başka hangi bölgelerde iddialı videomuzla, oyuncu bilgisayarlarının nerelerde başarı göstermiş bir halde kullanılabileceğini, sebepleriyle açıklıyoruz.

Oyuncu bilgisayarları, başka hangi alanlarda iddialı?

Günümüzde Nvidia‘nın yeni GTX 1000 serisi çözümleriyle beraber, aynı modellerin masaüstü ve mobil grafik performanları arasındaki ayrım minimize edildi. Aynı halde mobil işlemcilerin de üst seviyelere geldiğini hatta hatta oyuncu bilgisayalarında ve pek oldukça güçlü taşınabilir bilgisayarda yine masaüstü çözümlerle farkı minimize edilmiş işlemciler kullanılıyor. RAM, SSD ve diğer çözümler, mobil bilgisayarlarda çok iddialı.

Hal bu şekilde olunca, oyuncu bilgisayarlarına ve kuvvetli taşınabilir bilgisayarlara olan istek her geçen gün artmaya başlanmıştır. Özellikle son zamanlarda daha da hafifleyen ve çok daha huzurlu taşınabilir seviyelere gelen bu bilgisayarlar, pil sürelerini de arttırmıştır.

Örneğin daha ilkin incelediğimiz Lenovo Legion Y520 modelini örnek şekilde değerlendirdiğimizde, Intel Core i7 7700HQ işlemcisi, altı GB’lık GTX 1060, 16 GB DDR4 RAM’e ve 256 GB SSD + 2 TB HDD donanımıyla, kuvvetli bir taşınabilir bilgisayar. Yüksek performanslı masaüstü bilgisayar seviyesinde performans veren bir taşınabilir bilgisayarın, 2.4 Kg seviyesine inmiş olması çok mühim.

Bu performansın daha da üstü de oyuncu bilgisayarlarında var. Örneğin Lenovo Legion Y920 ile beraber, 17.3 inçlik bir canavarı yanınızda taşıyabilirsiniz. 4.4 kg yapısıyla, performans anlamında üst düzen bir tecrübe sunan Y920, enerjisini Intel’in Core i7 7820 HK işlemcisinden alıyorken, grafik gücünü ise Nvidia’nın üst seviye 8 GB GDDR5 bellekli GTX 1070’ten almaktadır. PCIe tabanlı 512 GB SSD ve 2 TB HDD ile beraber yüksek performansı taşınabilir bilgisayarda sunan ürün, normal bilgisayarlara bakılırsa daha çok performans ve stabilite sunuyor. Özellikle bu kadar güçlü bilgisayarların soğutma performansı, performanslarını korumaları için oldukca mühim. Oyun bilgisayarları da bizlere bunu sunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda oyuncu bilgisayarlarının daha ağır ve pil sürelerinin daha kısa bulunduğu bir gerçekti. Ayrıca üst ölçüde masaüstü ile arasındaki fark, daha önceki zamanlarda daha fazlaydı. Artık oyuncu bilgisayarlarının önünde bu engeller de kalktı. Ayrıca yaşamımızda mobilite doğruyu gün geçtikçe daha da artarken.

Oyuncu bilgisayarlarının yetenekleri neler?

Oyunlar, çeşidine nazaran bilgisayarın hemen hemen bütün enerjisini kullanan, kalite seçenekleri ve yüksek çözünürlükle beraber performanslı bir donanıma ihtiyaç duyuyor. Film seyrederken, internet tarayıcısındayken size lüzumlu olan güçle, yüksek grafiklere sahip oyunları başarıya ulaşmış bir biçimde oynayabilmek için ihtiyaç duyduğunuz kuvvet çok değişik. İşte bu yüzden en performanslı mobil bilgisayarlar, oyuncu bilgisayarları olmaktadır.

En yüksek performans hevesi, sadece oyunculara hususi değil. Video düzenleme, film ve kurgu işlemlerinde, animasyon ve 3D tasarım programlarında, imaj işlemede, mimarlık ve mühendislik uygulamalarında, özetlemek gerekirse çok bilgisayar gücü ihtiyaç duyulan pek fazlaca alanda tercih edilebiliyor.

Bu videoda, oyuncu bilgisayarlarının diğer alanlarda da niçin seçildiğini, seçemenin de niçin mantıklı olduğunu sizlere açıklıyoruz. Iyi seyirler…

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları