Huawei, yönetici Meng halka dönüş yaptığı için rekor net kar bildirdi
Huawei, yönetici Meng halka dönüş yaptığı için rekor net kar bildirdi
Huawei, yönetici Meng'in halka dönüş yapmasıyla rekor net kâr bildirdi Sonuçlar ayrıca, Kanada'da yaklaşık üç yıl ev hapsinde tutulduktan sonra Çin'e yüksek profilli dönüşünden bu yana Meng'in ilgi odağına ilk dönüşü oldu

Huawei, yönetici Meng halka dönüş yaptığı için rekor net kar bildirdi

PEKİN: Çinli telekomünikasyon devi Huawei Pazartesi günü 2021 için rekor kar bildirdi ve yönetici Meng Wanzhou, Kanada gözetiminden Çin'e döndükten sonra ilk kez kamuoyu önüne çıkarken ABD yaptırımlarına meydan okudu.

Şirket, eski Başkan Donald Trump yönetiminin siber güvenlik ve casusluk endişeleri nedeniyle onu felce uğratmak için harekete geçmesiyle birlikte ABD-Çin ticaret ve teknoloji rekabetinin artı işaretine yakalandı.

Çin teknoloji merkezi Shenzhen'de açıklanan sonuçlar, Meng'in Kanada'da yaklaşık üç yıl ev hapsinde tutulduktan sonra Çin'e yüksek profilli dönüşünden bu yana ilgi odağına ilk dönüşü oldu.

CEO ve kurucu Ren Zhengfei'nin kızı Meng, Washington'ın onu ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği iddialarını gizlemeye çalışarak HSBC bankasını dolandırmakla suçladığı için Kanada'da ABD'ye iadeyle mücadele ederek yıllarını geçirdi.

İki Kanadalının Çin'deki hapishaneden serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra eve döndü ve Pekin ile Ottawa arasındaki ilişkileri yıllarca zehirleyen diplomatik bir anlaşmazlığa son verdi.

Huawei'nin geliri, önemli teknoloji ve malzemelere erişimi engellemeyi amaçlayan ABD yaptırımlarıyla boğuştuğu için geçen yıl yaklaşık yüzde 29 düşüşle 636,8 milyar yuan'a (100 milyar dolar) düştü.

Ancak ABD yaptırımları altındaki düşüş yavaşlıyor gibi görünüyor ve şirket net karının yeni bir rekor kırdığını ve yıllık yüzde 75,9 artışla 113,7 milyar yuan'a ulaştığını söyledi.

Meng Pazartesi günkü açıklamasında, "2021'deki gelir düşüşüne rağmen, kar etme ve nakit akışı yaratma kabiliyetimiz artıyor ve belirsizlikle daha fazla başa çıkma yeteneğine sahibiz." Dedi.

Şirket, kârlılığını, bütçe telefon markası Honor'un satışından elde edilen kazançlar hariç tutulsa bile net kar marjındaki artışla birlikte "gelişmiş ürün portföyleri ve daha verimli iç operasyonlara" bağlıyor.

Şirket halka açık değildir ve hesapları borsada işlem gören şirketlerle aynı denetimlere tabi değildir.

Telekom ağ donanımı ve akıllı telefon markası tedarikçisi olan Huawei, Trump'ın şirketi 2018'de kapsamak için bir kampanya başlatmasından bu yana mücadele ediyor.

ABD, Huawei'yi önemli parçalardan kesip Google'ın Android hizmetlerini kullanmasını engelledikten sonra akıllı telefon satışları durdu.

Geçen yıl Huawei, tüketici iş satışlarında 243 milyar yuan kaydetti - 2020'den neredeyse yüzde 50 düştü.

Bunun yerine Huawei, Çin pazarına yeniden odaklanarak ve 5G ağlarıyla ilgili diğer iş segmentleriyle birlikte kurumsal ve bulut bilişimi kapsayacak şekilde çeşitlendirerek işinin diğer bölümlerini desteklemeye çalıştı.

Dönen başkan Guo Ping, etkinlikte yaptığı bir konuşmada, Huawei'nin "hayatta kalma ve gelişme" yeteneğinin, geliştirmeye devam eden yatırıma bağlı olduğunu söyledi.

Guo, "Hayatta kalma mücadelemiz henüz bitmedi" dedi.

"Önümüze ne çıkarsa çıksın, yatırım yapmaya devam edeceğiz. İlerlemenin tek yolu bu."

Şirketin araştırma ve geliştirme yatırımı, geçen yıl toplam gelirinin yaklaşık yüzde 22'si olan 142.7 milyar yuan'a ulaştı.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları