Google’ın Wing uçağı Avustralya’da halka açık teslimat yapmak üzere onaylandı
Mevzuat onayı, 18 aylık bir deneme ve 3.000 teslimatın ardından geliyor

Google’ın ana şirketi Alfabe’nin sahip olduğu drone teslimat şirketi Wing, ülkenin havacılık otoritesinin düzenleyici onay vermesinin ardından, Avustralya’nın Canberra kentinde ilk halka açık drone teslimat hizmetini başlatıyor. Crace, Palmerston ve Franklin banliyölerinde yaklaşık 100 ev başlangıçta hizmete erişebilecek, ancak önümüzdeki aylarda şirket bunu Harrison ve Gungahlin'deki evlere genişletmeyi planlıyor.

Servis, ürünlerini “dakikalar içinde” sunmak için kafe ve eczaneler de dahil olmak üzere yerel işletmelerle ortaklık yaparak çalışır. Wing’in yasal onayları kısıtlamalarla birlikte gelir. Dronların ana yollardan uçmasına izin verilmeyecek, yalnızca pazartesiden cumaya 07: 00-18: 00 arasında (veya pazar günleri 08.00 ve 20.00 arasında) uçmalarına izin verilecek ve çok yakınlarına uçmaları yasaklanacak. insanlar. Uygun evlerde bulunan müşterilere aynı zamanda dronlarla etkileşim hakkında güvenlik brifingleri verilecek.

Wing, drone teslimatlarının bölgedeki işletmeler için 30 - 40 milyon AU AU değerinde bir değere sahip olacağını tahmin ediyor ve dronların 2030 yılına kadar dört paket siparişinden birisini teslim edebileceğini söylüyor.

CASA'YA UYGUN BİR İLK OLMAK İÇİN “ÇOK İYİ”
Business Insider, Avustralya’daki regülatör CASA’nın lansmanın bir dünya olması için “çok muhtemel” olduğunu söyledi. Bu, Google’ın drone teslimat şirketinin genel halka ticari bir hizmet sunmak için Amazon’u yendiği anlamına geliyor. İngiltere ve ABD’de yapılan birçok yüksek profilli deneme teslimatına rağmen, Amazon’un hizmeti henüz ticari olarak sunulmuyor. Geçen yıl bir Amazon sözcüsü Associated Press'e şirketin hala “30 dakika veya daha az bir sürede dronlar tarafından paket sunma hedefimizi yapma” taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Kanat, daha önce X ay takip projesi olarak sınıflandırıldıktan sonra, Waymo ve Loon'un beğenileri ile birlikte geçen yıl Alfabe kurumsal şemsiyesi altında tam bir şirket haline geldi. Wing, Aralık ayında Finlandiya'da, ülkenin başkentinde ücretsiz olarak 10 dakikalık teslimat teklif edeceği bir deneme servisi başlattığını duyurdu.

Uçağı teslim etmek için Wing ile yarışan sadece Amazon değil. İsrail’in kuruluşu Flytrex, 2017’de İzlanda’da kendi drone lojistik hizmetini denemeye başladı ve Flirty, ABD’de 7-Eleven için 2016’da başlarında ticari drone teslimatları gerçekleştirdi. Kuzey Carolina'da tedarik edilir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları