YouTube, trend videoların yarısının kendi sitesinden gelmesini hedefliyor
Genel Müdür Susan Wojcicki'nin son üç aylık mektubuna göre, YouTube öne çıkan videoların yarısının trend sekmesinde yayınlanmasını sağlamak için şirketin kendi sitesinde ortaya çıkan akışlardan geliyor.

YouTube’un kullanıcılarına yönelik mektupta, sitenin en büyük yıldızlarının telif hakkı zorlukları, reklam politikaları ve videodan para kazanma gibi özelliklerin yanı sıra sitedeki trend özelliği üzerindeki küçülme varlığından kaynaklanabilecek endişelere yardımcı olması amaçlanıyor.

YouTube’un en büyük katkıda bulunanları, şirket yeniden yapılandırılmış televizyon klipleri, film fragmanları ve müzik videoları gibi diğer, daha geleneksel medyalardan gelen “daha güvenli” içeriği tercih ettiğinden, trend sekmesindeki ayak izlerinin küçülmesinden endişe duyuyor.

YouTube için zorlu bir çeyrek geçti. Şirket, başka bir çocuk avcı skandalıyla uğraşmak zorunda kaldı, bu da şirketin küçüklerin yer aldığı çoğu videoda yorum bölümlerini tamamen kapatmasına yol açtı.

Alfabenin sahip olduğu video şirketi, dünyadaki Kızamık vakalarında yeniden canlanmaya yardımcı olan küresel bir aşı önleme kampanyasının yayılmasındaki rolüyle güreşmek zorunda kaldı - ABD'de yeni bir salgın yarattı Ülkede büyük ölçüde yok edildi.

YouTube, aşılama karşıtı videolardan para kazanmanın ötesinde, Christchurch'teki camilere yapılan saldırılarda insan puanlarını öldüren beyaz üstünlükçü kitle katilinin çektiği videoların yayılmasındaki rolüyle Yeni Zelanda, dünyadaki başkentlerde şirkete karşı bir tepki yarattı.

Wojcicki mektupta yazılan her iki olayı da ele aldı:

Şubat ayında, küçüklerin yer aldığı çoğu YouTube videosu ile ilgili yorumların askıya alındığını duyurduk. Bunu, çocukları yırtıcı yorumlardan korumak için yaptık (yorumlarını etkin bir şekilde denetlemek ve çocukları korumak için ek adımlar atmak için gereken insan gücüne sahip olan birkaç kanal dışında). Yaratıcıların ne kadar hayati önem taşıdığını biliyoruz. Yaratıcılardan her gün hayranlarla etkileşimde bulunmak, geri bildirim almak ve gelecekteki videoları yönlendirmek için ne kadar anlamlı yorumların olduğunu duyuyorum. Ayrıca, bu değişikliğin, profesyonel yaratıcılardan genç insanlara veya video gönderen ebeveynlerine kadar masum olduğunu bildiğimiz birçok yaratıcının etkilediğini de biliyorum. Fakat sonuçta, bu bir takas oldu çünkü çocukları platformumuzda korumanın en önemli yol gösterici ilke olması gerektiğini düşünüyoruz.

Ertesi ay, Christchurch trajedisinin ardından benzeri görülmemiş bir eylem gerçekleştirdik. Ekiplerimiz, ihlal edilen içeriği kaldırmak için hemen harekete geçti. Şiddetli görüntüleri gösteren çok sayıda yüklü videoya karşı koymak için, bazı işlemlerimizi ve özelliklerimizi geçici olarak kırmayı seçtik. Bu, küçük bir dizi haber ve yorum dahil, topluluk kurallarını gerçekten ihlal etmeyen bir dizi video taradı ve platformun dışında tutuldu (sahipleri tarafından temyiz edilinceye kadar). Ancak bahisler göz önüne alındığında, gerekli olduğunu hissetmemiz gereken bir başka şeydi. Yıkıcı Sri Lankalı saldırılarıyla birlikte ekiplerimiz, ihlal içeriklerinin kaldırıldığından emin olmak için 24 saat boyunca çalıştı. Her iki durumda da sistemlerimiz yetkili haberleri tetikledi ve her türlü nefret ve yanlış bilginin yayılmasını sınırladı.

Bu örnekler göz önüne alındığında, Wojcicki'nin şirketin trend sekmesindeki videoların yarısının YouTube'un kendisinden gelmesini sağlamak için yaptığı taahhüt, riskli görünüyor.

Şirketin yine de bir şeyler yapması gerekiyor. Reklamverenleri ve izleyiciyi getirme becerisi, YouTube'un attığı son adımlar konusunda çok endişeli.

YouTube’un en üst düzey yetenekleri açısından, düzenleyiciler, siteyi tarihi boyunca tanımlayan videoları yapma biçimlerini kısıtladıkları için bile şirket onları terk ediyor.

Avrupa'da, meme kültürü, adil kullanım teşkil eden şeylerin etrafındaki suları kirleten yasaları geçiren yasa koyucular tarafından saldırı altında - ve YouTube’un kullanıcıları, şirketlerinin videolarının dağıtımını telif hakkı talepleriyle sınırlandırmaya başlayabileceğinden endişe duyuyorlar.

Wojcicki, “[Biz] aynı zamanda, 13. Maddeye de hâlâ çok endişeliyiz (şimdi 17. Maddeyi yeniden adlandırdı) - Telif Hakkı Direktifi'nin bir süre önce E.Ü.'de geçen kısmı.” “Telif hakkı sahiplerinin haklarını desteklerken - YouTube bugün neredeyse tüm müzik şirketleriyle ve TV yayıncılarıyla ilgilendi - yeni direktifin belirsiz ve denenmemiş gereksinimlerinden endişe duyuyoruz. YouTube içerik oluşturucularının yükleyebilecekleri için ciddi sınırlamalar oluşturabilir. Bu, YouTube'dan gelen geleneksel medya ve müzik şirketlerine geliri azaltma ve işlerini YouTube'da kuran Avrupalı ​​yaratıcıları tahrip etme riski taşıyor. ”

Mektup, birçok yönden, Wojcicki'nin şirketin ana kullanıcı tabanına yaptığı ilk adreste ortaya koyduğu temaların bir devamı.

YouTube, kamuoyu baskısı, şirketin dağıttığı videolar için daha fazla sorumluluk alması için bir adım attı ve reklam topluluğunun büyük kısmını oluşturan kullanıcılar artan kısıtlamaları altında sürtüşmeye başladı.

Şirket, daha şeffaf olma taahhüdüyle yanıt veriyor gibi gözüküyor, ancak şirketin reklamverenlerin "güvenli" videolar ve yapımcıların daha fazla yaratıcı özgürlük için üretme baskısı arasında dolaşması gittikçe zorlaşacak - hepsi geleneksel medya sunumu ile şirket artı işareti ve TikTok gibi yeni oyuncularına giderek daha fazla önem veriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları