Ev Dışındaki WİFİ Bağlantısı Güvenli Şekilde Nasıl Kullanılır?
Ev Dışındaki WİFİ Bağlantısı Güvenli Şekilde Nasıl Kullanılır?
Akıllı sistemlerin hayatımıza girmesiyle birlikte artık isteklerimiz, beklentilerimiz ve yapabildiklerimiz de çeşitlendi. İnsanlar ellerindeki akıllı telefon ve diz üstü bilgisayarlarından nerede olursa olsun internete bağlanma ihtiyacı buluyorlar.

 Özellikle de AVM ve benzer yerlerdeki şifresiz bir ağ bulunduğunda direk olarak bağlanmak gibi bir heves içerisindelerdir. Ancak unutmamak gerekiyor ki bu ücretsiz WİFİ bağlantıları düşünüldüğü kadar da masum değil. Çünkü bu ağlardan bağlanarak internete giriş yaptığınız zaman her hareketiniz ve işleminiz de takip altında oluyor. Dolayısıyla bu da banka bilgilerinizin ve sosyal medya hesaplarınızın şifrelerinin tehdit altında olduğu anlamına geliyor.

Peki, kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız ne yapmalısınız?

Öncelikli olarak girdiğiniz site adresinin kesinlikle HTTPS olmasını kontrol edin. Çünkü bu güvenli bir sistem demektir. Bunu kendiniz otomatik olarak yapabilirsiniz. Tarayıcı ayarını HTTPS kullan şeklinde seçin. Bir diğer önlem ise VPN’dir. Bu program özel bir şifreleme programıdır ve bilgisayar ya da cep telefonunuzdan indirilen dosyalar gizli bir şifreleme yöntemiyle indirileceğinden dolayı açılmazlar. Bu da sizin için ev dışındaki WİFİ bağlantısı güvenli şekilde nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtına önemli bir cevaptır. Birçok VPN servisi olmakla birlikte, geçmişte Cyberghost kullandım ve memnun kaldım. Bunu tercih edebilir veya bu kaliteye yakın bir servis sağlayıcı tercih edebilirsiniz.

Ev dışındaki ücretsiz WİFİ bağlantısı ile ilgili uzmanlardan gelen açıklamalara göre insanlar er buldukları şifresiz ağlara bağlanmak istiyorlar ancak burada da elbette ki güvenlik zaafı ortaya çıkıyor. Çünkü bu ağları iyi niyetli insanların kullandığı kadar kötü niyetli kişilerde kullanıyor ve amaçları doğrultusunda sizi yönlendirebiliyorlar. 

Kullanıcılar evin dışındayken farklı bir mekâna girdiklerinde bilmediği bir ağı görünce bunu hiç sorgulamıyor ve direk olarak bağlanmaya çalışıyor. Özellikle AVM, restoran, cafe ya da kurum ve kuruluşlar. Ancak burada şunu bilmiyorlar. Yasa diyor ki ticari işletmesinde bu şekilde bir hizmet veren kurum ve kuruluşlar bu yayın yoluyla işlenebilen suçlarla mücadele edilmesi adına mutlaka kullanıcının tüm trafiğini kaydetmesi gerekiyor. Buradan çıkan sonuç ise siz eğer ki bir cafede oturdunuz internet üzerinden herhangi bir işlem yapıyorsunuz ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsunuz. İşletme sizin kendilerinin ağı üzerinden yaptığınız her hareketi kaydediyor ve bir suç oluşması halinde de bunu gerekli kurumlara iletiyor. Bu nedenle de zaten kayıt altında olan işlemleriniz açık bir tehdit demek. Kötü amaçlı olarak buraları kullanmak isteyenler o işletmenin bilgisayarlarını hackleyerek sizin her türlü bilgilerinizi de ele geçirebilirler. Bu asla benim başıma gelmez diye düşünmeyin çünkü bu uyarı birçok insanın başına gelmiş olduğu için aktarılmıştır. 

ŞİFRE KIRILMASI

Yukarıda da belirttiğimiz işletme zorunlu olarak bu kayıtları tutmak zorunda dolayısıyla o işletme ya da kuruma bir siber saldırı yapılması halinde direk olarak bilgileriniz güven dışına çıkıyor.  Üstelik böyle yerlere dışarıdan sızmak işi bilen birisi için çok kolay. Buraya kadar işin bir boyutuydu ancak bir diğer boyutu daha var ki o daha da tehlikeli. Bu yöntemde direk olarak dolandırıcılar bir kurum ya da kuruluşun adını kullanarak şifresiz bir WİFİ alanı oluşturuyorlar. Sizde o belediye ya da kurumun adını gördüğünüzde güvenli olup olmadığını düşünmüyorsunuz ve direk olarak bedava bir internet bulduğunuz için bağlanıyorsunuz.  Asıl sorun ise bu noktadan sonra başlıyor siz dolandırıcıların ağına düştünüz demektir. Artık cep telefonlarınızla ilgili her şeyi yapabilirler. Örneğin giriş işlemi sırasında cep telefonunuza casus bir yazılım yükleyebilirler. Bu yazılımlar ise her türlü hareketlerinizi sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alabilme özelliğine sahip. Uzaktan müdahale edilebildiği içinde siz asla fark etmezsiniz.

Kafanda bi' şeyler - Kafanda düşünceler - Dürter her an güldürür bazen - Bazen deli eder ve sadece - Bazen zor gelir anlamak - Sallanasın gelir öylece boşlukta - Sonra hatırlatır o şeyler bir anda - Aşina bünyen

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları