Yangın Alarm Sistemleri
Günümüzde en çok karşılaşılan tehlikelerden biri olan yangın, gerekli önlemler alınmadığı takdir de mal kayıplarına hatta bazı durumlarda önemli derecede yaralanmalara ve hayat kayıplarına neden olmaktadır.

Yangın ve Gaz Algılama Sistemlerinin Bakımı Neden Önemlidir?

Günümüzde en çok karşılaşılan tehlikelerden biri olan yangın, gerekli önlemler alınmadığı takdir de mal kayıplarına hatta bazı durumlarda önemli derecede yaralanmalara ve hayat kayıplarına neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle iş yeri, kafe, spor salonu ve alışveriş merkezi gibi insan topluluklarının çok olduğu ve sık sık gün içerisinde dolu olan yerlerde yangın alarm sistemleri kurulması hem yasal hem de insani sorumluluk açısından çok önemlidir. Yine de bu konudaki en çok dikkat edilmesi gereken ve bir o kadar da gözden kaçırılıp önemsenmeye konu iste yangın ve gaz algılama sistemlerinin bakımı ve kontrolüdür. Genellikle güvenlik kamera sistemleri ya da asansör sistemlerinin bakımı kadar önemsenmeyen yangın alarm sistemleri en az diğer sistemler kadar önemli olan hatta kimi zaman daha da önemli hale gelebilen sistemlerdir. Bu durum yangın alarm ve gaz algılama sistemlerinin bakımı neden önemli sorusunu tekrar gündeme getirmektedir.

Yangın ve gaz algılama sistemleri elektronik aksamlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Teknik özelliklerinden dolayı düzenli olarak bakımları yapılmaz ise alarm ya da gaz kaçağı durumlarında eksik ya da tamamen çalışmama ihtimalleri bulunmaktadır. B sebeple yangın ve gaz kaçakları durumunda acil haber vermek ve müdahale edilmesi amacıyla yerleştirilen sistemler amaçlarını yerine getirmeme ihtimalleri vardır. Acil bir durumda sistemlerin çalışmaması önemli derecede yaşamsal ve maddi hasara neden olabilir. Ayrıca bu sistemlerin kurulumu için yapılan bütün işlemler boşa yapılmış olabilmektedir. Bu yüzden yangın ve gaz algılama sitemlerinin bakımı ve kontrolü oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.

Yangın ve Gaz Alarm Sistemlerinin Periyodik Bakımı?

Yangın ve gaz alarm sistemleri bu konuda uzman kişiler tarafından yerleştirilirken bulundukları ortama göre periyodik bir bakım çizelgesi çıkarılmaktadır. İş yeri ve ev sahiplerine bu bakım konusunda gerekli bilgiler verilip onlarında görüşleri alınarak bulundukları ortamdaki toz, kirlilik, girip çıkan insan sayıları, ortamda bulunan araç ya da sürekli olarak girip çıkan araçlar değerlendirilir ve bir periyodik bakım çizelgesi oluşturulur. Bu risk faktörü ve koşullarına göre gerekli bilgilendirilmeler de ayrıca yapılmaktadır. Risk faktörü ve koşullarının yanı sıra kurulan sistemlerin hassasiyeti ve durumu konusunda da bir değerlendirme yapılıp ilgili kişiye bu konuda bilgilendirme yapılmaktadır.

Gerekli değerlendirmeler sonucunda oluşturulan periyodik bakım takvimine göre senelik olarak kaç defa bakım yapılacağı belirlenir ve sene içerisinde uygulanmak üzere not alınır, fakat bir periyodik takvim bulunmasa dahi ilgili iş yeri ya da ev sahibi en azından her sene bir defa uzmanlarımızı arayarak bu konuda gerekli bakımların yaptırılmasını talep edebilir ve bu konular hakkında detaylı bilgi alabilirler. Ayrıca yeni yasak düzenlemelerden dolayı gerekli yangın ve gaz algılama sistemlerini bakımı önemi daha da ön plana çıkmaktadır.

Yangın ve Gaz Alarm Sitemleri ile İlgili Yasak Düzenlemeler?

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte ilk dikkat edilen detay ve en önemli husus binalardaki elektrik aksamlarının, acil durumda kaçış yolları aydınlatmalarının ve yangın algılama sistemlerinin herhangi bir acil durumda binadaki insanlara zarar vermeyecek ve olabilecek en erken sürede binanın boşaltılması için uyarı sistemlerinin en etkin bir biçimde yerleştirilmesi ile ilgili maddedir, aynı madde de bu sistemlerin sadece yerleştirilmesi değil acil bir durumda çalışır durumda olması gerektiği belirtilmektedir. İkinci olarak en önemli madde ise yangın ve gaz algılama sistemlerinin periyodik olarak bakımlarının yapılması ve kayıtlarının tutulması gerektiğidir. Diğer yazılı maddeler genel itibariyle bu yönetmelikte akşamların yapılması için apartman yöneticisinin ya da yönetici işinin görevlendirdiği bir kişinin bu konularda sorumluluğu alması ve takip etmesi yönündedir.

• TS CEN/TS 54-14 Standardında İşletme ve Bakım ile İlgili Maddeler T

S CEN/TS 54-14 standardında işletme ve bakım ile ilgili maddelerde genel olarak en öncelik verilen konu da sistem kurulduktan sonra bakımı ve muayenesinin sistemin doğru çalışmaya devam etmesi için düzenli olarak yapılması ve bu konu da evrak ayıtlarının saklanmasıdır. Ayrıca iş yeri sahibi, patron ya da imalatçı ile alarm sistemlerini kuran işiler arasında periyodik ve düzenli bir bakım ve muayene işlemleri için gereli görüşmeler yapılarak bir plan oluşturulması yönündedir.

Bakım sırasında uyulması gereken kurallar hakkında da bilgi veren maddelerde örneğin bakım yapılan algılama sisteminin uzak bir merkeze bağlantısı varsa eğer bakım sırasında alarmın çalıştırılmasından önce ilgili merkeze bakım yapılacağı ve bu konuda deneyler yapılacağı bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Bakım işlemelerinin yerine getirilmesi kadar bir diğer önemli olan husus ise bakımın bu konuda yetkili ve uzman kişiler tarafından yerine getirilmesidir aksi takdir bakımın bir önemi kalmayabilmektedir.

Sonuç olarak yangın alarm sitemlerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması hayati derece önemli bir konumda bulunmakta ve göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.


"Yangın Alarm Sistemleri konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yangın Alarm Sistemleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yangın Alarm Sistemleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0