Çizme İlk Nasıl Keşfedildi?
Çizme İlk Nasıl Keşfedildi?
İlk çizmeler şimdiki gibi plastikten değil buzağı derisinden yapılmıştı.

1. Dünya savaşından sonra ise askerler giydikleri çizmelerin onların ayaklarını ne kadar da sıcak tuttuklarını fark ettiler ve İngiliz askerleri buzağı derisinden yapılan çizmelerin kauçuk versiyonundan giymeye başladı.

Çizme Yapılana Kadar Hangi Aşamalardan Geçiyor?

Çizme yapına iç kısımdan başlanır. Bacak şeklindeki kalıplar alınıyor ve fabrikadaki işçiler yani insan eli ile kalıplara bir çift naylon çorap geçiriliyor ve bu çoraplar çizmelerin iç astarını oluşturuyor. Daha sonra latekse batırılmadan önce 90 derece sıcaklıktaki fırında yaklaşık 20 dakika bekletilecekler. Latekse batırıldıktan sonra ise sert bir görünüme ve yapıya kavuşacaklar.

30 kilo kauçuk toprağı bir çift silindirin arasına bırakılıyor ve eziliyor. Ezilen kauçuk parçaları bu silindirlerin arasında yaklaşık 40 dakika kalacak döndürülerek yassı bir hal alacaklar. Bu ise sıcak kauçuğun plastik özelliğini azaltıyor ve onu yumuşatarak kullanımını kolaylaştırıyor. Daha sonra başka bir silindir setine geçiyor ve sıcaklık sürtünme ile birlikte yaklaşık 80 dereceye kadar çıkıyor.

Ağaç gövdesi kadar büyük bir parça silindirden çıkartılıp taşınarak taşıma bandına bırakılıyor ve buradan da bir dizi silindire gönderiliyor. Burada ise kauçuk iyice düzleşiyor ve içindeki hava tamamen çıkarılıyor. Sonunda ince ve deriye benzeyen pürüzsüz bir yapı oluşturulmuş oluyor. Paslanmaz çelik bandın altındaki soğuk katılar kauçuğun daha hızlı soğumasına sebep oluyor. Bir kesme makinası bu yaprak kauçuktan bir çizme için uygun olacak şekilde bir parça oluştururken diğer yandan çizmenin tabanı için uygun olan parçalar kesiyor.

Çizme Yapımının Son Aşamaları

Bir çizmeyi yapmak bir fabrikada yaklaşık 6 dakika sürüyor. Önce kuruyan lateksin yüzeyine hafifçe yapıştırıcı sürülüyor. Yapıştırma sürülmesinin sebebi lateksin üzerine konularak kauçuğun rahatça yapışabilmesi için. Rahatlık ve desteklik sağlayan iç taban yapıştırılıyor ve sonra da bacağı saran kauçuk sıkıca yapıştırılıyor daha sonra ise bir silindir yardımı ile içinde kalan hava alınıyor. Ardından çizmeyi daha sert hale getirmek için birkaç kauçuk daha eklenmesi yapılıyor. Bir vakum tüm parçaların birbirine sıkıca yapışmasını sağlıyor. En son olarak da taban takılıyor. Üretilen çizmeler soğuması için bir yerde bekletiliyor ve böylece artık giyilmeye hazırlar.

Kaynak: sikayetduragi.com

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları