Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı
Teknoloji şirketleri FEV Türkiye ve Kodeco'nun iş birliğiyle geliştirilen yerli sürücüsüz ve elektrikli taşıt Otomod'un ilk görselleri ve animasyonu gösterildi. Kodeco Kurucusu Odabaşı, Otomod'la ilgili yaptığı açıklamada ''Türkiye'nin ihracatına mühim katkı sağlayacak" diye konuştu.

Bizim ülkemizde ilk defa kampüs içerisinde mobil tatbik ile çağrılan ve yolcunun seçtiği durağa otonom olarak giden yüzde yüz elektrikli araçların ve ulaşım davet sisteminin tasarlandığı projenin ilk görselleri ve animasyonu paylaşıldı. Kodeco Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Odabaşı, Otomod'la ilgili yaptığı açıklamada ''Türkiye'nin ihracatına önemli katkı sağlayacak" diye konuştu.

İLK DENEMELER İTÜ'DE

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü'nün yardımıyla İTÜ Ayazağa kampüsünde aralık ayında ilk denemeleri yapılacak Otomod ve ulaşım altyapısının, ileride, üniversite, hastane ve havaalanı şeklinde kampüslerde, yayaların kısa mesafe ulaşımlarını kolaylaştırma amacıyla kullanılması umut ediliyor.

AA muhabirinin edindiği bilgilere bakılırsa, üzerindeki sensör ve kameralar ile hem çevresindeki yaya ve araçları algılayacak aynı zamanda kendi konumunu belirleyecek zeki araçlarda test yazılımları yüzde yüz yerli olanaklarla geliştiriliyor.

Yaya ve vasıta trafiğine aleni kampüslerde sürücüsüz olarak otonom hareket edecek tamamen elektrikli araçlarda, direksiyon, gaz ve fren pedalları ise bulunmuyor. 4 yolcu kapasiteli sürücüsüz araçlar 45 km/saat maksimum hıza çıkabilecek.


30 AYDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

"Kampüs İçi Yolcu/Yük Taşıyan Çok Fonksiyonlu Elektrikli Otonom Taşıt" adlı proje, TÜBİTAK TEYDEB 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında hibe yardımı ile gerçekleştiriliyor.

Otonom sürüş, elektrikli vasıta, yazılım geliştirme, simülasyon, stil tasarım, bilgisayar destekli üç boyutlu tasavvur ve prototip üretimi dallarında deneyimli 20 Türk mühendisin vazife almış olduğu projenin 30 ayda tamamlanması planlandı.

Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı
Otomod'un ilk denemeleri gelecek ay nihayetinde İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde gerçekleştirilecek. İki prototip araç ve mobil tatbik davet sistemi ile hayata geçirilecek projenin ilk prototip aracı ise Kodeco'nun İzmir'deki prototip atölyesinde üretiliyor.

''İHRACATA KATKI SAĞLAYACAK''

İTÜ ARI Teknokent şirketi FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Taner Göçmez, projelerine ilişik yapmış olduğu açıklamada, "Geleceğin teknolojileri şekilde belirlenen çevrim içi bağlı, otonom, paylaşılan ve elektrikli vasıta teknolojilerini içerisinde barındıran projemizde gayemiz ulaşımı daha güvenli, basit ve keyifli hale getirmek. Tamamen elektrikli ve otonom aracımızı geliştirirken en ileri teknolojileri kullandık. Projemiz dünya standartlarında bir mühendislik örneği olacak." ifadelerini kullandı.

Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı
Kodeco Kurucusu ve Genel Müdürü Kerem Odabaşı ise, "Kodeco şekilde yaratıcı tasavvur ve yenilikçi teknolojilerle geleceğin akıllı ve çevreci şehir ulaşımına yön verebilme hayalimiz mevcut. Bu proje ile beraber hedefimize doğru fazlaca mühim adımlar atıyoruz. Bir Türk markası olan Kodeco'nun çatısı altında ticarileştirilecek olan bu otonom kampüs araçları sadece Türkiye değil, dünya pazarında da müşteriler ile buluşarak Türkiye'nin ihracatına önemli katkı sağlayacak" dedi.

''HEDEFİMİZ KISA MESAFELİ ULAŞIMA YERLİ BİR CEVAP VERMEK''

Projenin dünyada yeni ulaşım konseptlerinin bizim ülkemizde ilk örneği olduğunu ifade eden plan yöneticisi FEV Türkiye Proje Müdürü Abdullah Umut Doğan da, "Hedefimiz dünya genelinde ilk ve son kilometre olarak isimlendirilen, toplu taşıma durağından çalışılan binaya ya da katlı otoparktan terminale olan kısa mesafeli ulaşım ihtiyacına yeni ve yerli bir yanıt vermek. Bunu yaparken hem kampüs içi araç trafiğine olan ihtiyacı azaltarak aynı zamanda yüzde yüz elektrikli bu araçları kullanarak hava standardını iyileştireceğiz" diye konuştu.

SİLİKON VADİSİ'NDE BİRİNCİ OLMUŞTU

Ulusal vasıta ve motor endüstrisinde araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına katkı sağlamayı hedefleyen FEV Türkiye, 2011'de kuruldu. Faaliyetlerine İTÜ ARI Teknokent ve Teknopark İstanbul ofislerinde devam eden şirket, 85'i aşkın uzman mühendis ekibi ile otomotiv sanayine tasavvur, simülasyon, motor/araç kalibrasyonu, yazılım geliştirme, hibrit ve elektrikli taşıtlar ile otonom sürüş sistemleri alanlarında mühendislik hizmeti veriyor.

Kodeco ise, enerji verimli ve parlak zeka özelliklere haiz hafif araçlar geliştirmek amacıyla TÜBİTAK tekno-teşebbüs desteğini de alarak 2013 yılında kuruldu.

Merkezi Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (DEPARK) bulunan Kodeco, öncelikle ECOTOUR adlı güneş enerjisinden kendini şarj etme özelliğinde yenilikçi bir kampüs vasıtası geliştirdi. Şirket, San Francisco'da bulunan Silikon Vadisi'nde, yenilikçi ve çevreci araç tasarımıyla Temiz Teknolojiler (CleanTech-GCIP) yenilenebilir enerji kategorisi birinciliğini kazanmıştı.


"Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Sürücüsüz Elektrikli Araç Olan Otomod'un İlk Görüntüleri Yayınlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Tüm Yorumlar
5
4
2
1
0