Nas Ne Demek
Nas Ne Demek
Nas ne demek son dönemde internette en fazla araştırılan kelimeler arasında yer alır.

 Bunun nedeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimleri üzerine yaptığı açıklamada Nas kelimesini dile getirmesidir. Bu nedenle yazımızda Nas kelimesi ne anlama gelir, ekonomideki anlamı nedir, neyin kısaltması ve nas kelimesinin anlamları hakkında merak edilenleri açıklamaya çalışacağız.

Nas Ne Demek TDK

Nas kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için ilk olarak Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğüne bakmak gerekir. TDK’ya bakıldığında Arapça kökenli olan nas kelimesi şu anlamlara gelir;

  • Kesin yargı,
  • Kesin hüküm
  • Açıklık
  • Açık yargı
  • İnak
  • Dogma

İnsanlar tarafından nas kelimesi kullanıldığında bu kelimelerden birisinin kast edildiğinin anlaşılması gerekir.

Nas Arapça Ne Demek?

Nas kelimesi Arapça kökenli olan bir kelimedir. Bu kelimenin Arapça yazılışı النَّاسِۙ şeklindedir. Kelime nşş kökünden gelerek kesin olma anlamlarını içerir.

Dinde Nas Ne Demek?

Nas kelimesi dini açıdan anlam ifade eden kelimeler arasındadır. İslam dininde nas kelimesi Peygamber hadislerini ve Kur’an ayetlerini ifade eder. Kur’an ayetleri ve Peygamber hadisleri kesin hükümler içerirler. Her Müslüman’ın bu hadis ve ayetlere uygun hareket etmeleri gerekir.

İslami kaynaklarda ayetler ve hadislerin yazılması yerine nas kelimesinin yazılması tercih edilir. Nas kelimesinin en yaygın kullanımları ise nass veya nusüs şeklinde olur. Bu kelimeler görüldüğünde Allah’ın ayetlerinin veya hadislerinin kast edildiğinin anlaşılması gerekir.

Nas aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de yer alan 114. ve son suredir. Namaz kılan kişiler tarafından namaz esnasında okunur. Nas suresinin okunuşu ise “Kul e'ûzü birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs” şeklindedir.

Nas Ekonomide Ne Demek?

Nas kelimesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomide kullanılan bir kelimedir. Erdoğan açıklamasında faizi savunan kişilerin kusura bakmamasını faizle mücadeleye devam edeceğini ve bu konuda nasın ortada olduğunu dile getirmiştir. Erdoğan’ın bu açıklamasında yer alan nas Allah’ın ayetleri ve hadisleridir.

Erdoğan yaptığı açıklama ile “Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.” Şeklindeki Kur’an ayetlerini kastetmiştir. Ayrıca Peygamber hadisleri arasında yer alan “Cahiliye faizi de kaldırılmıştır. Faizlerimizden ilk kaldırdığım faiz Abdulmuttalib bin Abbas’ın faizidir. O tamamıyla geçersiz kılınmıştır” Şeklindeki hadisine gönderme yapmıştır. Bu sayede faize karşı duruşunun dinin gerekliliği olan bir duruş olduğunu vurgulamıştır.

Nas Neyin Kısaltması?

Nas kelimesi Arapça, Türkçe ve dini anlamlarının yanı sıra kısaltma olarak da kullanılır. Nas kelimesi Network Attached Storage kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Bu kelimenin Türkçe açılımı ise ağa bağlı depolamadır. 

Küçük işletmeler tarafından tercih edilen bu depolama sistemi ise verilerin depolanması ve yetkili isimlerin verilere ulaşması mümkün olur. NAS ayrıca ABD’nin milli hava sahası sisteminin de kısaltması olarak kullanılır. Milli hava sahası sisteminin açılımı ise National Airspace System şeklindedir.

Kaynakça

Vbet (2022, Jan 21). Vbet giriş adresi güncel giriş 2022. https://vbet.girisadresi.biz/

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları