Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Nasıl Çözülür?
Google Play Store İndirme Bekleniyor Sorunu Nasıl Çözülür?
Sizlerin karşılaştığı bu soruna kesin bir çözüm getirdik.

Android cep telefonları ve tabletlerde bazen Google Play Store’da indirme esnasında bazı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor.

Google Play Store’a giriş yaptıktan sonra indirmek istediğiniz uygulama menüsünde bulunan indir butonuna bastığınızda indirme bekleniyor ikazı çıktıktan çok kısa bir müddet sonra indirmenin otomatik olarak başlaması gerekiyor.

Peki indirme bekleniyor sorunu nasıl giderilir? Adım adım ekledik.

  • Google Play Store’da verileri ve ön belleğini temizleyin
  • İnternet Bağlantınızı kontrol edin
  • Google Play Store son güncellemelerini kaldırın
  • Telefonun Tarih ve Saatini Kontrol Edin
  • Telefonun depolama alanlarını kontrol edin
  • Google Play Store’u web tarayıcı üzerinden açın
  • Telefon Sistem güncellemesini kontrol edin
  • Başka bir Google hesabı ile Deneyin


Google Play Store indirme bekleniyor ikazı çıkmasına karşın indirme başlamaz ise bu hata çoklukla yazılımsal kaynaklı olarak olmaktadır. Ancak kimi vaziyetlerde da Google Play’in sunucularında yaşanan yoğunluk dolayısıyla da kimi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

Şayet mesele Google Play sunucuları ile ilgili ise yalnızca sizi ilgilendiren bir sorun olmadığı için sorunun düzeltilmesini bekleyebilirsiniz.

Bu Hata İlk Çıktığında Ne Yapmamız Lazım?

Şayet siz de bir uygulamayı indirirken indirme bekleniyor hatası alırsanız yapmanız şart olan ilk şey aletinizi yine başlatmaktır.

Çoğu kez ön hafızanın dolu olması ve başka meseleler nedeniyle aletin başlatılması aletin kılavuzluğunda bir deşarj olma alana getireceği için mesele buradan kaynaklanıyor ise çözülecektir.

Ön Bellek Temizleme

Diğer yapılması şart olan ehemmiyetli yol ise kesinlikle Google Play Store‘daki yer alan verilerin temizlenmesidir. Bilhassa telefonunu sık olarak temizlemeyen kullanıcıların Google Play Store’da yer alan önbellek bölümünde data birikmesi olabilir.

Telefonun, ayarlar > uygulamalar > Google Play Store > durdurmaya zorla > önbellek ve verileri temizle seçeneklerinden sonra telefonu yine başlatın.

Bağlantı Kontrolü

Play store‘da aldığınız indirme bekleniyor ikazına karşın indirmeniz başlamıyorsa ve yukarıdaki işlemlerden sonra hala mesele çözülmemiş ise kesinlikle internet irtibatınızı kontrol etmelisiniz.

Şayet wifi üstünden bağlanıyorsanız internet sağlayıcınızla bağlantıya geçerek meselesi ifade edebilirsiniz. Mobil internet kullananlar için de paket bitmesi vaziyetinde olan yavaşlamalarda Play Store’dan dosya indirmek olası olmamaktadır.

Son Güncellemelerin Kaldırılması

Ayarlar > Uygulamalar > Google Play Store yoluna gittikçe, açılan yer alan diğer seçeneğine dokunun ve“Aktüellemeleri kaldır”.

Tarih ve Saat Kontrolü

Diğer yol, telefonun veya tabletin tarih ve saat ayarlarını otomatik tercihinden manuel tercihine alınmasıdır. Manuel tercihine aldıktan sonra tekrar giriş yapıp otomatik tarih ve saat ayarlarına aldıktan sonra indirmeyi tecrübe edebilirsiniz.

Depolama Alanı Kontrolü

“Google Play Store indirme bekleniyor” hatasının büyük sebeplerinden biri telefon belleğinin dolu olmasıdır. Depolama alanını kontrol etmek için; Ayarlar > Depolama yolunu kullanabilirsiniz. Şayet telefon belleği dolu ise gereksiz uygulamaları veyahut resimleri silerek telefonda yer açın.

Play Store' u Webden Aç

Yukarıda verilen yollara karşın “indirme bekleniyor” hatası hala devam ediyorsa, Google Play’in web sitesi üzerinden istediğiniz uygulamayı indirmeye başlayabilirsiniz.

Mobil Sistem Yazılımı Kontrolü

İndirme meselesi telefon sisteminin aktüel olmamasından kaynaklı olabilir. Ayarlar > Sistem > Güncellemeleri kontrol et.

Başka Hesapla Dene

“Google Play Store indirme bekleniyor” meselesi çözüm yollarından ötekisi Google hesabını değiştirmek. Telefonun Ayarlar > Kullanıcılar ve hesaplar > Google seçeneğinden mevcut hesaptan çıkış yaparak başka bir Google hesabı kullanarak deneyin.

Google Play Store indirme bekleniyor hatasında yukarıdaki metotları izlemenize karşın hala indirme bekleniyor hatası devam ediyorsa donanımsal bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz, akıllı telefonunuzun teknik servisine müracaat etmenizi öneririz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları