Yeni Ford Focus, Ford Co-Pilot360™ teknolojileri ile sınıfını fethetmeye geliyor.
Ford’un sevilen modeli Focus, 20 yıllık efsanevi mirasını geleceğin zeki otomotiv hayatına taşımak üzere baştan tasarlandı. Güvenli, konforlu ve stressiz bir sürüş için zeki teknolojilerle donatılan Yeni Ford Focus, Ford Co-Pilot360™ teknolojileri ile seviye 2 otonom sürüş deneyimini yaşatıyor. 4. Neslinde yüksek performans sunan yeni bir otomobil olarak ortaya çıkan Yeni Focus, insan odaklı tasarım felsefesinin bir kararı şekilde ergonomik, teknolojik ve kullanıcı odaklı bir sürüş deneyimi vaat ediyor.

Türk kullanıcısının ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilen sedan versiyonuyla beraber Kasım ayında satışa sunulacak olan Yeni Ford Focus’un, otomotiv sektörünü geleceğe taşımaya namzet olduğunu söyleyen Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı hür Yücetürk, “Markamızın ‘Akıllı kentler, parlak zeka araçlar’ olarak adlandırdığı istikbal misyonunda Yeni Focus, başrol üstleniyor ve bugünün teknolojisi ile geleceğin parlak zeka dünyası arasında bir köprü kuruyor. En mühim noktalardan biri ise Ford şekilde bu zeki dünyayı, yeni Focus ile herkesin erişimine sunuyoruz!” dedi.

Pazara sunulduğu 1998 yılında “Yılın Otomobili” seçilen ve o günden bu yana dünyada 16 milyonu aşan satış adediyle önemli bir başarıya imza atan Ford Focus sıfırdan tasarlanan 4.Nesli ile Kasım ayında Türkiye’de yollara çıkıyor.

“Yeni Focus, geleceğin akıllı teknolojilerini her insanın erişimine sunuyor”

Focus’un dünyada önemli satış başarıları elde ettiğini belirten Ford Otosan Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, “Piyasaya sunulmuş olduğu sene Avrupa’da senenin otomobili seçilen ve 2 defa tüm dünyada en oldukca satan araba ünvanına sahip olan Ford Focus’un, bu yüksek ilgiye erişmesinin önemli nedenlerinden birisi Focus’un üretildiği günden buyana segmentinin öncü modellerinden bir tanesi olması. İşte, bugün de yeni Focus, bir devrim yaratmak için yollara çıkıyor! Markamızın, ‘Akıllı şehirler, zeki araçlar’ olarak adlandırdığı gelecek vizyonumuzda Yeni Focus, başrol üstleniyor ve bugünün teknolojisi ile geleceğin parlak zeka dünyası arasında bir köprü kuruyor. Yeni Focus, ancak yeni bir Focus değil: Baştan yaratılıp tasarlanan ve otomotiv sektörünü geleceğe taşıyacak bir araba! En mühim noktalardan birisi ise Yeni Focus ile Ford, bu zeki teknolojilerle şekillenen akıllı dünyayı herkesin erişimine sunuyor. Bugün burada, yeni Focus ile insan odaklı teknolojilerin birbiriyle zekice bağlandığı bir dünyaya yolculuğumuzu başlatıyoruz!” dedi.

Yeni Focus’un, müşterilerinin 20 senelik deneyimi ve beklentileri üzerine kurulduğunu vurgulayan Yücetürk, sözlerine şöyleki devam etti: “Yeni Focus, kullananların tutkularını ve kişiliklerini, yaptığımız her şeyin merkezine koyan bir vizyon ile, romantik ve sezgisel özellikleriyle, sürücülerin kişiliklerini ve tutkularına hitap edecek halde tasarlandı. Tasarımda kullananların tutkularına, hayallerine, gündelik hayatlarının iyi mi geçtiğine ve nelere ihtiyacı olduklarına, her detayda hayatı onlar için iyi mi kolaylaştıracağımıza odaklandık.” dedi ve ekledi: “Yeni Focus’un sedan versiyonu Türk müşterisinin de beğenileri çerçevesinde Türkiye’ye özel tasarlandı. Sıfırdan bir sedan vasıta şekilde tasarlanan Yeni Ford Focus’un Avrupa genelinde sunulacak donanım paketleri, müşterilerimizin beklentileri ve gereksinimleri çerçevesinde giriş seviyesinden itibaren marketing ekibimizin yönlendirmesiyle oluşturuldu. Ford olarak müşterilerimiz ile çok mühim bağımız olan Focus araba satışlarımızın %56’sını oluşturmaktadır. Dolayısı ile Focus ancak Ford Otosan için değil, Türkiye için de fazlaca mühim bir model. Yeni Focus’un sektörümüze yeni bir nefes getireceğine inanıyorum.”

İnsan odaklı tasarım, ergonomi ve kullanıcı odaklı özellikleri birleştiriyor

Yeni Focus, teknolojik, pratik ve kullanıcı odaklı özellikleri Ford’un “İnsan odaklı” tasarım felsefesi ile birleştiriyor.

Yeni Focus’un hariç tasarımında çarpıcı, dinamik ve enerjik bina göze çarpıyor. Genişleyen ve keskinleşen ön ızgara dizaynı ile gündüz yanan LED ön farlar Focus’a yollara egemen, emin ve iddialı görünümünü kazandırırken, arkada yatay formdaki far dizaynı yolla bütünleşik bir stil sağlamaktadır. Arka farların arasındaki tek harflerle kullanılan F O C U S yazısı ise üst düzey bir stili yansıtıyor. 53 milimetre artırılan aks mesafesi ve 109 milimetre artan uzunluğu ile Focus şimdi daha da büyük ve güçlü bir araba şekilde yollarda yerini alıyor.

Yeni Focus’un iç tasarımında yeni ön konsol ile genişlik hissi sağlanıyor. Sade ve net hatlar, yüksek malzeme kalitesi ve kesintisiz şekilde devamlılık sağlayan yüzey tasarımı iç mekânın standardını artırıyor. Çift parça panoramik oluşturulan cam tavan ile daha ferah bir iç mekâna sahip olan yeni Focus’un sadeleştirilmiş dizaynı, daha sakin bir ortam sunuyor.

Türkiye’ye hususi imal edilen sedan modelde, ön sıra omuz mesafesinin 10 milimetre, diz mesafesinin 15 milimetre, arka koltuklarda ise diz mesafesinde 70 milimetre, omuz mesafesinde 59 milimetre artırılması konforlu bir yolculuğu garantiliyor. İç tasarımda bagaj hacimleri, bir önceki modele kıyasla, sedan modelde 90 litre artarak 511 litre kıymetine ulaşıyor.

Ford Co-Pilot360™ güven veriyor

Daha ilkin bir Ford modelinde bir arada sunulmamış fazlaca sayıda çağdaş özellikler sunan yeni Ford Focus’un haiz olduğu ileri teknolojiler, konforlu ve güvenilir bir sürüş deneyimini güvence ediyor.

Yeni Ford Focus, segmentinde seviye 2 otonom sürüş teknolojileri sunarak sürüş deneyimini mükemmelleştiriyor. Yeni Focus ile Ford’da ilk kere sunulan Ford Co-Pilot360™ Sürüş Destek teknolojileri, sürüş deneyimini daha konforlu ve daha güvenli hale getiriyor. Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, otomobilin önündeki araçlarla güvenli sürüş mesafesinin korumasını da sağlayarak güvenilir sürüşü destekliyor. Sistem, sürücülerin üstündeki baskıyı ve stresi azaltarak dikkatlerini yola odaklamalarını ve direksiyonda daha huzurlu etmelerini sağlıyor.

Yeni Dur & Kalk ayrıcalığı, sıkışık trafikte aracın tamamıyla durdurulmasını ve durma süresi üç saniyeden az ise aracın otomatikman hareket ettirilmesini sağlamaktadır. Durma süresinin üç saniyeden uzun olduğu durumlarda ise sürücü direksiyondaki devreye alma tuşuna veya hafif gaz pedalına basarak arabası devinim ettirebiliyor. Şerit Hizalama teknolojisi ise yol işaretlerini takip ediyor ve aracın şeritler içinde kalmasına destek olmak için direksiyonu gerekli halde kontrol ediyor. En fazla 200 km/h hıza kadar sürücüleri desteklemek için tasarlanan teknoloji, sistemin gerektirdiği aralıklarda sürücüden direksiyon tepkisi almadığında görsel ve sesli uyarıda da bulunuyor.

Yeni Focus ile ilk defa sunulan, Normal, Spor ve Eco olmak üzere üç değişik sürüş modu, hızlanma, vites geçişleri, havalandırma ve direksiyon tepkilerinin sürüş koşullarına uyacak biçimde ayarlanmasını sağlamakta.

