Apple'dan Samsung'a Darbe
Apple'dan Samsung'a Darbe
pple, ürettiği ilk iPhone'dan bu yana işlemci üretimi için iş birliği yaptığı Samsung'dan sonunda vazgeçerek iPhone 7 modeli için Samsung'un rakibi olan TSMC şirketiyle anlaştı.

Akıllı telefon satışları konusu ile ilgili listenin en başta bulunan Apple ve Samsung, uzun süredir beraber çalışıyorlardı. iPhone'un her modeli için işlemci üretiminde bulunan Samsung, iPhone 7 ile beraber Apple'dan darbe yedi. Son zaman akıllı telefon ve tabletlerin satışlarında yaşadığı düşüşü de göz önünde bulundurduğumuzda, Apple'ın Samsung'dan vazgeçmesi Samsung için son derece kötü bir haber.

Peki Apple böylesine büyük bir değişikliği neden yapıyor?

Sebebi net olarak bilinmese de geçtiğimiz aylarda iki dev şirket arasında süre gelen patent davasının Apple lehine sonuç vermesi ve çift arasındaki gerginliğin artması Apple'ın bu kararında etkili olmuş olabilir. Apple'a çok yüklü miktarda para ödeyecek olan Samsung ise hem telefon satışlarında düşüş hem de işlemci üretiminde kayıp ile beraber iyice çöküşe geçebilir. Fala listenin zirvesinde bulunan Samsung bu durumu toparlayacaktır ama Apple'ın bu atılımlerinde iyi niyet aramak pek olası değil. Samsung'u yarış dışına itmek istiyor gibi görünen Apple, son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin A9 işlemcilerini de Samsung'a ürettirmişti.

Apple'ın iPhone 7'de kullanılacak A10 çipsetleri için anlaştığı TSMC şirketi de bu hususta son derece deneyimli. 2014 yılı içerisinde piyasaya sunulan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için A8 işlemcilerini üreten firma bir kez daha Apple ile iş yapmış olacak. iPhone 6 modelleri dışında Apple TV için de üretim yapmışlardı.

Satışları ile her yeni modelde rekorlar kıran Apple, aldığı bu yeni kararla Samsung'un gücünü kırabilir mi? Görüşlerinizi alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları