Yüksek fiyatlar Apple’a pahalıya mal oldu
Kısa bir süre ilkin 1 trilyon dolar değere ulaşarak, bir rekora imza atan Apple uçuk iPhone tutarları yüzünden zor günler geçiriyor. Cupertino merkezli şirket bundan böyle dünyanın en değerli firması değil.

Günümüz dünyasında teknoloji ve yazılım üstünde kurulu olan şirketler zirveye oynuyor. Genel nedeni ile dünyanın en değerli şirketlerine baktığımızda pek çoğunun teknoloji, web ve yazılım odaklı olduğunu görüyoruz.

Nitekim Apple da bu şirketlerden birisi. IPhone ile beraber büyük bir çıkış ele geçiren Cupertino merkezli firma, bu başarısını genele yaymayı da bildi.

Geçmişe baktığımızda, Apple’ın bir dönem ne kadar zorda bulunduğunu ve iflasın eşiğine geldiğini görüyoruz. Hatta yalnızca bu nedenle şirketin kurucusu ve CEO’su olan Steve Jobs, kendi kurduğu şirketten kovulmuştu.

Nitekim, Jobs şirketine arka döndükten sonra Apple süratli bir halde zirveye yol almaya başlandı. IPod ile başlayan süreç, iPhone ile doruk yaptı.

Sıfırdan zirveye

Apple’ın işletim sistemine sahip bir parlak zeka telefon üretmesi, teknoloji tutkunlarının büyük ilgisini çekmişti. Cupertino merkezli şirketin ilk iPhone’u duyurduğu zaman, müzik çalar, telefon ve web tarayıcısı için ayrı cihazlar edinmek gerekiyordu. Apple bunların hepsini tek bir cihaz içinde sunarak kullananların dikkatini çekmeyi başarmıştı.

İlk iPhone modelleri fiyat bareminde devasa yükseklikte etiketlere haiz değildi. Doğal olarak bu telefonun halka yetişmesi daha rahat olmuştu. Aslına gore iPhone 7 ve öncesindeki modellere kadar fiyat mevzusundaki tutum aynen devam etti.

Ne olduysa iPhone X tanıtımı daha sonra oldu. Apple 600 dolar civarında seyreden fiyatlarını aniden 999 dolara fırlatmıştı. Başlarda iPhone X’in ilgi ile karşılanması, Apple’ı 1 trilyon dolara ulaşan ilk şirket yaptı. Fakat bu konum oldukca uzun sürmedi.
Daralan pazar sonrasında Apple’ın marka kıymeti yeniden 1 trilyon doların altına düştü.

Yüksek fiyatlar Apple’a pahalıya mal oldu

Apple’ın bu yıl satışa sunduğu iPhone modellerinde başlangıç fiyatını 749 dolara çekmesi, kullananların keyfini iyiden iyiye kaçırdı. Ayrıca farklı pazarlara özel fiyat politikası uygulanmaması da Apple’ın işlerini iyiden iyiye bozdu.

Bunların üzerine Amerika’nin öteki ülkelerle yaşamış olduğu ticari krizler de eklenince Apple hızla kıymet kaybetmeye başlanmıştır.

Cupertino merkezli şirketin kuvvetli olduğu pazarlarda neredeyse asla telefon satamaz hale gelmesi, şirketin kar marjına da yansıdı.

Apple yeni kuşak iPhone modellerini tanıttığı günden beri hisselerinde yüzde 25’e yakın kayıp yaşadı. Yüksek fiyatları sebebiyle azalan iPhone satışları firma değerinin 200 milyar dolar erimesine niçin oldu.

Bu erime Apple’ı en kıymetli şirket unvanından da etti. Geçtiğimiz hafta Microsoft 8 yıl aradan sonrasında Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu.

Apple hızla kan kaybediyor

Genele bakılınca bir zamanların en kıymetli şirketi olan Apple’ın eski günlerine dönmesi pek de mümkün görünmüyor. Çünkü bundan böyle Cupertino merkezli firma kullanıcıları heyecanlandıracak yenilikler sunamıyor.

Ayrıca Türkiye’nin de dahil olduğu fiyatlarda çok fazla abartılı fiyat politikaları gütmeye devam ediyor. Hali hazırda Amerika’de 749 dolar olan iPhone XR’ın Türkiye fiyatı 7500TL seviyelerinde. Açık konuşmak gerekirse, Cupertino merkezli şirketin tıpkı baş yapısıyla Türkiye’de yola devam etmesi pek de olası değil.

Sadece Türkiye için değil. Dünyanın pek oldukça ülkesinde durum aynı. Artık elma logosuna haiz bir telefon kullanımı ciddi anlamda lüks olmuş halde. Görünen o ki Cupertino merkezli firma bu fiyat politikasından vazgeçmedikten sonrasında, eski muhteşem günlerinin daha da uzağında duracak.


"Yüksek fiyatlar Apple’a pahalıya mal oldu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yüksek fiyatlar Apple’a pahalıya mal oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yüksek fiyatlar Apple’a pahalıya mal oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0