Lens Nasıl Yapılır?
Lens Nasıl Yapılır?
Günümüzde göz rahatsızlıklarıyla başa çıkmanın en etkili ve pratik yollarından birisi de lens kullanmaktır.

 Gözlük kullanımına göre çok daha kolay ve pratik olan lensler nasıl üretiliyor hep birlikte bu makalemizde inceleyelim.

Lens Çeşitleri

Lensler aylık kullanım ve günlük kullanım olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabiliyor.

Yumuşak Lensler

Genellikle günlü kullanıma uygun olan yumuşak lensler on iki saat civarı kullanıldıktan sonra çıkarılması gerekiyor. Bu tür lenslerin yapım malzemesi olarak kullanılan materyal hidrofil plastik kullanılmaktadır. Peki, nedir bu hidrofil plastikler? Hidrofil plastik suyu seven ve suda çözünebilen maddelerdir. Lenslerin bu malzemeden yapılması gözü rahatsız etmemesine, göz ile uyum içerisinde gün boyu kalmasına yarayan maddelerdir. Bu maddeden yapılan lensler gözlerin sürekli nemli kalmasını sağlayarak sizleri rahatsız etmeyecektir.

Uzun Süreli Yumuşak Lensler

Aylık kullanıma uygun olan lensleri de bu kategori altında değerlendirebiliriz. Genellikle ekonomik olması sebebiyle tercih edilen bu tür lenslerin ana maddesi de silikon hidrojendir. Bu maddeden yapılan lensler sayesinde dış ortamdaki oksijen gözdeki kornea tabakasına daha fazla ulaşıyor. Böylece gözü rahatsız etmeyecek şekilde süper geçirgen lensler üretiliyor.

Sert Hava Geçirgen Lensler

Bu lensler plastikten üretilmektedir. Gözümüzün ihtiyacı için gerekli olan oksijen oranını yeterince karşılayamayan sert lensler günümüzde önerilen ve tercih edilen lens çeşidi değildir. Bu tür lenslerin suyu, oksijen olmaksızın doğrudan absorbe etme özelliği olmadığı için kullanımı yaygın değildir.

Çeşitli materyaller kullanılarak farklı özelliklerde üretilen lensler gerek kullanım kolaylığı gerekse rahatlığı ile göz rahatsızlığı olan kişiler için vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Bununla birlikte herhangi bir rahatsızlığı olmamasına karşın göz renginde değişiklik isteyen bireyler de renkli lensleri tercih ediyor.

Lenslerin Üretim Aşaması

Lenslerde kullanılacak olan malzeme seçildikten sonra göz bozukluğunun derecesine göre bilgisayar ortamında yapılan ayarlamalar ile silikon maddeye kavis verme ile lens yapımına başlanır. Teknisyenler hassas aletlerle lensin kalınlığını ayarladıktan sonra lens özel yapışkan bal mumu ile yapıştırılır. Lensin rahat olup olmadığı kalınlığı ve kullanılan madde ile ilgilidir. Eğer lens çok kalın kalırsa gözde batma, sulanma gibi rahatsızlıklara neden olur. Lenslerin kenarları da cilalandıktan sonra su ve tuz çözeltisinin içinde 24 saat bekletilen lensler suya doyduktan sonra kullanıma hazır hale gelir.

 

Kaynak: https://vbetgiris.vip/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları