Yapay zekanın asla çözemeyeceği matematik problemi geliştirildi
Matematiğin ve insan beyninin birleşim gücü! Matematikçiler yapay zekanın asla çözemeyeceği bir matematik hesaplama problemi ortaya attı..

Yapay zekanın ve makine öğreniminin hemen hemen her şeyi çözebilecek gibi göründüğü bir dünyada, bu durum size gülünç gelebilir; fakat gerçek olduğundan bahsetmeliyiz.

En azından, matematikçiler ve Yapay Zeka araştırmacılarından oluşan bir ekibin yaptığı yeni ve uluslararası bir çalışmaya nazaran durum böyle. Araştırmacılar, makine öğrenimi görünüşte sınırsız bir potansiyel barındırmasına rağmen; en güçlü yapay zeka algoritmalarının bile matematiğin sınırlarını geçemeyeceğini keşfetmişler.

Waterloo Üniversitesi’nde çalışan ve çalışmanın baş yazarı olan bilgisayar bilimcisi Shai Ben-David’in önderlik ettiği araştırmacılar, tezlerinde şöyle yazmışlar: “Matematiğin avantajları, bazen bir bedel getirir… özet olarak… her şey kanıtlanamaz”

“Burada, makine öğreniminin de bu durumu paylaştığını gösteriyoruz.”

Bu matematiksel sınırların bilincinde olmayı; genel olarak, 1930’lu yıllarda eksiklik kuramı olarak bilinen olayı geliştiren Avusturyalı Matematikçi Kurt Gödel‘e borçluyuz. Gödel’in ortaya attığı iki sav'a göre, matematiksel soruların tümü çözülemez.

Şimdiyse Ben-David’in yeni araştırması, makine öğreniminin de aynı çözümsüzlüğe hapsolduğunu gösteriyor.

Bu iddiaya bakılırsa, bir makinenin gerçek öğrenme becerisi (öğrenebilirlik şeklinde adlandırılıyor), kanıtlanamayan matematik kurallarıyla sınırlı olabilir. Diğer bir ifadeyle bu; aslına bakarsak, bir yapay zekaya karar verilemeyen bir problemin sunulması. şu demek oluyor ki bu; bir algoritmanın, ‘doğru veya yanlış’ şeklinde vereceği bir cevapla çözmesinin imkansız olduğu bir şey.

İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan kıdemli araştırmacı ve matematikçi Amir Yehudayoff, Nature bültenine şöyle açıklıyor: “Bu bizim için şaşırtıcı bir şey oldu.”

Ekip, yaptığı araştırmada; ‘en fazlayı kestirmek’ (EMX) olarak adlandırdığı bir makine öğrenimi problemini araştırmış. Bu problemde; bir internet sitesi, siteye en sık gelen ziyaretçilere, hedefli reklam göstermeye çalışıyor. Fakat hangi ziyaretçilerin siteyi ziyaret edeceği, önceden bilinmiyor.

Araştırmacılara bakılırsa bu tür bir durumda; çözülmesi gereken matematik problemi, olasılıkla yaklaşık olarak doğru öğrenme (yada PAC öğrenimi) şeklinde bilinen bir makine öğrenimi yapısıyla benzerlikler taşıyor. Fakat ayrıca, Gödel’in bir öteki araştırma alanı olan ve süreklilik hipotezi şeklinde adlandırılan bir matematik ikilemine de benziyor.

Eksiklik kuramı şeklinde, süreklilik hipotezi de hiçbir süre doğru veya yanlış olduğu kanıtlanamayan matematik kurallarıyla ilgili. EMX örneğinin koşulları göz önüne alındığında; makine öğrenimi de varsayımsal olarak aynı ebedî çıkmaza girebilir.

Çalışmada yer almamış olan ve Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde çalışan matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Lev Reyzin, Nature için bu araştırma üzerine yazdığı bir yorumda şöyle söylüyor: “Araştırmacılar, kaderi süreklilik hipotezine bağlı olan bir makine öğrenimi problemi belirlemişler ve çözümünü, ebediyen ulaşılamaz bir yere bırakmışlar.”

Böyle ki, EMX probleminin bu nitelikleri, makine öğreniminin öteki durumlarda uğraşmak zorunda kaldığı şeylerle aynı değil; fakat akademik açıdan bu yeni sav, bilgisayar biliminin en ön kısmının, kendi ezoterik ve matematiksel temellerinden kaçamayacağını hatırlatıyor.

“Makine öğrenimi, matematiksel bir dallanma şeklinde olgunlaştı ve şimdi; matematiğin kanıtlanamazlık yüküyle ve bununla gelen huzursuzlukla baş eden pek çok alt dalın arasına katılıyor” diye yazıyor Reyzin.

“belki bu benzer biçimde sonuçlar, makine öğrenimi alanına sağlıklı dozda bir mütevazılık katar; makine öğrenim algoritmaları, çevremizdeki dünyada devrim yaratmaya devam etse bile.”

Bulgular, Nature Machine Intelligence'in ilgili bülteninde sunuldu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları