Akıllı Çay Bardağı
Akıllı Çay Bardağı
Bir oyun türü olan akıllı çay bardağı yapay zeka tabanlı bir sisteme sahiptir.

Bir oyun türü olan akıllı çay bardağı yapay zeka tabanlı bir sisteme sahiptir. Bu oyunda kullanıcı aklından bir nesne tutar ve oyunun sonunda bu nesnenin ne olduğu bilinir. Bunun için kullanıcıya yirmi tane soru sorulur. Ancak seçilen nesnenin herkes tarafından bilinen bir nesne olması gerekir. Yöneltilen sorulara doğru cevap verilmesi önemlidir. Verilen süre içerisinde soruların cevaplarına karşın nesnenin ne olduğu bilinemezse bu durumda oyuncudan ek süre istenecek ve ilave sorular sorulacaktır. 

Akıllı Çay Bardağı Oyunu 

Akıl okumaya yardımcı olan programlamaya sahip akıllı çay bardağı oyunu tüm genel geçer kavramlar üzerine kuruludur. Bu tarz oyunların temaları farklılık gösterse de tamamı benzer çalışma mantığına sahip olacak şekilde tasarlanır. Yirmi soru ile doğru nesne bilinmezse buna ek olarak beş soru daha sorulur. Cevaplar ne kadar doğru verilirse tutulan nesnenin bilinme olasılığı o kadar yüksektir. Kelimenin kolay olmasına dikkat edilmelidir. Her ne kadar akıllı olarak tabir edilse de bu oyunun kelime dağarcının sınırlı olduğu unutulmamalıdır. 

Akıllı Çay Bardağı Oyunu Nasıl Oynanır? 

Akıllı çay bardağı oyununu oynamak için internet bağlantısının olması yeterlidir. Oyun cep telefonuna indirilerek ya da sosyal medya üzerinden oynanabilir. Sorulan sorulara evet, hayır, genellikle, bazen, emin değilim gibi yanıtlar verilebilir. Soruların gidişatı verilen cevaplara ve soru sayısına göre değişiklik gösterir. Akıllı bardak nesneyi tahmin ettiği anda yanıt ekrana gelecektir. Bu oyun akinatör mantığına dayalı olduğundan başarılı bir şekilde tasarlanmış yazılımla birlikte tutulan nesneyi bilmektedir. Binary Tree (ikili ağaç) ve Binary Search (ikili arama) kavramları oyunun temelini oluşturmaktadır. Yazılım dünyasında sıklıkla kullanılan bu iki terim katmanlara ayrılır ve düğümlerden oluşur. Sorulara verilen cevaplara göre düğümler silinir ve nesneye ulaşılır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları