Otomobilin Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır?
Otomobilin Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır?
İkinci el otomobil almayı isteyenler insanlar için önemli maddelerden birisi aracın kilometresinin az olmasıdır.

Otomobilin kilometresi az olması yüksek meblağdan satılmasına yardımcı olmaktadır ve aracın daha kullanılabilir olduğunu ileten maddeler içerisindedir. Ama bazen otomobil satanlar kilometreyi az göstererek daha fazla meblağ istemektedir.

Kilometresi az iletilen otomobilleri öğrenmenin bazı yolları olmaktadır. Kilometresinin az olması aynı zamanda otomobilin temiz sürüldüğünü iletir ve alıcıların en çok incelediği şeydir. Ama bazen kötüye kullanılan bir olaydır. Çok fazla listeleyici otomobilin kilometresini az ileterek fazla meblağlar üzerinden aracı elden çıkarmayı denemektedir. Bu olay ile kâr elde edebileceklerini düşünmektedirler. Otomobil kilometresi nedir? Otomobillerin yol boyunca kilometre bilgisi olarak otomatik mekanik ve elektronik sayaçlara listelenir. Halk içerisinde ise bu olaya otomobil kilometresi denir.

Otomobil Kilometresiyle Nasıl Oynanır?

Eski model ve markalarda mekanik sayaç vardır. İnsanlar otomobillerini listelemeden önce bu mekanik sayacı sökerek kilometre bilgileri azaltılmaktadır. Bununla birlikte kilometresi fazla otomobile yeni sayaç eklenebilir. Böyle otomobil hiç sürülmemiş gösterimi verilmeye çalışılabilir. Yeni model otomobillerde ise kilometre elektronik sayaçlara listelenir. Kilometreyle oynamak için otomobilin elektronik sayaç sistemine hâkim olmanız gerekmektedir. Yazılım ile kilometre azaltılır ve sayaç fabrikadan çıkış haline geri dönderilebilir.

Mekanik ve elektronik sayaçlar hızlıca değiştirilebilir ve otomobillerin kilometreleri az gösterilebilir. Ama Yargıtay 23. Dairesi bölümünden alınan bu karara göre kilometreyi azaltmak nitelikli dolandırıcı suçu içerisinde incelenmektedir ve ağır cezaları vardır.

Kilometresi Azaltılmış Otomobil Nereden Öğrenilir?

İnsanlar otomobil almadan önce güvenilir yerlere kesinlikle göstermelidir ve muayene yaptırılmalıdır. Kilometresi azaltılmış otomobiller şu yolla öğrenilebilir:

  • Otomobilin daha önceki bilgileri kesinlikle incelenmelidir.
  • Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi incelmesi yapılmalıdır. Bu incelemeyi yapmak için otomobil motor şasi numarası ve plaka numarasını yazıp 5664’e SMS iletmeniz gerekmektedir.
  • Otomobil sigorta şirketlerinde edinilen detaylara kesinlikle bakılmalıdır.
  • Aracın muayene detayları kontrol edilmelidir.
  • Otomobilde günlük güç ölçüm sonuçlarını incelenmeli ve değerlendirilmesi yapılmalıdır.
  • Otomobil donanımının yıpranması kilometre detayları için de bilgi iletmektedir.
  • Otomobilin yağ kullanımı kontrol edilmelidir.
  • Otomobilde lastik değişim tarihleri ve sebepleri incelenmelidir.

Otomobilin kilometresi az olduğunda yıpranma payı da düşüktür. Bu sebeple otomobilin genel yapısı, yağ kullanımı, günlük güç tüketim oranları kesinlikle incelenmelidir. Kilometresi azaltılmış otomobillerin daha net öğrenilebilmesi için güzel ve özgür bir ekspertiz içerisinde bakılması ile muhtemeldir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları