İstanbul Sözleşmesi Nedir?
İstanbul Sözleşmesi Nedir?
İstanbul sözleşmesi 2011 yılının Mayıs ayında İstanbul ilimiz de gerçekleşen Avrupa Birliği Bakanlar Kurulu toplantısı ile hayatımıza ve hukuk normlarımıza girmiştir.

Hukuken yürürlüğe girdiği tarihten bu yana her zaman gündemimize gelen İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili geçtiğimiz aylar da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile son dakika gelişmesi yaşandı.

Türkiye Cumhuriyetinde yasaların yürürlüğe girmesini sağlayan Resmi Gazete de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ülkemiz İstanbul Sözleşmesi'ne taraf ülke olma pozisyonundan ayrıldı.

Avrupa Birliği temsilcileri tarafından tanınarak imzalanan İstanbul Sözleşmesi'nin öncelikli amacı kadına ve cinsiyetçiliği konu alan şiddetle mücadele etmektir. Ülkemiz de 1 Ağustos 2014 tarihine 10 Avrupa Ülkesi temsilcisinin imza ve yönlendirmesi ile tanınmış ve kabul edilmiştir.

İstanbul Sözleşmesinin Ele Aldığı Amaç Nedir? 

Avrupa Konseyi’nin cinsiyet ayrımına bayanlara yönelik fiziksel şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bu şiddet türleriyle mücadeleyi konu alan bu sözleşme önemli bir insan hakları ihlali gerçekleştiren bu problemi en ayrıntılı şekilde ele alan bir uluslararası anlaşmadır.

Burada sayılan şiddet türlerine sıfır tolerans gösterilmesini amaçlamaktadır ve Avrupa Birliği ile onun siyasi sınırlarını da aşan geniş bir coğrafi ve siyasi alanda kadınlar ve trans bireyler için daha güvenli yaşanabilmesini sağlama yolunda önemli bir girişimdir.

Sözleşme Hükümleri Neyi Amaçlamaktadır?

Cinsiyetçi şiddetin tamamen ortadan kaldırılması ve önlenmesi, şiddete uğramış mağdurların devlet tarafından korunması ve karşı cinse şiddet uygulayanların hukuk mahkemelerine teslim edilmesi, bu sözleşmenin temel amaçlarını oluşturmaktadır. Bununla birlikte toplumun her üyesini, özellikle de erkek cinsiyetini ve erkek çocuklarını, toplumsal renkliliklere karşı tutumlarını değiştirmeyi önererek, bireylerin hoşgörülü olmasının yanı sıra vicdanlarını ve düşüncelerini değiştirmeyi amaçlamaktadır.

Sözleşme Hangi Suçları Ele Almaktadır?

İstanbul sözleşmesine imza koyan taraf devletlere, sözleşme içerisinde belirtilen suç ve davranışlara istinaden cezai veya başka bir hukuki yaptırım uygulamayı zorunlu kılmaktadır;

  • Ev içi şiddet,
  • Taciz maksatlı kişiyi takip etmek,
  • Cinsel şiddet,
  • Tecavüz,
  • Zorla evlendirilme,
  • Kadınların cinsel organlarına rızaları dışında zarar verilmesi,
  • Kısırlaştırma,
  • Kürtaj,

Bu maddelerden biri ya da birden fazlası karşı cinse uygulanırsa ilgili devlet suçun failine derhal ceza vermekle yükümlüdür. Burada kişisel şikayet olmasa dahi durum kamu davasına döndürülüp mahkeme safhasında taraf devletler de davayı takip etmektedir.

İstanbul Sözleşmesi İçeriğinde Hangi Maddeler Vardır?

İstanbul Sözleşmesi en başta hukuki bir sözleşmedir. İçeriğinde ise birinci madde de sözleşmenin amacını, kapsamını detaylıca ele alır. Burada karşı cinse yapılan suçlar tarif edilir, önlem aşamaları belirtilir. Ayrıca davaları mahkeme de izleyen taraf ülkelerin heyetlerinin çalışması da bu madde de yer alır.

İkinci madde de ise sözleşmenin kapsamı ele alınmıştır. Tüm aile içi şiddet ve cinsiyetçi şiddet durumları bu madde de tarif edilir. Eğer mağdurun bir kadın olması durumunda taraf devletler özel olarak hukuki süreçleri izleyeceğini yine bu madde de belirtmektedir.

 

Kaynak: https://efsane-bahis.com/

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları