Windows 10 Zorunlu Uygulamaları Kaldırma
Windows 10 işletim sistemini kurduktan sonra kendisi ile beraber bazı uygulamaları getiriyor.Fakat bu uygulamaları normal şekilde kaldırmak mümkün değil haberimizde Windows 10’da istenmeyen uygulamaların nasıl kaldırıldığını sizlere anlattık.

Klasik windows'larda olan bir özellik vardır Program ekle/kaldır , bu kısımdan bilgisayarınıza kurulu olan bütün programları görebilir bunları kaldırabilirsiniz ama Windows 10 bazı uygulamaları bu yolla kaldırmamıza izin vermiyor.

 

Benim gibi bilgisayarınızı iş için kullanıyorsanız XBOX uygulaması oldukça gereksiz yer kaplıyacaktır.

İlk olarak windows arama kısmına PowerShell yazıp programı başlatıyoruz.

İkinci adımda ise aşağıdaki kodu oraya yapıştırıp enterlıyoruz.

Ekran Alıntısı_1

 

PowerShell’i kapatıp arama yerine xbox yazıyoruz ve herhangi bir uygulama çıkmıyor silme işlemimiz başarılı oldu.Eğer kaldırmak istediğiniz başka uygulamalar varsa aşağıdaki komutlardan kaldırabilirsiniz.

Get-AppxPackage *officehub* | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage *solitairecollection* | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage *bingfinance* | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage *bingnews* | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage *bingsports* | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage *bingweather* | Remove-AppxPackage

 

Kaldırılan Uygulamalar Nasıl Geri Getirilir

Olur da bir sorun yaşarsanız veya uygulamalar lazım olduğunda bunları geri getirmek içinde bir komutumuz mevcut aşağıdaki kodu PowerShell 'i yönetici olarak çalıştırdıktan sonra yapıştırıp entera basıyoruz birkaç dakika sonra uygulamalar tekrar geri dönücektir.

Get-AppxPackage -AllUsers| Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

"Windows 10 Zorunlu Uygulamaları Kaldırma konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Windows 10 Zorunlu Uygulamaları Kaldırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Zorunlu Uygulamaları Kaldırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0