İleri teknoloji ve multimedya sistemi ile konforlu ve bağlantılı bir sürüş

Yeni Focus, kullananların yaşamlarına kesintisiz entegre olmasına yardım eden yenilikçi ve çağdaş konfor detayları ve teknolojileri sunuyor. Sürücülerin hareket halindeyken bağlantıda kalmasına yardımcı olmak ve kablo kalabalığını engellemek için orta konsolda konumlanan yeni bir Kablosuz Şarj Bölmesi, kullanıcıların ahenkli parlak zeka telefonlarını rahatça şarj etmelerini sağlamaktadır. Bölme, şarj işlemini başlatmak için ahenkli cihazları otomatik olarak algılıyor. Cihazlar, kablosuz şarj kullanılırken hem de Bluetooth üstünden Ford'un SYNC 8’’ Renkli Dokunmatik ekranlı yazışma ve eğlence sistemine bağlanabiliyor. Focus’ta sunulan Yeni B&O ses sistemi de, kullanıcıların, parlak zeka telefon cihazları vesilesiyle çalınan müzikleri en iyi halde dinlemesine destek olmakta. 675 watt'lık sistem, bagaj konusunda bir subwoofer ve ön panelin ortasındaki bir hoparlör dahil, on hoparlör içeriyor ve en iyi ses deneyimlerinden bir tanesini sunuyor.

Yeni Focus, bununla birlikte sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan yararlı bilgileri bakış hizasında görebileceği Göz Hizası Gösterge Panelinin (Head-up display HUD) Avrupa’da sunulacağı ilk Ford modeli. Bilgilerin yansıtıldığı gösterge paneli, altı dereceye 2.5 derecelik ölçüsüyle Avrupa’da sunulan en geniş görüş sektörü ve en parlak ekran özelliklerine haiz. Aynı sürede hususi filtreleri yardımıyla polarize lens takan kullananların da okuyabileceği türünün ilk örneği olacak. Yansıtılan bilgiler arasından bulunan hız, Trafik Levhası Tanıma, Adaptif Hız Kontrol, Vites Göstergesi, Eğlence Sistemi ve Acil Durum Bildirimleri içinden seçim yapılabiliyor.

Park etmeyi kolaylaştıran Aktif Park Asistanı, bir düğmeye basılarak devreye alınıyor ve böylece sürücünün park etmek için lüzumlu olan tüm manevralarla, vites geçişi ve gaz-fren pedalları kontrollerini de yaparak paralel ve dikey park edebilmesi sağlanıyor. Sistem uygun park yerlerini belirliyor ve sürücüye, sadece orta konsoldaki bir düğmeyi matbu tutarak aracı hareket ettirmek kalıyor. Bu teknoloji, Paralel Park Çıkış Yardımını kullanarak sürücünün paralel park dallarından çıkmasına da yardımcı olmaktadır.

Yeni Focus Station Wagon gövde seçeneği ile sunulan bir diğer özellik olan Ford Kolay Katlama Sistemi kullanılarak arka koltuklar, bir düğmeyle karşı koyabiliyor. Böylece arka koltuğun ön koltuklara olan mesafesi 175 milimetre arttırılarak 1.620 litrelik bagaj hacmi elde edilebiliyor.

Beş yıldızlı güvenlik sunan teknolojiler

Yeni Ford Focus’ta yüzde 40 oranında artırılmış ön çarpışma dayanımı ile desteklenen yeni C2 platformu üzerinde geliştirilen ve sürüş destek teknolojileri ile zenginleştirilen yeni tasarım, beş yıldızlı güvenlik sunuyor.

Ford’un Dinamik LED Ön Far Sistemi, geniş tenvir sahası sunan dönemeç aydınlatması ile ilk kere aydınlatma alanını viraja yada kavşağa gelmeden yol koşullarına gore uyarlayarak maksimum görüş yaratıyor. Sistem, 65 metreye kadar şerit işaretlerini izlemek için ön kameradan yararlanarak farlardan yayılan ışığın köşeye doğru açılmasını ve görüşün geliştirilmesini sağlamakta. Ford patentli, yol işareti okuma kabiliyetine haiz sistem, sürüş yönünde oluşabilecek tehlikeleri daha iyi aydınlatıyor.

Yeni Focus’un ön far huzme açısını ve yoğunluğunu sürüş ortamına uyacak biçimde ayarlayan aydınlatma teknolojileri, yolculuklarda öteki sürücülerin gözünün kamaşmasını engellemiş olan ve kullananların gece yolculuklarında yolun daha fazlasını görmelerine destek olan Yansıma Önleme niteliği sunan çağdaş Dinamik LED farlarla destekleniyor.

