Lcd Ekran Nasıl Çalışır?
Lcd Ekran Nasıl Çalışır?
Günlük hayatımızda her birimiz sık sık lcd kullanan cihazlarla haşır neşir olmaktayız. Bu cihazlara örnek vermek gerekirse; Diz üstü bilgisayarlar, dijital kol saatleri veya cep telefonlarını örnek verebiliriz.

LCD cihazlarının en önemli yönü görüntü teknolojilerinden birisidir ve bu ekranlar çok daha ince, hafif ve az güç harcayan yapıya sahiptir. Bu nedendir ki CRT gibi görüntü teknolojilerine göre çok daha kullanışlı ve kalitelidir. Bu görüntü teknolojisine sıvı kristal denmesinin sebebi ise bildiğimiz üzere kristal denince aklımıza kaya gibi sert bir madde gelir. Peki, sıvı kristal denilen bu yapı nasıl oluşturulur.

Lcd Ekran Yapımı

Okullarda öğrendiğimiz en temel kimya kanunlarına göre; maddenin üç hali vardır. Bunlar katı, sıvı ve gaz olarak sınıflandırılır. Katı maddelerin şekillerini koruma özelliği vardır. Bir kuvvet uygulandığında dahi şekilleri değişmez. Sıvı maddelerde ise bu durum tam tersidir. Fakat bazı maddeler vardır ki hem sıvı hem de katı olurlar. Bu nedenle likit kristal yapılar ne sıvı ne de katı olarak nitelendirilemezler.

Meydana Getirebilmek İçin Başlıca Faktörler

1-       Işık bir ışının titreşimlerini belirli bir yöne çevirmesi gerekmektedir. Buna polarize olmak denir. Bunu biraz daha açık anlatmak gerekirse örneğin, fotoğraf makinelerinde polarize filtreler kullanılır amacı su, kaya vb. gibi yansıtıcı yüzeylerin yansımalarını almasıdır. Bu sayede renkleri daha canlı fotoğraflar çekilebilir.

2-       Likit kristaller polarize olmuş ışığı değiştirebilmeli ve iletebilmelidir.,

3-      Elektriği iletici yapıya sahip olmalıdır.

Bir likit kristal üretiminde ilk olarak camı ve kristalleri bir araya getirip. iki şeffaf elektrot' a bağlanır. Bütün katmanlar sırası ile birbirine bağlandığında likit kristal üretilmiş olur. Düşünüldüğü gibi çok zor bir işlem değildir.

Lcd'lerin Üstün Olduğu Özellikler

Kontrast: En parlak ve en koyu renklerin ışıma gücü arasındaki farka kontrast denir. Bu konuda oldukça başarılıdır.

Tüketim: Elektrik tüketimi açısından diğer ekranlara göre daha az elektrik tüketir.

Görüntü Kalitesi: Kontrast oranının yüksekliği ve nokta aralığı azlığı sebebiyle CRT'lere göre çok daha parlak ve keskin görüntü elde edilebilmektedir.

 

Kaynak: https://vbettr.pro/

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları