Acun Ilıcalı Kimdir?
Acun Ilıcalı Kimdir?
Reytingleri alt üst eden yarışma programlarının yapımcısı olan Acun Ilıcalı hayatında neler yaşadı? Nasıl buraya geldi?

Acun Ilıcalı 1969 yılında Edirne'de doğmuştur. Yapımcı ve sunucudur. Acun Firarda, Var mısın? Yok musun?, Fear Factor, Survivor, Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi köklü ve önemli başarılar yakalamış, programların yapımcılığını üstlenmiştir.

Erzurum, Ilıca ilçesi doğumlu Ergün ve İlknur Ilıcalı'nın ikinci çocuğu olan Acun, 29 Mayıs 1969'da Edirne'de doğdu. Ömer Cenker Ilıcalı adında bir abisi vardır. Babası müteahit, annesi üniversite eğitimi almış bir müdürdü. İlk ve orta öğrenimini Edirne İstiklâl İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Lise eğitimine İstanbul'da Kadıköy Maarif Koleji'nde başlayan Acun, Kadıköy Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı, ama üniversite hayatı, 7 yılın sonunda mezun olmadan bitti. Her röportajında kendisini çok sevdiğini söylediği babaannesini ve dedesini trafik kazasında kaybetti.

19 yaşında Seda Ilıcalı ile evlendi ve Banu adında bir kız çocuğu babası oldu. Kızı doğduktan 10 ay sonra 1990 yılında anne ve babası trafik kazasında vefat etti.

1995 yılında bir kot dükkanı açtı ve ticarete atıldı ama başarısız oldu. Lisans eğitimi sonrasında tekrar girdiği üniversite sınavlarında İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandı ancak bölümü okumaktan vazgeçti. Amcasının oğlu Bekir’in arkadaşı, Acun Ilıcalı'yı o dönem Show TV’de mali kontrolör olan İrfan Şahin ile tanıştırdı. Onun sayesinde İlker Yasin'le tanışan Acun, futbol bilgisiyle onu etkileyince, denenmek üzere işe alındı. Koyu Fenerbahçe'li olmasına rağmen Beşiktaş muhabiri oldu. Beşiktaş muhabiriyken futbolcularla samimi olup özel röportajlar yapmayı başarınca yıldızı bir anda parladı ve daha sonra Şansal Büyüka'nın ekibine, Show TV'ye transfer oldu. Televole furyasında Şansal Büyüka'nın gözde elemanı haline geldi.

Televole'nin spor magazini olduğu yıllarda bu program içerisinde kendine ait bir bölüm sunmaya ve bu bölüm içinde dünyayı gezmeye başladı. Sonrasında bu bölümü, 2002 yılında Acun Firarda adı altında ayrı bir program yaparak sundu. En çok izlenen gezi programı oldu ve bu macerası ile 105 ülke dolaştı. Dokun Bana ve Biri Bizi Gözetliyor programlarının kadrosunda yer aldı yardımcı sunuculuk yaptı.

2005 yılında Acun Medya adlı şirketini kurdu. Fear Factor, Survivor, Kızlar - Erkekler, Survivor Türkiye - Yunanistan, Survivor Aslanlar - Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi , Yetenek Sizsiniz ve Yok Böyle Dans programlarının yapımcısı, jürisi, sunucusu oldu. Uğur Dündar'ın sunmuş olduğu Yoksa Rüya mı ve Behzat Uygur'un sunmuş olduğu Söyle Söyleyebilirsen programlarının yapımları da Acun Ilıcalı tarafından gerçekleştirilmiştir. O Ses Türkiye ve Survivor Ünlüler - Gönüllüler yarışmalarının da yapımını, sunuculuğunu yapmıştır.

2005 yılında, 36 yaşında vergi rekortmenleri arasına giren Acun Ilıcalı. Başta Türkiye’deki üniversiteler olmak üzere, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde stand-up yapmıştır. Stand-up gösterilerinde meslek hayatı boyunca başına gelenleri komik bir dille izleyicilere aktarmıştır. Show Tv’nin ‘81 İl 81 Okul’ adlı sosyal sorumluluk projesinde yer aldı ve programda 3 milyon 725 bin 563 Türk Lirası yardım topladı.

