Yerli Otomobili Satın Alırken ÖTV Ödenmeyecek!
İlk kez 2015 yılının Kasım ayında kamuflajlı bir şekilde gün yüzüne çıkarılan yerli araba prototiplerinin, Cadillac BLS ile birebir tıpkı olması bilhassa sosyal medya üstünde çok sayıda tartışmayı bununla beraber getirdi.

Yerli araç için eleştirilerin odak noktası ise, geliştirme sürecinde Cadillac BLS’nın baz alınmasının tersine, aracın hemen hemen hiçbir değişim yapılmadan yerli araba prototipi benzer biçimde gün yüzüne çıkarılması oldu.

Büyük bir tepki ile karşılanan ve hemen sonra tekrar hesaplanacağı açıklanan Motorlu Taşıt Vergisine yüzde 40 zam kararı için tartışmalar devam ederken, yerli araba için sevindirici bir açıklama geldi.

Yerli arabası satın alırken ÖTV ödenmeyecek!

Sabah’ın paylaştığı bilgilere bakılırsa Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin yaygınlaştırılması ve kuvvetli bir çıkış yapabilmesi için hususi Tüketim Vergisi‘nden (ÖTV) muaf tutulacağını açıkladı.

Üretim için en az 3, en fazla ise 5 markanın bir araya getirileceğini ve aralarında yabanca grupların yer almayacağını belirten Özlü, önceliğin elektrikli motor, batarya ve yazılım teknolojileri bulunduğunu anlatım ediyor.

Üretici kuruluşların görüşlerini alacaklarını açıklayan Bakan Özlü’nün dikkat çeken bir diğer açıklaması ise, araç almak veya kiralamak arzulayan devlet müesseselerinin yerli vasıta konusunda teşvik edileceği oldu.

Aradan geçen zaman zarfında aracın dizaynı ve açınma süreci hakkında elde edebildiğimiz herhangi bir görsel bulunmazken, SDN'nin Nisan ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ile yaptığımız röportajı sizlerle paylaşıyoruz.


"Yerli Otomobili Satın Alırken ÖTV Ödenmeyecek! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yerli Otomobili Satın Alırken ÖTV Ödenmeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli Otomobili Satın Alırken ÖTV Ödenmeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0