Yerli elektromanyetik topta hedef büyüyor
Bizim ülkemizde, ateşli silahların yerine geçmesi beklenen ve geleceğin silahı şekilde vasıflandırılan elektromanyetik top sistemlerine yönelik emek harcamalar başarıyla sürdürülüyor. Elektromanyetik top ŞAHİ 209'un alan prototipini teslim eden Yeteknoloji AŞ, yakın zamanda 6 megajul güçle 25 kilometre menzile ulaşmayı hedefliyor.

Türk müdafaa sanayisi firmaları, gelişmiş savunma endüstrisine haiz ülkelerle eş zamanlı şekilde "Rail Gun (Raylı Silah)" adıyla anılan elektromanyetik top sistemi üzerinde çalışıyor.

Mayıs ayında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Projesi kapsamında bizim ülkemizde ilk defa ölçekli şekilde Yeteknoloji AŞ tarafından geliştirilen elektromanyetik top ŞAHİ 209, temmuz ayında kabul testlerine doğal olarak kapıldı. Testlerden başarıyla geçen sistem SSB'ye teslim edildi.

ŞAHİ 209 Blok-1 olarak adlandırılan prototip, üç mt. Namlu uzunluğuna ve 1 megajul güce sahip bulunuyor. Sistem, 300 gram ağırlığındaki cephaneyle 10 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Çalışmalarını yeni bir boyuta taşımaya hazırlanan Yeteknoloji AŞ, daha yüksek kapasitede enerjiye sahip sistem ve bunun bileşenlerini gerçekleştiren mühimmat paketi ve mermi için çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyanın önüne çıkacak

ŞAHİ 209, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafınca düzenlenen "Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri"nde ilk kez kamuoyunun önüne çıktı. Sistem, geliştirme çalışmaları sürdürülen 5 megajullük Türkiye'nin en yüksek şarj enerjisine haiz yeni güç kaynağıyla sergilendi.

Bu güç deposu, ŞAHİ 209 Blok-2 şekilde adlandırılacak yeni versiyon sistemin ateşlenmesinde kullanılacak.

Yeteknoloji AŞ, gelecek yılın nisan-mayıs aylarında İstanbul'da gerçekleştirilecek 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na ise 6 metre namlu uzunluğuna haiz sistemi kullanarak, altı megajul güçle 700 gram ağırlığındaki 35 milimetre cephanesi 25 kilometre menzile ulaştırarak gitmeyi hedefliyor.

Mühimmat da geliştiriliyor

SSB projesinde alan testlerinden elde edilmiş tecrübeyle Yeteknoloji AŞ ve çözüm ortaklarının binden çok atışlı kontrol deneyimiyle ŞAHİ 209 geliştirilmeye devam edilirken, bununla beraber yeni mühimmat tasarımları ve nitelikleri de tanımlanıyor.

ŞAHİ 209 testlerinde, maksimum mermi enerjisi ve plan gereklerini karşılayacak mesafede hedef levhalara isabet ve etki emekleri gerçekleştirildi.

Bu testler, gece ve gündüz değişik şartlarda kinetik enerjili delici mermilerle tekrarlanarak yapılmış oldu. Ardışık çelik levhalara (5 milimetrex10, toplamda 50 milimetre kalınlıkta) uzun mesafeden meydana getirilen atışlarla isabet ve levhaların delinmesi başarıyla sağlandı.

Zırh çeliği muadili yekpare çelik levhalara yapılan değişik atış testlerinde ise 50, 70 ve 96 milimetre kalınlıkta çelik levhalar başarıyla delindi.

Elektromanyetik fırlatma sistemi çalışmalarının devamı olarak daha modern muhtelif fonksiyon ve tapalara sahip mühimmatlara yönelik şekilde da emekler yürütülüyor.

Uzun menzile giden yolda önemli bir adım
Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri AŞ Kurucu Genel Müdürü Fazıl Hızal, AA muhabirine, 25 kilometre menzile ulaşmanın elektromanyetik fırlatma sistemi mevzusunda bundan sonra yürütülecek emekler açısından önem taşıdığını söylemiş oldu.

Böylece taktik modele yönelik daha yüksek kapasitelerin erişilebilir olduğunun uygulamalı olarak ortaya konulacağını belirten Hızal, "Daha da önemlisi uzun menzil ve yüksek enerjilere geçmek için bir adım atmış olacağız. Ayrıca artık ufuk ötesi atışlar da laf mevzusu olabileceği için mühimmatın etkinliği ve balistik aerodinamik performansı ehemmiyet kazanacak. Bunun için de elektromanyetik fırlatma sistemi için ilk kere üretilen hususi taktik mühimmatlar sahada denenecek." dedi.

Hurriyet


"Yerli elektromanyetik topta hedef büyüyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yerli elektromanyetik topta hedef büyüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yerli elektromanyetik topta hedef büyüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0