Zara’nın yeni logosu markalaşmanın geleceği olabilir
Tartışmalı tasarım, moda markalarının evrimini yansıtıyor. Fakat Zara'ya harfler arasına biraz daha fazla boşluk bırakmak için öldürür mü?

Hayat zor. Herkes çok çalışıyor. Kimse başkanlık kampanyaları başlatan bütün insanlara yetişemez. Şu an çok soğuk. Ve son bir darbe olarak, markalar bize logolarını sıfır uyarı ile değiştirmeye devam ediyor. İki hafta önce Slack, geçen hafta Kate Spade idi ve bu hafta Zara üzerimize bir logo yeniden tasarladı.

Zara’nın yeni logosu halihazırda tartışmalı, Twitter'da tartıştığı hayranlar ve esinleyicilerle tür tasarımı hakkındaki kendi tartışmalarını çoktan kanıtlıyor. 2011'de düşen önceki logosuna bazı benzerlikler taşıyor. Eski logo gibi, yenisi de markanın adının dört büyük harfinden oluşan serif yazı tipinden oluşuyor. Ancak, önceki logo harflerin arasında, boşlukta ve minimalizmde bir his yaratarak geniş bir alana sahipken, yeni logo tüm harfleri bir arada eziyor, kenarları ve dizileri birbirlerinden sarkıyorlar. Yeni yazı tipi ayrıca “Z” ve “R” üzerinde sadece karışıklığa katkıda bulunan bir eğri içerir.

Cartier, Gucci ve Bulgari gibi miras tasarım evlerinde yaygın olan daha karmaşık logolar lehine, teknoloji şirketleri ve yeni başlayanlar tarafından Google'dan Uber'e Everlane'a kadar en az logodan uzak bir adım.

50908577_2090163057731319_3738866071659085824_o

Yeni görünüm, kurucusu Fabien Baron'un bu tür sıkıştırılmış, örtüşen boşluklarla tanınan ve aynı zamanda Zara’nın yeni başlattığı pazarlama kampanyası için görsel görüntülerin çoğunu yaratan tasarım firması Baron & Baron tarafından yaratıldı. Baron, Dior'dan Coach'a ve Bottega Veneta'ya kadar çok çeşitli moda markalarının tipografisini tasarlamaya yardımcı oldu. Zara’nın yeni görünümü, belki de Zara’nın bu lüks moda evlerinin arasında bir yer açma arzusu hakkında bir şeyler işaret eden ağır, her şeyi kapsayan logosu ile bu markaların mirasını ve ağırlığını çağrıştırıyor. Yine de, Zara’nın logosu Baron’un diğer tasarımlarından çok daha fazla çömeldi ve birbirine sıkıştı.
Açıklamamdan da söyleyebileceğin gibi, yeniden tasarlamanın büyük bir hayranı değilim. Bana klostrofobik hissettiriyor ve aklımın logoyu görünce okuduklarımın anlamını çıkarmak için mücadele etmek zorunda. Twitter'da duyurulan tanınmış tasarımcı Erik Spiekermann da dahil olmak üzere benimle aynı fikirde olan diğerleri var: “Bu, yıllardır gördüğüm en kötü tür parça. Bu, insanların yerini alacak olan yeni robotlardan biri tarafından mı yapıldı? ”Logo aslında teknik bir aksaklık gibi görünüyor. Diğerleri, mektupları sıkıştırma eğilimi devam ederse, bir sonraki logo tasarımının sadece üst üste yerleştirilmiş tüm harflerle siyah bir dikdörtgen olacağını söyleyerek Zara ile alay etti.

Ancak bazıları, CoDesign'daki bazılarımız da dahil olmak üzere, marka için bir adım öne geçtiğini düşünüyor. Geçen yıl, 2018'in en büyük tasarım trendlerinden birinin harfler arasında çok fazla boşluk bırakan sans-serif logoları olduğuna dair bir hikaye yayınladık. Her ikisi de yaratıcı yönetmen olan yazarlar, Thierry Brunfaut ve Tom Greenwood, bu tür bir logonun o kadar yaygınlaştığını söylüyor; Logoları bu temanın bir varyasyonu olan Google, Airbnb, Uber ve Slack gibi teknoloji şirketleri tarafından yapılan son markaları düşünün. Bunu moda dünyasında da görüyoruz. Yeni başlayanlar Everlane ve Cuyana'nın her ikisinde de bu kalıba tam oturan logolar var. Brunfaut ve Greenwood, “Onlara yumuşak diyelim” dedi.

Bütün bu benzerlik karşısında Zara’nın logosu dikkat çekiyor. 1970'lerin ortasında kurulan bir marka olarak, Zara, yeni nesil girişimlerden ziyade dünyanın daha eski, daha köklü markaları arasındaki yerini iddia ediyor gibi görünüyor. Bu iyi ve güzel. Fakat harflerin arasına biraz daha fazla boşluk eklemek için Zara'yı öldürür mü? Sadece okunabilirlik için mi?


"Zara’nın yeni logosu markalaşmanın geleceği olabilir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Zara’nın yeni logosu markalaşmanın geleceği olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zara’nın yeni logosu markalaşmanın geleceği olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0