Sporcular için su neden çoğu zaman en iyi seçimdir?
Sporcular için su neden çoğu zaman en iyi seçimdir?
Sporcu içecekleri bazen yararlı, bazen boş kalorilerdir.

Parlak renkli spor içeceklerinin faydaları vardır, ancak her zaman gerekli değildir.

Gatorade ve Powerade hidrasyonla eş anlamlı hale geldi. Onların tanıdık logoları, tüm stadyumlar, spor üniformaları ve spor malzemeleri satan mağazalarda sıvalı ve her iki marka da ünlü sporcuların ve fitness etkileyicilerinin zenginliğine sponsor oluyor . Tüm bu maruziyet ve ticari kullanılabilirlikleri sayesinde, bu iki güç merkezi markasının parlak renkli içecekleri, yoğun bir antrenmandan sonra rehidrasyonu hızlandırdığı ve genel zindeliğinizi ve sağlığınızı iyileştirdiği düşünülen sihirli iksirler olarak kabul edilir .

Birçok kişi ve uzman, spor içeceklerini egzersiz yapan herkes için sağlıklı bir katkı olarak görürken , tıpkı birçoğunun suya yapışmasını söyleyeceği gibi .

Burada akılda tutulması gereken en önemli şey, her zaman suya ihtiyacınız olmasıdır, ancak sadece bazen bir spor içeceğine ihtiyacınız vardır. Vücudunuz bir yetişkin olarak yaklaşık% 50 ila 60 sudan oluşur . Suyu atık (idrar, ter ve dışkı), solunum (solunum) ve buharlaşma yoluyla sürekli kaybedersiniz. 

Tüm bu su kaybını, su kaybının sonuçlarına maruz kalmamak için gün boyunca içme suyu ile doldurmanız gerekir. Bununla birlikte, ter yoluyla önemli mineralleri kaybettiğinizde sadece bir spor içeceğine ihtiyacınız vardır. 

Spor içeceklerinde neler var?

Spor içecekleri esasen güçlendirilmiş ve aromalı sudur. Çoğu spor içeceğindeki ana bileşenler (su hariç) elektrolitler ve karbonhidratlardır, ancak bazı içecekler ek bileşenler içerir. İşte bazı yaygın spor içeceği bileşenlerine ve amaçlarının neler olduğuna bir göz atın: 

 • Elektrolitler: Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klorür, fosfat ve bikarbonat vücudunuzda bulunan elektrolitlerdir. Spor içecekleri, ter yoluyla kaybettiğiniz elektrolitleri yenilemek için bunları içerir , ancak tüm spor içecekleri tüm elektrolitleri içermez. 
 • Diğer vitaminler ve mineraller: Bazı şirketler, doymuş bir pazarda öne çıkmanın ve potansiyel ikincil faydalar sunmanın bir yolu olarak ürünlerine B vitaminleri gibi diğer besinleri ekler.
 • Şeker: Spor içecekleri, egzersiz sırasında ve sonrasında vücudunuzun acil enerji ihtiyaçlarını karşılamak için şeker içerir. 
 • Amino asitler: Protein yapı taşları olan amino asitler , zorlu egzersizlerden sonra kaslarınızın daha hızlı iyileşmesine ve yeniden inşa edilmesine yardımcı olabilir .
 • Kafein: Bazı spor içecekleri, antrenmanlarda size daha fazla enerji sağlamak için kafein içerir. Kafeinin, egzersizden önce ve egzersiz sırasında alındığında performans arttırıcı olduğu bilinmektedir .

Sporcu içecekleri sizin için iyi mi?

Spor içeceklerinin sizin için iyi olup olmadığı büyük ölçüde iki faktöre bağlıdır: Tam olarak tükettiğiniz içecek ve bireysel diyet ihtiyaçlarınız. Genel nüfusun şekerle tatlandırılmış içecekler tüketmesi önerilmez. Aslında, şekerli içecekler , ABD'deki yüksek obezite oranına büyük katkıda bulunan, önde gelen bir şeker kaynağı olarak gösterilmektedir .

Spor içecekleri de dahil olmak üzere şekerle tatlandırılmış içecekler içmek, zamanla aşırı kalori alımına ve kilo alımına yol açabilir. Bu sorunu çözmek için, birçok şirket kalorisiz bir tat sağlamak için yapay tatlandırıcılar kullanarak spor içeceklerinin düşük veya sıfır kalorili versiyonlarını geliştirdi. 

Spor içecekleri ayrıca bazı tüketicilerin endişe ettiği boyalar ve gıda katkı maddeleri gibi bileşenler de içerir. Powerade Fruit Punch, örneğin, "rosin gliserol esteri" içerir. Görünüşe göre bu, içeceklerin ağırlığını ayarlamak için kullanılan bir ahşap reçinesi türevidir . FDA bu bileşeni güvenli bir gıda katkı maddesi olarak onaylamış olsa da , bazı insanlar böyle içeriklerden kaçınmak isteyebilir.,

Spor içeceklerindeki bileşenlerin tümü FDA tarafından "genellikle güvenli olarak kabul edilir".

Sonuç: Su, aktif değilseniz, hidratlamanın en mantıklı yolu olmaya devam ediyor, ancak hem normal hem de düşük kalorili spor içecekleri için bir yer var. Bir çalışmalar gözden özetliyor o kadar oldukça güzel: "Genellikle düz içme suyu daha iyi daha da iyi egzersiz performansı için izin verebilir düzgün formüle edilmiş karbonhidrat-elektrolit 'spor' içki şey içme, ancak içme aşıyor."

Düzenli veya sıfır kalorili spor içecekleri daha mı iyi?

Yine, burada dikkate almanız gereken faktörler var. Düzenli spor içecekleri şeker bakımından yüksektir, ancak düşük ve sıfır kalorili spor içecekleri alternatif veya yapay tatlandırıcılarda yüksektir - her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. 

Aşağıdaki durumlarda düzenli bir spor içeceği isteyebilirsiniz: 

 • Yüksek hacimli yoğun antrenman yapan bir atletsiniz
 • Kas kazanmaya çalışıyorsun ve daha fazla kalori tüketmek için yollar arıyorsun
 • Çok sıcak bir ortamda egzersiz yapıyorsun
 • Şeker alternatifleri midenizi rahatsız ediyor

Tipik spor içecekleri çoğu insanın bir oturuşta ( hatta bir günde ) ihtiyaç duyduğundan daha fazla şeker içerir. Bir 20 onsluk Gatorade® susuzluk söndürücü , örneğin, bir şeker kuyruklu 34 gram içerir. Bu , referans olarak 12 onsluk bir Coca-Cola'dan sadece 5 gram daha az . 

Spor içeceklerinin orijinal versiyonları çoğu insan için şeker bakımından çok yüksektir, istisna sporcular ve kasıtlı olarak kilo almaya çalışan insanlardır. 

Amerikalılar için Beslenme Kılavuzları, yetişkinlerin ilave şekeri günlük kalori alımının% 10'undan daha azıyla sınırlaması gerektiğini; 2.000 kalorilik bir diyette, bu 50 gramdan az, bu yüzden bir Gatorade sizi bunu aşan bir granola barına koyar.  

Yine, şekerli içecek tüketmek genellikle kimseye önerilmez, ancak daha az aktif olanlar özellikle fazla şekerin etkilerine karşı hassas olabilir. 

Aşağıdaki durumlarda düşük veya sıfır kalorili bir spor içeceği isteyebilirsiniz: 

 • Elektrolitleri istiyorsunuz ama şekeri değil
 • Kilo vermeye çalışıyorsun
 • Bir spor içeceği istiyorsunuz ama 60 dakikadan fazla egzersiz yapmayın veya yoğun egzersizler yapmayın

Alternatif tatlandırıcılar üzerine araştırma şimdiye kadar sonuçsuz, ancak devam ediyor. Düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcılar kilo verme çabalarına yardımcı olabilir , ancak potansiyel uzun vadeli sonuçlar buna değmeyebilir. Ayrıca, bazı araştırmalar paradoksal olarak yapay tatlandırıcıların uzun vadede kilo verme çabalarını sabote edebileceğini göstermektedir . 

Bazı yapay tatlandırıcıların, tüm insanlarda olmasa da, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sorunlarına katkıda bulunduğu bilinmektedir . Şeker alkolleri (eritritol, maltitol veya ksilitol gibi) veya şeker alternatifleriyle (aspartam, sukraloz veya sakarin gibi) sindirim sıkıntısı çekiyorsanız, düşük ve sıfır kalorili spor içecekleri belirtilerinizi şiddetlendirebilir. 

Kalori, şeker ve sodyum kesmeye çalışıyorsanız spor içeceklerinin "sıfır" versiyonlarına bakın.

Ne zaman spor içecekleri içmelisiniz?

Bazen spor içecekleri saf sıvı değişiminden daha fazla fayda sağlayabilir. Örneğin, bir spor içeceği aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir: 

 • Yüksek sıcaklıkta egzersiz yapıyorsunuz ve çok terliyorsunuz (özellikle cildinizde tuz fark ederseniz)
 • Bir maraton gibi bir dayanıklılık etkinliği gerçekleştiriyorsunuz veya henüz bitirdiniz
 • Uzun bir antrenman sırasında hızlı yakıt (karbonhidrat) gerekir
 • Bir egzersiz veya dayanıklılık olayından hemen sonra basit karbonhidratlara ihtiyacınız var, özellikle titrek veya baş dönmesi hissetmemek için

Spor içecekleri gerektirebilecek diğer bir durum (ancak büyük olasılıkla IV elektrolit) su zehirlenmesidir . Su zehirlenmesi, çok fazla elektrolit kaybettiğinizde ve sıvıları sadece su ile doldurduğunuzda ortaya çıkar. Bu, kan sodyum seviyenizi seyreltebilir ve hücrelerinize çok fazla sıvı girmesine neden olarak şişmesine neden olabilir. Çok nadir olmakla birlikte, su zehirlenmesi ciddi ve hatta ölümcül olabilir.

Spor içeceklerinin faydalı olabilmesinin başka fizyolojik olmayan nedenleri de vardır. Birçok insan için, aromalı spor içecekleri sade su veya diğer içeceklerden daha lezzetlidir ve yeterince sulu olmalarına yardımcı olabilir. Günde bir Gatorade ihtiyacınız olan sıvı miktarını elde etmenize yardımcı olursa, elbette kendinizi hidrasyonu reddetmeyin. 

Bununla birlikte, düzenli olarak egzersiz yapmazsanız, gereksiz ilave şeker ve sodyumdan kaçınmak için spor içeceklerinin düşük veya sıfır kalorili versiyonlarını içmek isteyebilirsiniz. Düşük ve sıfır kalorili içeceklerdeki yapay tatlandırıcılar sindiriminizle karışırsa, bunun yerine meyve infüzyonlu suya geçmeyi düşünün. 

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim amaçlı ve bilgi amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri hakkında sorularınız için daima bir doktora veya diğer nitelikli bir sağlık uzmanına danışın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları