Ali Koç Kimdir?
Ali Koç Kimdir?
Her yerde duyduğumuz Ali Koç nasıl buralara geldi? Neler yaşadı?

Ali Yıldırım Koç (d. 2 Nisan 1967, İstanbul), Türk iş insanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı. Koç Holding İdare Heyeti Başkan Vekili, Ford Otosan ve Yapı Kredi Bankası İdare Heyeti Başkanı.

1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında bulundu ve 2004-2017 seneleri arasında başkanlığını yaptı.

Günümüzde

37. Fenerbahçe SK Başkanı / Görevde

Makama geliş

5 Haziran 2018

Yerine geldiği: Aziz Yıldırım

Kişisel bilgiler

Doğum: Ali Yıldırım Koç

2 Nisan 1967 (52 yaşında)

İstanbul, Türkiye

Evlilik: Nevbahar Demirağ (e. 2005)

Çocukları

Sadberk Leyla Koç

Kerim Rahmi Koç

Ebeveynleri

Rahmi Koç

Çiğdem Simavi

Bitirdiği okul:

Rice Üniversitesi

Harvard Üniversitesi

Mesleği:

İş insanı

Spor yöneticisi

Net değeri:

$700 milyon (2017)

Yaşamı

Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi'nin erkek çocuğu olan Ali Koç, 2 Nisan 1967'de İstanbul'da doğdu. 1985'te Londra Harrow School'dan mezun oldu. Rice Üniversitesi'nde işletme üzerine lisans eğitimi aldı.

Harvard Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansını bitirdi.[2] Talebelik senelerinde aile holdinglerinin çeşitli kademelerinde görev aldı.

1990'da J.P. Morgan'da stajyerlik yaptı. Aynı sene American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile iş hayatına başladı. Askerlik görevini 1992'te yerine getirdi.

1992-1994 seneleri arasında Morgan Stanley'de analist olarak çalıştı. 1997'de Koç Holding Stratejik Tasarılama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmaya başladı ve sonraki senelerde üst düzey görevlerde bulundu.

2005'te Nevbahar Demirağ ile izdivaç etti ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu.[4][5] 2012'de Rahmi Koç sonrasında Ford Otosan İdare Heyeti Başkanlığı görevine seçildi.

2013'te Bank of America bünyesinde, bilinen 13 öncü ismin görev alacağı "Bank of America Global Danışmanlık Komitesi"ne girdi.

2016'da Mustafa Koç'un yaşamını yitirmesi sonrasında Koç Holding'in idare heyeti başkanlığına Ömer Koç geçti, Ali Koç ise İdare Heyeti Başkan Vekili olarak atandı.

2017'de ise Yapı Kredi Bankası İdare Heyeti Başkanlığı görevine seçildi.

Sene içinde Forbes Türkiye'nin “En Zengin 100 Türk” listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 50. sırada bulundu.

Koç aynı zamanda Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Sistem, Koçtaş, Koç Finansal Hizmetler, Otokar, Otokoç ve Setur gibi şirketlerin de Yönetim Kurulu Başkanı, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

SPOR

SPOR YÖNETİCİLİĞİ

1907 Fenerbahçe Derneği

Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında bulundu. Kuruluş emellerini "Fenerbahçe Spor Kulübüne hizmet" olarak izah eden dernek, Fenerbahçeli çeşitli iş insanını bünyesinde barındırmaktadır.

Fenerbahçe ile yakın ilişki içinde olan derneğin başkanlığını 2004-2017 seneleri arasında Ali Koç üstlendi.

Koç, 2018 Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde 13 Kasım 2017 tarihinde dernek başkanlığından istifa etti.

Başkanlık döneminde genel olarak 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftalarında 1907 Fenerbahçe Derneği, 1907 ÜNİFEB azaları ve binlerce Fenerbahçeli taraflar ile Anıtkabir ziyaretlerine katılması ile medyada yer buldu.

Bu daha sonra gelenek haline geldi.

Bu arada 2016'da 1907 Fenerbahçe e-Spor heyetti. Ali Koç Fenerbahçe başkanı olması vaziyetinde e-spor takımının tamamiyle kulüp bünyesine alınacağını dile getirdi.

2004 sonrasında ÜNİFEB ile Anıtkabir ziyaretleri, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda 1907 tribünün oluşturulması, kulüp tarihini işleyen Asr-ı Fener isimli yapıtın yayımlanması, "Fenerbahçe Destanı" isimli tiyatronun Anadolu'nun çeşitli yerlerinde gösterilmesi, 3 Temmuz süreci için adaletli yargılanma talebini ortaya koyan Adalete Fener Yak! kampanyası ile 500 binden fazla dijital imzanın toplanması ve e-spor takımın kurulması dernek başkanlığı döneminde faaliyete geçen şeylerdi.

Fenerbahçe SK

Fenerbahçe kurultay azası olan Ali Koç değişik dönemlerde kulüp idareninde bulundu. İlk sefer 2006'da Fenerbahçe İdare Heyeti’na girdi. Koç'lar genel olarak spor kulüplerine aza olarak destek olsa dahi idarede bulunmuyordu.

Bu yüzden Ali Koç, ailesindeki bir tutumu değiştiren isim oldu. Koç, Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım'ın listesinde asbaşkanlığa kadar yükseldi ve iki dönem görevde kaldı.

Asbaşkanlık döneminde ‘Müessesesel İletişimden Mesul Yönetici ve Fenerbahçe Koleji İdare Heyeti Başkanı’ olarak görev aldı. 2012'de ailevi nedenlerden dolayı yeni idarede görev almak istemedi.

Sonraki senelerde hem idare heyeti azalığı hem de başkanlık görevi için isimi geçen isim oldu. Koç bu dönemlerde Yıldırım'ı açık bir şekilde destekledi.

Koç'un Fenerbahçe idareninde olduğu dönemde Türk futbolu 3 Temmuz sürecini yaşadı. Koç hem bu süreçte hem de sonraki dönemlerde Fenerbahçe için etkin olan isimdi. Dava sürecinde ve kamuoyunda öne çıkan isimlerden oldu.

"Adalete Fener Yak" kampanyası için toplanan 500 binden fazla imzayı Türkiye Reisicumhur Abdullah Gül'e ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na teslim ederek istişarelerde bulundu. Süreç ile ilgili dönemin TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ı sert şekilde tenkit etti, sürecin çarpıtılarak anlatıldığını dile getirdi. Aziz Yıldırım için de bu süreçte büyük bir öncülük gösterdiğini dile getirdi. Fenerbahçe'nin şike yapmadığını ve camiaya "dünya spor tarihinde görülmemiş bir operasyon gerçekleştirildiğini" söyleyen Koç, global hukuk kaidelerine ters ve domino tesiri yaratan bir sürecin yaşandığını söyledi.

Başkan adaylığı

Ali Koç 2006'da Fenerbahçe idarenine girmesi sonrasında daimi olarak Aziz Yıldırım sonrasında potansiyel Fenerbahçe başkanı olarak görüldü.

Aziz Yıldırım'ın yargıdaki vaziyeti sonrasında ve 2013 sonrasındaki genel heyetlerde başkanlık için isimi geçen isimdi.

Lakin Ali Koç bu dönemlerde beklenin aksine başkanlığa aday olmadı, hem de Aziz Yıldırım'ı desteklediğini izah etti.

Aziz Yıldırım da Ocak 2014'te gelecek yargı kararına göre kendisinden sonra Ali Koç'un başkan olmasını istedi.

Bu arada Mayıs 2015'te Fenerbahçe Spor Kulübü Seçimli Alelade Genel Heyet Toplantısı'nda "Benden sonra burada böyle çapulcular olacaksa yandık. Onun için Ali Koç'a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Onun için çapulçulara burada yer yok" sözlerini kullandı.

Ali Koç ise kendisine olan güvenden dolayı teşekkür ederek kenetlenme ve birlik-beraberlik vurgusu yaptı. Fenerbahçe başkanlığının küçüklük hayali olduğunu söyleyen Koç, 24 Ekim 2016 günü Haziran 2018'deki seçimlerde aday olacağını izah etti.

Bir gün sonra Fenerbahçe payları seans açılış itibarıyla en çok değer kazanan endeks payları arasına girdi. Dünya gazetesinin haberine göre mevcut idareden duyulan memnunsuzluk, Ali Koç'un camiadaki tecrübesi ve sevilen bir isim olması adaylığının borsaya pozitif yansımasını sağladı.

Aziz Yıldırım yargıtay kararı gelmeden başkanlığı bırakmayacağını belirterek seçimle gelenin seçimle gideceğini izah etmişti. Koç, 21 Eylül 2017'de başkan adaylığını resmen izah etti.

Adaylık kampanyası

Ali Koç'un başkanlık kampanyasında #Fenerbahçeliyiz, #TamZamanıSimdi, #Kalplerberaber, #AliKoçHerYerde ve #ÖzlenenFenerbahceicin şeklinde etiketler ile "Ali Koç Başkan Olacak Güneş Doğacak" şeklinde sloganlar kullanıldı.

Bu kapsamda @Fenerbahceliyiz isminde Twitter, Facebook, Instagram, YouTube ve web sitesi Koç'un kampanyası içim oluşturuldu. Hesaplar Koç'un iletişim ekibi tarafından yönetildi.

Aziz Yıldırım ise #Ruhumuzbir sloganını tercih etti.

Ali Koç adaylık nedenlerini camiada bütünlük, mali meselelerin çözümü, futbolda ve diğer dallarda dorukta olma alışkanlığını yine kazandırma ve kulüp markasını yükseltme ekseninde izah etti.

Devamında saydamlık vurgusu yaparak ilk işlerinin kulübe kayda değer bir miktarda anapara girişinin yapılması olduğunu söyledi. Futbol takımı için de kısa dönemde scout ağı, orta ve uzun dönemde ise transfer siyasetinin değişmesi, futbol okulları ve altyapı faaliyetlerini geliştirmek olarak belirledi.

Aziz Yıldırım'ın camianın ayrıldığına yönelik sözlerine. Cevap olarak şampiyonluğu başkanlığa seçenek ettiğini ve camianın daha önceki görkemli günlerini özlediğini söyleyerek sportif başarısızlığın kendisine yükletilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Kampanya sürecine İstanbul'da başladı. Öncelikle Kalamış'ta Fenerbahçe Kulübünün kadın kurultay azalarıyla bir araya geldi. Daha sonra Ankara ve İzmir, Antalya gibi şehirlerde buluşmalar tertip ederek kongre azaları ve taraftarlar ile bir araya geldi.

Adaylık sürecinde toplamda 49 etkinlikte bulundu. Ekibinin aldığı eğitim ve müessesesel istikametlerinden söz ederek camia için yönetimsel ve organizasyon konuları üzerine eğildiklerini izah etti.

Ali Koç İzmir Buluşması

Ali Koç adaylık kampanyası için İzmir'deki buluşmada konuşurken

Kaya İzmir Thermal&Convention, 30 Mart 2018.

Fenerbahçe SK Başkanlığı

Ali Koç'un başkanlığa geldiği kurultay 2-3 Haziran 2018'de yapıldı. Kongrenin ilk gününde mevcut başkan Aziz Yıldırım Ali Koç'a "sen futbolu çok iyi biliyorsun, gel futbolu sen yönet, ben amatör dalları yöneteyim, Fenerbahçe kazansın." teklifinde bulundu.

Gergin geçen kurultayda her iki adayın parasal yardım vaatleri ön tasarıya çıktı. Aynı gün aday listeleri izah etti ve Koç'un listesinde mevcut TÜSİAD başkanı Nevres Erol Bilecik de bulundu.

3 Haziran 2018'de yapılan seçimlerde ise rekor bir katılım vardı. Rey kullanma hakkına sahip 26 bin 2 kişiden 21 bin 350 kişi rey kullandı ve Ali Koç 16 bin 92 oyla 20 senedir başkanlık görevinde bulunan Aziz Yıldırım'ı geçerek Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu.

Seçimden evvelki hafta Borsa İstanbul'da hareketlenen Fenerbahçe payları 4 Haziran 2018'de yüzde 10'un üzerinde değerlendi. Analistler bu yükselişi Ali Koç'un kulüp için ekonomik vaatlerine bağladı.

Koç ve ekibi 5 Haziran 2018'de Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda taraftarların da katılımıyla mazbatasını aldı.

Düşünce dünyası

Ali Koç ağırlıklı olarak Fenerbahçeliliği ve Fenerbahçe idareninde olmasıyla medyada yer buldu. Babası Rahmi Koç çeşitli sohbetlerinde, Ali Koç ve Mustafa Koç'un hanelerindeki garsonun tesiriyle Fenerbahçeli olduklarını söyledi.

Mustafa Koç da babasını doğrulayarak, Ali Koç'a "başka seçeneğin yok, sen de Fenerbahçeli olacaksın” diyerek onun Fenerbahçe'yi tutmasında tesirli olduğunu söyledi.

Koç Atatürk'ün hangi takımı tuttuğu tartışmalarına "Atatürk`ün hangi takımı tuttuğu ehemmiyetli değil, ehemmiyetli olan hangi takımın O`nun yolundan yürüdüğüdür" sözleriyle katıldı. Atatürk'ün Türkiye için attığı adımların birçoğunun kadınlara yönelik olduğunu söyleyerek "toplum olarak tarihimizde kadının yeri ayrıdır." ifadelerini kullandı.

2015 G20 Antalya doruğu öncesinde Kapitalizmin gerçek bir mesele olduğunu, eşitliğin sağlanması için kapitalizmin yok edilmesi gerektiğini ve eşitsizliğin en azından asgari düzeye indirilmesi gerektiğini müdafaa etti.

Yönetme yetkisini elinde tutanlar tarafından alınan tedbirlerin aşırıya kaçması vaziyetinde finansal kaynaklara ulaşımda mesele yaşanabileceğini belirterek ülkelerin eğitim, Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermesi gerektiğini dile getirdi. Eşitsizlik vurgularında yalnızca ekonomik değil, eğitimde fırsat eşitsizliği ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi, bir hayli meseleye dikkat çekti. Kendisini başka fikirlere açık ve iletişim kurmayı seçenek eden biri olarak açıkladı.

Çok kutuplu dünyanın Türkiye gibi ülkelere yeni fırsatlar sunacağını müdafaa ederken, Çin'in çok yakın bir gelecekte dünyanın yeni süper gücü olacağını dile getirdi.

Orta Doğu'daki problemler dışında Avrupa'da popülist söylemlerin ve öncülerin alaka çektiğini belirterek America First (Önce Amerika) ve America Only (Yalnızca Amerika) gibi yaklaşımların ABD'nin dünyadaki etkinliğini azaltacağı görüşünü paylaştı.

Aldığı ödüller

Galatasaray Üniversitesi tarafından tertip eden 13.EN Ödüllerinde 14 Mart 2019'da "Sene EN Başarılı İş İnsanı" ödülünü aldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları