WiFi sinyallerini engelleyen durumlar ve çözümleri
Bugün pek fazlaca web kullanıcısının ortak problemlerinden biri, evde WiFi sinyallerinin her yere ulaşmaması yahut kifayetsiz ( WiFi sinyallerini engelleyen durumlar ) erişmesi.

Bu mevzuda bir çok kullanıcı haiz olduğu modemle ilgili bir sıkıntı bulunduğunu düşünüyor; oysa bu tür sorunlarda sıklıkla değişik nedenler söz mevzusu.
TP-Link yetkilileri, evlerde WiFi sinyallerini engelleyen unsurlar ve çözümleri konusunda kullanıcılara malumat verdi. İşte evlerde WiFi sinyallerinin istenen her yere ulaşmasını neler engelleyebilir ve çözümleri neler?


Yapısal problemler ve çözümleri

Kalın Duvarlar: Yapısal hastalıkların başında, evlerde yer edinen kalınca beton duvarlar yer ediniyor. Eğer evimiz kalın betonarme duvarlardan oluşuyorsa, sadece modem yahut yöneltici (router) ile WiFi sinyallerinin her yere erişmesi pek mümkün olmamaktadır.
Kalın duvarlar, WiFi sinyallerinin geçişini engeller. Bu sorunu aşmak için evin yapısına göre menzil genişletici (range extender) ya da powerline adaptör kullanılması icap eder. Modem değiştirmek, anten ilave etmek bu sorunda çözüm olmaz; İlave ağ ürünleri ile evin her yerine WiFi ulaştırılabilir.

Ahşap Kaplamalar: Bol ahşap kaplama, lambri uygulanan, oldukca sayıda ahşap kapı ile bölmelerin ayrıldığı evlerde WiFi sinyallerinin her yere erişmesi ciddi bir sıkıntı olur. Ahşap, WiFi sinyallerinin geçişini engellemiş olan önemli bir unsurdur.

Bu problemi aşmak için kaplamaları, kapıları deşifre etmek gerekmez! Eve interneti getiren ve dağıtan modemi destekleyen mamüller kullanılması icap eder. Eğer çok ahşap kaplama varsa menzil genişleticiler çözüm olmayabilir. Bu tip durumlarda elektrik hattını web hattı haline getiren powerline adaptörler en iyi çözüm olacaktır.


Geniş yahut Katlı Evler: Ev fazlaca büyük ve odalar birbirinden koridor, kapı gibi unsurlarla ayrılıyor ve birbirinden irak konumdaysa, evin bir ucuna konulmuş olan modemin sinyalleri öteki uca yeterince ulaşamaz. Bunun için evin yapısına, büyüklüğüne göre ya modemi orta bir noktaya konumlandırmak icap eder ya da yeniden ek ağ ürünleri kullanımı iyi bir çözüm olabilmektedir.

Geniş evlerde menzil genişleticiler genellikle sorunu çözer. Katlı evlerde ise her katta kuvvetli WiFi için menzil genişleticiler yeterli olamaz. Katlı evlerde en ideal çözüm, powerline adaptör veya Mesh teknolojili Deco ev WiFi sistemleri olacaktır.

Kullanım hataları ve çözümleri

Yerleşim Yanlışları: Kullanım hatalarının en başında modemin yanlış yere yerleştirilmesi geliyor. Çoğunlukla kablo çekmemek için evin girişinde bir noktaya modem konulmaktadır. Bu da her noktaya WiFi ulaşmasında sıkıntı oluşturabiliyor. Mümkünse kullanıcılar ortada bir noktaya modemi konumlandırmalı. Bu halde sorunun çözülmesi olası olabilmektedir.

Parazit Yapan Cihazlar: Kullanım veya yerleşim hatalarından bir diğeri ise modemin diğer bir elektrikli cihazın üstüne veya yakınına konulması.


Örneğin buzdolabı veya TV üzerine yerleştirilen, mikrodalga fırın, telsiz telefonun yakınan konulan modemler görülebiliyor. Parazit oluşturmaya neden olan bu tür durumlar, WiFi sinyallerini engelliyor. Modemin öteki elektrikli cihazlara yakın konumlandırılmaması gerekiyor.

Yanlış Ürün Seçimi: Kullanım hatalarının sonuncusu ise evin yapısına, kullanım gereksinimlerine müsait olmayan bir modemin tercih edilmesi yahut eski teknolojili ürün kullanılması. Giriş seviyesi bir modem, oldukca büyük ve çok sayıda cihazın WiFi’a bağlandığı bir ev için ehil olmayacaktır.

Evin yapısı ve WiFi kullanım gereksinimlerine müsait modem/router tercih etmek, WiFi performansını artıran mühim bir unsurdur. Ayrıca hala eski teknolojili, on yıllık bir modem ile bugünün WiFi gereksinimlerini karşılamak da mümkün değildir. On yıl ilkin evde WiFi’a bağlı aygıt sayısı, WiFi ulaşmasını istediğimiz noktalar bugünkü gibi değildi. O nedenle yeni nesil ve ihtiyacımıza uygun çözümler ile yapılacak yenileme WiFi sorununu çözmek için ilk adım olmalıdır.


"WiFi sinyallerini engelleyen durumlar ve çözümleri konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WiFi sinyallerini engelleyen durumlar ve çözümleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WiFi sinyallerini engelleyen durumlar ve çözümleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0