Ford'un iyileştirilen Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı yolda yada ileride yolun yanında bulunan yada aracın yoluna çıkabilecek kişileri algılayabiliyor. Çarpışma olasılığı algılanırsa ve sürücü uyarılara cevap vermezse otomatikman fren icra eden sistem, yeni Focus’ta bundan sonra bisikletleri de tespit edebiliyor. Sistem ön farların ışığını kullanarak gece yolculuklarında da çalışıyor.

Sürücülerin, kazalardan ve dikkatlerini dağıtan durumlardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan öteki bir şoför yardımcı teknolojisi de Acil Durum Manevra Destek Sistemi. Sistem, ileride duran veya daha yavaş hareket eden araçları saptamak için radar ve kamera kullanıyor. Sistem, çarpışmanın lahza meselesi olduğunu algıladığında, aracın çevresinden manevra yapabilmesi için manevrayı kolaylaştırmak adına sürücüye yardımcı oluyor.

Geniş açılı geri görüş kamerası, park edilen yerden arka arka çıkarken daha iyi görüş için aracın peşinde yaklaşık 180 derecelik açıyla geniş görüş endüstrisi sunuyor.

Yüksek performans, verimli sürüş

Yeni Focus’ta otomobil severler, yüksek performans ve yakıt tasarrufu sunan WLTP gerekliliklerine gore hesaplanan ve en aktüel, en sıkı Euro altı.2 emisyon standartlarını karşılayan modern Ford EcoBoost benzinli ve Ford EcoBlue dizel motor yelpazesinden seçim yapabiliyor.

Yeni Focus’ta 125 PS kuvvet sunan bolca ödüllü 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile sunulurken, 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği 123 PS güç sunan yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor yüksek verimilik sunacak biçimde geliştirildi. 120 PS güç sunan, 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanın eşlik ettiği yeni 1.5L Ecoblue dizel motor da Yeni Focus’un üstün sürüş performans sunan motor alternatifleri arasında yerini aldı.

1.0L EcoBoost benzinli motorun yakıt verimliliği ve CO2 emisyonları, üç silindirli bir motor için Ford'un sektörde bir ilk olan Silindir Devre Dışı Bırakma Sistemi kullanılarak geliştiriliyor. Bu sistemde tam kapasite gerekmediği vakit- mesela motordan çok yüksek performans beklenmediği sürüş durumlarında motorun silindirlerinden biri otomatik olarak dönem dışı bırakılabiliyor. Teknoloji, performanstan taviz vermeden bir silindiri 14 milisaniyede – göz kırpmadan 20 kat daha hızlı – dönem dışı bırakabiliyor veya devreye alabiliyor.

Ford'un yeni 8 İleri Vitesli Otomatik Şanzımanı ile sunulan yeni Focus modellerinde, yakıt verimliliği daha da iyileştirilirken yüksek performans da sunulmakta. 125 PS 1.0L EcoBoost ve 120 PS 1.5L EcoBlue motorları ile sunulan 8 İleri Vitesli Otomatik Şanzıman, vites geçiş zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiriyor.

Yeni Focus, Ford emekleri paralelinde elde edilmiş verilerine bakılırsa seri genelinde yeni WLTP ölçüm standartlarına göre yüzde 10 yakıt verimliliği ve CO2 emisyonu iyileştirmesi sağlarken dört kapılı Focus'ta 0.250 ve beş kapılı Focus modellerinde 0.273 sürtünme katsayısı değerleriyle sınıfının en iyisi aerodinamik değerini sunuyor. Yakıt verimliliği, önceki Focus modeli ile aynı kriterlerle kıyaslandığında 88 kilograma varan ağırlık azaltılmasıyla daha da geliştiriliyor.

Yeni Focus; sedan, hatchback ve station wagon gövde tipleriyle; TrendX, Titanium ve ST-line donanım seviyelerinde 135.000 TL’den süregelen önerilen anahtar teslim satış fiyatı ile Kasım ayında Türkiye’de araba severler ile buluşuyor.


"Yeni Ford Focus, Ford Co-Pilot360™ teknolojileri ile sınıfını fethetmeye geliyor. konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yeni Ford Focus, Ford Co-Pilot360™ teknolojileri ile sınıfını fethetmeye geliyor. ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Ford Focus, Ford Co-Pilot360™ teknolojileri ile sınıfını fethetmeye geliyor. ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Tüm Yorumlar
5
4
2
1
0