İkinci evliliğini 2003 yılında yaptığı Zeynep Ilıcalı'dan Leyla ve Yasemin kişilerinden iki kız evladına daha sahip olan Acun 3 kız babasıdır. 2010 yılında eşi Zeynep Ilıcalı kendisini 20 yaşındaki Şeyma Subaşı ile aldattığını öne sürerek boşanma davası açtı. Ünlü isimlerin avukatlığını yapan avukat Kezban Hatemi ile anlaşan Acun Ilıcalı, eşinin iddialarını kabul etmedi. 2011 yılı Eylül ayında barışarak boşanma davası düştü.

2005 yılında Acun Medya adlı prodüksiyon şirketini kurdu. 2011 vergilendirme döneminde gelir vergisi listesine konuşmacı, sunucu gibi faaliyetlerden oluşan geliri için 2 milyon 836 bin 191 lira gelir vergisi tahakkuk ettirilen Acun Ilıcalı listede 62. sırada yer aldı. 2007-2008 yılları arası Uğur Dündar tarafından sunuculuğu yapılan “Yoksa Rüya Mı?” adlı programın yapımcılığını üstlendi.

2008 yılında sunuculuğunu Behzat Uygur’un yaptığı, Türk Pop Müziği şarkılarının sözlerini bilmeye yönelik müzik yarışmasının yapımcılığını da üstlenmiştir. 2014 yılında, tv8 kanalında yayınlanmaya başlanan aynı programın sunuculuğunu ise Murat Dalkılıç yaptı.

Fear Factor, Survivor Kızlar - Erkekler, Survivor Türkiye - Yunanistan, Survivor Aslanlar - Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi, Yetenek Sizsiniz, Yok Böyle Dans, Survivor Ünlüler - Gönüllüler ve O Ses Türkiye programlarının yapımcılığını, jürisi üyeliğini ve sunuculuğunu yaptı.

2012 yılında yapımcısı ve sunucusu olduğu Dominik Cumhuriyeti‘nde yapılan Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışması ile izlenme rekorları kıran Acun Ilıcalı Türkiye'nin en çok konuşulan isimlerinden birisi oldu.

Muhabir olarak girdiği televizyon sektöründe Türkiye'nin önde gelen yapımcısı olarak marka haline gelen Acun Ilıcalı, 14 Kasım 2013 tarihinde tv8'i satın alarak artık kendi TV kanalının sahibi olduğunu duyurdu. MNG grup başkanı ve tv8 kanalının sahibi olan Mehmet Nazif Günal ile anlaştığını, satın alma sürecinin başladığını Twitter’a eklemiştir. 2014 yılında tv8 kanalında gösterime giren Ütopya adlı bir yarışma programı başlattı. 

4 kız babası olan Acun Ilıcalı tv8 i aldıktan bir süre sonrasında ise tv8,5 adlı bir kanal daha kurmuştur. 2017 yılında evlendiği Şeyma Subaşı ile 2018 yılında anlaşmalı boşanmışlardır. Her ay düzenli olarak Şeyma Subaşı'na 125 bin Türk Lirası nafaka ödemektedir.

ABD, Meksika, Romanya, Macaristan, Brezilya, Kolombiya ve Yunanistan dahil dünyadaki pek çok ülkede prodüksiyon şirketleri bulunan, dünyanın önde gelen televizyon kanallarında hisseleri bulunan girişimcinin 2020 yılında, kendi kanalında şu programları yayınlanmakta; Yılmaz Morgül'le Mutlu Günler Türkiye8x8, 1 Alp 3 Çocuk, Benimle Oynama, Bugün Düğünümüz Var, Gerçeğin Peşinde, Güle Güle Oturun, Magazin 8, Para Bende, Yaşamdan Hikayeler, 3 Adam, Aramızda Kalmasın, Bilginiz Olsun, Buyur Bi de Burdan Bak, Göz6, İşte Benim Stilim, O Ses Çocuklar, Rising Star Türkiye, Yılmaz Morgül'le Mutlu Günler Türkiye, 4 Büyükler Salon Turnuvası, Baybars Altuntaş ile En Zayıf Halka, Boxun Yıldızları, Emlak Avcıları, Göz6 Panorama, KOMEDİ TÜRKİYE, Oynat Bakalım, Saba ile Oyuna Geldik.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları