Link Kısaltma Nasıl Yapılır?
Link Kısaltma Nasıl Yapılır?
Link olarak adlandırılan URL’ler internet sitelerine giriş yapmamızı sağlayan parametrelere verilen isimdir. URL’nin açılımı ‘’Uniform Resource Locator’’ olarak bilinmektedir.

Türkçe dilindeki karşılığı ise ‘’Tekdüze kaynak bulucu’’ biçimindedir. URL’ler sayesinde gezinmek istediğimiz internet sitelerine ulaşabilmekteyiz. Bazı URL’ler kısa olurken bazı URL’ler uzundur. Kullanıcılara uzun URL’yi kısa URL’ye çevirip sunmak isteyenler link kısaltma servislerinden yararlanmaktadır. Sizlere bu yazımızda link kısaltma nasıl yapılır? Sorusu üzerine cevaplar verip, detaylı bilgiler sunacağız. 

URL’nin içinde http ve HTTPS gibi güvenlik protokolleri yer almaktadır. Domain, sub domain, ülke uzantısı, alan adı ve uzantısı veya dosya uzantıları gibi durumlarda URL uzayabilir. URL uzunluğunda maksimum 2083 karakter sınırı olduğundan ötürü link kısaltma servisleri tam olarak burada devreye girmekte. Link kısaltma servisleri orijinal bir biçimde URL’yi kısaltıp sizlere kısa bir URL vermektedir. Bu kısa URL’ler orijinal linkler ile aynı işleve sahiptirler. Link kısaltma servisleri hakkında ayrıntılı bilgileri sizlere sunuyoruz. 

Link Kısaltma işlemlerini yapabilmek aslında oldukça kolay bir işlemdir. Bu durum için link kısaltma servislerini kullanmanız işinize yarayabilir. İnternet üzerinden en çok kullanılan belirli link kısaltma servisleri bulunmaktadır. Link kısaltma işlemleri genellikle şu şekilde yapılmaktadır; 

  1. Link kısaltma servislerine girin. 
  1. Kısaltmak istediğiniz linkleri kopyalayın. 
  1. Link kısaltma servislerinde yer alan boş kutucuklara link yapıştırın. 
  1. Sonrasında link kısaltmak için onay veriniz. 
  1. Servisler sizlere kısa bir link sunacak. Bu linklerin kısaltılmış halini artık kullanabileceksiniz. 
  1. Kısa linklerin doğruluğundan emin olmak adına internet tarayıcısından link açma işlemlerini deneyebilirsiniz. 

Link Kısaltma Servisleri 

İnternet üzerinden birden fazla link kısaltma servisi bulunmaktadır. Bu kısaltma sitelerinin birçoğu reklamlıdır. Kullanıcılar genellikle reklamsız link kısaltma servislerini tercih etmektedir.  

İnternet sitenize ait olan link çok uzun ise bu linki kısaltabilirsiniz. Orijinal halini bozmayıp kullanıcılara kısa link biçimde sunmanız mümkündür. Bu olay link kısaltma olarak nitelendirilir. Örneğin; 200 karakterli linkleri 15 karakterli linklere çevirebilirsiniz. Bu durumda kısa linkler internet sitenize ait olan uzun linklere yönlendirme yaparak bu özelliği sizlere sunuyor.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları