YouTube, içerik oluşturucuların para kazanmaları için daha fazla yol ekliyor
Yeni satış, üyelik ve sohbet özellikleri

YouTube, video yaratıcılarının para kazanmaları için daha fazla yol ekliyor, çünkü şirket ve kullanıcıları bazen belirsiz reklam anlaşmalarına daha az güveniyorlar. Yeni özellikler arasında daha fazla abonelik seçeneği, ek ticari ürün ortakları ve canlı yayınlar sırasında ipucu almak için başka bir yol var. Bunun gibi doğrudan para kazanma özellikleri, YouTube’un baş ürün sorumlusu Neal Mohan’in “binlerce ve binlerce kanal” için para kazanmaya başladığını söylüyor.

Özellikle, YouTube’un Süper Sohbeti - izleyicilerin canlı yayınlarla ilgili yorumları tespit etmelerine olanak tanıyan bir hizmet - 2017’de yayınlanmasından bu yana içerik oluşturucular için artan bir gelir kaynağı olmuştur. Dakikada 400 dolardan fazla çeken bazı akışlarda Süper Sohbet'i kullanın. Mohan, “YouTube’da 20.000’den fazla kanal için, Süper Sohbet şimdi gelir elde etmenin temel aracı” diyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, YouTube, içerik oluşturucuların doğrudan izleyicilerinden para kazanma yöntemlerini genişletiyor. Geçen yılki VidCon'da, bazı kanalların T-shirt satmasına ve abonelik sunmasına olanak tanıyan satış fırsatlarını ve üyelikleri açıkladı. Bunun gibi özellikler, zaman zaman tartışmalı olayların ortasında yaptıkları gibi, kaybolan reklamverenlerin kaygılarını azaltabilir. Bu özellikler ayrıca YouTube’a, yaratıcılara para kazandırmak için yeni yöntemler sağlamada özellikle başarılı olan Twitch ve Patreon gibi platformlarla daha iyi rekabet etmelerini sağlar. YouTube, izleyicilerden içerik oluşturuculara geçen bir miktar para alır.

Başarılı YouTuberlar YouTube’da yılda beş ila altı rakam kazanıyor, diyor Mohan, bu parantez içindeki yaratıcıların sayısı her yıl yüzde 40 arttı.

İçerik oluşturucuların daha fazla para kazanmalarına yardımcı olma çabalarının bir parçası olarak YouTube, birlikte çalışması için yeni ticari ortaklar ekliyor. Şimdi, Crowdmade, DFTBA, Fanjoy, Represent ve Rooster Teeth ile ortak olan YouTubers, izleyicilerin sundukları ürünlere göz atabilecekleri videolarının altına bir kutu yerleştirebilecek. YouTube ayrıca, hayranlarının en sevdikleri yaratıcıları için takdir göstermek üzere canlı etkinlikler sırasında ve etkinliklerde satın alabilecekleri Super Stickers adlı yeni bir sohbet özelliği de ekliyor. Satın alındığında, sohbette büyük bir animasyonlu etiket görünecektir.

YouTube’un üyelik özelliği de genişliyor. Üyeliği kullanabilen kanallar, şimdi farklı perdelere sahip beş farklı fiyat seviyesinde abonelik seviyeleri sunabilecek. Bu, özelliği Patreon'a daha da yakın hale getirir; bu da benzer şekilde içerik oluşturucuların aboneler için bir dizi üyelik teklifi sunmasını sağlar.

Mohan, hedefin yaratıcıları için bir topluluk oluşturma fırsatları yaratmak olduğunu söylüyor. “Ve sonra, elbette, gerçek bir küresel iş kurma fırsatları da var.” Her yaratıcı kendi ekonomik motorudur, diyor YouTube'da yeni bir işletme geliştiriyor. Artık 30.000'den fazla abonesi olan herhangi bir içerik oluşturucu için mevcut olan kanal üyelikleri gibi çabalar artmaya devam ettiğinden, YouTube para kazanma uygulamalarını geliştiricilerin hayranlarına deneyimlerini daha iyi uyarlamaları için iyileştirmiştir.

Fortnite'ın 4 milyondan fazla abonesi olan canlı yayıncısı olan Nick Eh 30 gibi yaratıcılar için bu girişimlerin nasıl para kazandığı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Nick, gelirinin yaklaşık yüzde 50'sinin Süper Sohbet ve üyeliklerden geldiğini söyler. “Topluluğumla bağlantı kurabiliyorum, çünkü böyle etkileşimli bir ürün” dedi. Temelde canlı yayın üzerine yoğunlaştığı için, hayranlarıyla gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesi için kolay bir yol sunar. “Bu özellikler nedeniyle, son 10 ayda 4 milyondan fazla denizaltıya ulaşabildim” diyor. “Bence bu, en sevdiğiniz yaratıcınız tarafından Süper Sohbet'le yayınlanmak için mesajınızı almanın ... ... doğrudan ve anında bir yoludur. Ham. Sadece siz ve yaratıcı. ”

Süper Sohbet gibi programların büyümesi, içerik oluşturucuların reklam parası yerine doğrudan hayranlardan para kazanmalarının umut verici bir yoludur, ancak problemi yoktur. Geçmişte, Süper Sohbet özellikle izleyicilerin yorumlarına öncelik vererek ve yaratıcıların bundan faydalanmalarını ödeyerek nefret dolu ideolojileri yaymanın bir yoluydu.

YouTube'un bu sorunlarla nasıl mücadele ettiği sorulduğunda - özellikle Süper Sohbet daha büyük bir gelir kaynağı haline geldiğinde - Mohan, şirketin nefret dolu konuşma politikalarına dikkat çekti: “Bu politikaları, son birkaç dönemde çok sıkı çalışarak güncelledik aylar önce birkaç hafta önce yeni bir politika seti belirledik. ”Ayrıca YouTube, talebe bağlı içeriği, canlı yayınları ve canlı sohbetleri araştırıyor.

Bunun, YouTube'un platformunda toksik davranışlarla eskisinden daha etkin bir şekilde mücadele etmesine nasıl olanak sağladığına bastığında, Mohan, YouTube'un platformunda nefret olarak nitelendirileni genişlettiğini söylüyor. “Her zaman nefret dolu konuşmayı neyi düşüneceğimizi tanımlayan bir dizi politikaya sahip olduk” diyor. “Temel olarak, yaptığımız şey şu anda nefret dolu konuşma olarak nitelendirilen içerik türünü genişlettik… Bu içerik artık o platformdan etkilendi.” YouTube, yeni makine öğrenmesi ve otomatik sınıflandırma oluşturmak için “sürekli çalışıyor” Mohan, bu politikaların uygulanmasına yardımcı olacak araçlar olduğunu söylüyor.

Mohan, ekibinin hala mevcut yaratıcıları iyileştirmenin yanı sıra daha fazla yaratıcı için fırsatlar yaratmanın yollarını aradığını söyledi. Ancak, bu yeni ilavelerin zaten bir başarı olduğu kanıtlanmış özelliklerin genişlemesi olduğunu söylüyor. “Bu yeni ürünler bazı küçük deneyler değil” diyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları