Twitter, Donald Trump’ın ırkçı tweet'lerini gizlemeyecek
Twitter, Donald Trump’ın ırkçı tweet'lerini gizlemeyecek
Twitter'dan ilginç açıklama

Twitter, Başkan Donald Trump’ın son tweet'lerini, kongre kadınlarına, sözde memleketlerine “geri dönmelerini” söyleyen nefret dolu davranış politikasını ihlal ettiği şeklinde davranmayacağını belirtti. Bu, tweet'lerin, yasaklanan içeriğin kamu görevlileri tarafından erişimini sınırlandırması amacıyla geçen ay açıklanan bir işaretleme sistemini tetiklemeyeceği anlamına geliyor.

Pazar günü, Trump bir grup kongre kadınına saldırdı - dolaylı olarak Temsilciler İlhan Ömer (D-MN), Rashida Tlaib (D-MI), Ayanna Pressley (D-MA) ve İskenderiye Ocasio-Cortez (D-NY) - “hükümetleri eksiksiz ve tam bir felaket olan ülkelerden” geldiklerini ve “geri dönmelerini” “tamamen kırılmış ve suçlu istila ettikleri yerlere” söylemelerini söylüyorlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde doğmuş; Vox ve The New York Times tarafından açıklandığı gibi, tweetler beyaz olmayan insanlar ve göçmenlerin aslında Amerikalı olmadığını öne süren ırkçı ve yabancı düşmanlığı söylemlerini çağrıştırıyor.

Gizmodo, bugün erken saatlerde Twitter’ın nefret dolu davranış politikasının “korunan bir kategori hakkında olumsuz ya da zararlı klişeleri insanlıktan çıkarmak, alçaltmak ya da güçlendirmek isteyen tekrarlanan bulamaç, tropik ya da diğer içeriklere sahip bireyleri hedef almayı yasakladığını” belirtti. Twitter, Trump'ın bu kuralı ihlal ettiği sonucuna vardıysa, teorik olarak, kullanıcıları içerikleri hakkında uyaran gri bir kutunun arkasına tweet'leri gizlemek zorunda kalacaktı. Bu, Twitter’ın “halka açık bir mesele” olan tweet’leri kaldırmaya alternatifini ancak kurallarını ihlal ettiğini gösteriyor.

Twitter’ın “nefret dolu davranış” için gerçek çubuğunun nerede oturduğunu söylemek zor, çünkü içerik, çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi, kuralları farklı şekillerde yorumlayan çok sayıda insan tarafından yönetiliyor. Ayrıca, özellikle Twitter, ırkçı içerik konusunda iç içe bir duruşa sahiptir. Görünüşe göre kendini savunan bir Nazi olamazsın, ancak Twitter beyaz üstünlüğüyle ilgili daha genel kurallarını bulmak için uzmanlarla konuştuğunu söyledi.

Trump’ın tweet’leri, diğer Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere siyasi rakamlarla büyük ölçüde kınandı. Twitter, sitede kabul edilebilir olan şeylerle ilgili bir mesaj göndermek için yeni özelliğini kullanmak istiyorsa, bunu yapmak anlaşılabilir bir an olurdu. Halen, gri kutuyu neyin haklı çıkaracağını hala bilmiyoruz.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları