YouTube Hangi Amaçla Kuruldu ? Bugünlere Nasıl Geldi ?
YouTube'un kuruluş amacının aslında video paylaşım sitesi olmadığını biliyormuydunuz.

Tinder, insanları "eşleştirmeye" başlamadan çok önce, internet kullanıcıları için  küçük bir video sitesi bulunmaktaydı.

Adı :YouTube.

Youtube şuanda Dünya’nın en büyük video paylaşım sitesi olduğu için “küçük” demek biraz mantıksız gelebilir ancak Google'ın 2006 yılında 1.6 milyar dolara satın aldığı YouTube’un ortak kurucu Steve Chen'in açıklamalarına bakıldığı zaman bu doğrulanıyor.

Teksas'taki South by Southwest teknoloji, film ve müzik konferansında konuşan Chen "her zaman orada video ile ilgili bir şey olduğunu düşünüyorduk ama gerçek pratik uygulaması ne olurdu? Buluşmaların en belirgin seçenek olduğunu düşündük" cümlelerini kurdu.

Chen'in söylediğine göre, yalnız kişilerin kendilerini tanıttıkları ve neler aradıklarını söyledikleri videolar yükledikleri bir platformdu. Ancak beş gün geçmesine rağmen kimse bir video yüklemeyince, Chen ve diğer ortak kurucular Chad Hurley ile Jawed Karim fikri tekrar gözden geçirmeye karar verdiler.

Ortak kurucular, insanların internete video yüklemelerini kolaylaştıran teknoloji ile ilgili bir şeye sahip olduklarının farkındaydı. Chen'in söylediğine göre bu noktada, buluşma fikrinden vazgeçerek, siteyi tüm videolara açmaya karar verdiler.

Chen'in söylediğine göre YouTube adı, 10 yılı aşkın bir zaman önce 14 Şubat tarihinde kaydedilmişti.

Belirgin bir şekilde, kurucuların aldıkları yön değiştirme kararı oldukça etkili olmuş durumda. YouTube, bir video imparatorluğuna dönüştü ve şarkıcı Justin Bieber, makyaj sanatçısı Michelle Phan ve İsveçli oyuncu PewDiePie da dahil olmak üzere pek çok yıldızın kariyerlerini başlatmalarına yardımcı oldu.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları