Araç alırken en çok buna dikkat: Az yakan çok kaçan araba
Araç alırken en çok buna dikkat: Az yakan çok kaçan araba
Malumunuz ülkemiz, dünyanın en yüksek yakıt fiyatını ödeyen ülkeler arasında yer alıyor. Bu durum ekonominin en önemli konuları arasında geliyor.

Haliyle vatandaş olarak bu duruma doğrudan müdahale etme şansımız olmadığı için bireysel ekonomimizi içimiz kan ağlaya ağlaya da olsa yüksek yakıt fiyatlarına uydurmak zorunda kalıyoruz. Yüksek yakıt fiyatlarının vatandaş olarak bizi en çok etkileyen kısmı ise kullanmak istediğimiz araçlar.  

Bir araç satın alırken en çok neye dikkat etmeliyiz sorusunun başında haliyle aracın yakıt tüketimi geliyor. Hatta araba markaları da Türkiye’deki bu durumu dikkate alarak Türkiye’ye özel olarak yakıt tüketimi düşük olan araçlar üretmeye gayret göstermektedir.  

Bu bağlamda en az yakan araba hangisi sorusuna cevap aramaya çalıştık.  

Doğrudan araçların hangileri olduğuna geçmeden önce bir arabanın az yakıp yakmadığına ne şekilde karar verilmesi gerektiğine dair birtakım tavsiyeler vermek istiyoruz:  

  • Temel bir fizik kanunu olarak tonaj olarak daha ağır bir araba daha çok yakacaktır. Bu yüzden araba alırken özel bir durumunuz yoksa daha az yakan araba tercihinizi daha küçük arabalardan yana kullanın. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da içerisi yüklü olan bir araba da aynı arabanın yüksüz haline göre daha çok yakacaktır. Araç kullanırken bu durumun da göz önünde bulundurulması bir diğer durumdur.  

  • Bilindiği üzere dizel motorlar benzinli motorlara göre yakıt tüketimi noktasında daha cimridir. Ancak dizel motorların performans düşürdüğünü de gözden kaçırmamak gerekir. Buradan az yakan bir araba satın almak istiyorsanız aracınızın performansının da ona göre nispeten düşük olacağını göze almanız gerektiğini belirtelim. Aynı aracın hem dizel hem de benzinli motor seçenekleri varsa ve siz dizeli seçiyorsanız o aracın performansı daha düşük olacaktır. Ancak bununla birlikte yakıt tüketimi de benzer şekilde daha düşük olacaktır.  

Bunları belirttikten sonra en az yakan araba tavsiyelerimize bakalım.  

Volkswagen Polo 1.6 TDI

Volkswagen Polo 1.6 TDI

Volkswagen araçların kalitesi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Araç piyasasında fiyat düzeyi de gün geçtikçe daha fazla artıyor. Elbette Volkswagen’in en iyi model aracı Polo değil. Ancak benzer sınıf araçlara göre Polo, Volkswagen tercih etmek isteyenler için tam bir fiyat/performans arabası.  

2020 model Volkwagen Polo 1.6 TDI motorlarda şehir içi yakıt tüketimine baktığımızda 100 kilometrede 4,5 litre gibi bir rakam görürken şehir dışında bunun 100 km’de 3,7’ye kadar düştüğünü görüyoruz. Hal böyle olunca hem uygun fiyat hem de düşük yakıtı bize sunan bir araç olarak Volkswagen Polo’yu kesinlikle en az yakan araba klasmanında ilk sıraya yazıyoruz. 

Seat Leon 1.6 TDI

Seat Leon 1.6 TDI

Yine benzer şekilde Leon’da Seat kalitesini arayanlar için fiyat/performans aracı olarak sayılabilir. Leon’un Volkswagen’e göre konfor düzeyi biraz daha düşük olsa da buna göre fiyatı da nispeten Volkswagen’e göre biraz daha düşük.  

Ancak Leon, yakıt açısında Volkswagen’e nazaran daha cimri bir görünüm çiziyor. 2020 model sıfır Seat Leon marka araçların yakıt tüketimi şehir içi yakıt tüketimi 4,6 litre iken şehir dışı için ise 100 km’de 3,8 litredir.  

BMW 320d

BMW 320d

Listede yer almasına şaşırabileceğiniz bir araç olarak BMW 320d’yi belirtebilirsiniz.  

Evet daha çok performansıyla bilinen BMW’nin 320 modeli, 2.0 motor hacmine rağmen son teknolojisiyle yakıt tüketimini de azaltmayı başaran bir araç olarak dikkatleri üzerine çekiyor.  

BMW 320d’nin yakıt tüketimi şehir içinde 100 km’de 5,2 litre iken şehir dışında 100 kilometrede 3,9’a kadar düşüyor.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Disqus Yorumları