WhatsApp için minimum yaş sınırı geliyor!
Facebook’un Cambridge Analytica veri skandalı ile gündeme gelmesi, veri koruma yasasının öneminin bir kez daha anlaşılmasını sağladı.

87 milyon Facebook kullanıcısının bilgisini Amerika seçimlerini manipüle etmek için kullanan Cambridge Analytica’nın peşinden veri koruma yasaları daha sert bir durum alabilir. Bu süreçte ise WhatsApp yaş sınırı uygulaması ile başına gelebilecek söyleniyor.

WhatsApp ıslak sınırı kaç olacak?
Bildiğiniz şeklinde Facebook’a kayıt olmak için en az 13 yaşlarında olmanız gerekiyor. Çocukların bu tip platformlardan negatif etkilenmemsi için yapılan bu hamle şimdi WhatsApp’ta uygulanacak. Çıkan söylentilere gore; WhatsApp’ın yaş sınırı 13’ten 16’ya çıkacak.

25 Mayıs tarihinde veri koruma yasası kapsamında yapılacak olan bu değişiklik ile Avrupa devletlerinde yaşayan 16 yaşından minikler WhatsApp kullanamayacak. Buna ayrıca, 13 yaş sınırı, Avrupa’da yaşamayan kullanıcılar için geçerli olacak.

Facebook’a bağlı olan WhatsApp, şahsi bilgileri toplamadığını iddia edilmektedir. Ancak yaşanan son krizden dolayı Avrupa ülkeleri WhatsApp’a da güvenmiyor şeklinde görünüyor. Bu nedenden dolayı en azından evlatların verilerinin korunması için ıslak sınırı 16‘ya yükseltildiği biliniyor.

WhatsApp-yaş-sınırı

Avrupa ülkelerinden sonrasında Amerika’nın da uygulayacağı yeni ıslak sınırı politikasının, WhatsApp kullanıcı sayısının azalmasına niçin olabilmektedir. Bunun dışında yeni istikbal sistem, kısa sürede tüm dünyada tıpkı anda kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Ancak 16 yaşına gelmeyen çocuklar, sahte doğum zamanı ile yeniden platformlara üye olabiliyor. Bu noktada ise görevli olan önce aile sonrasında çocuk olacak. Bakalım alınacak bu karar WhatsApp’ı nasıl etkileyecek?


"WhatsApp için minimum yaş sınırı geliyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WhatsApp için minimum yaş sınırı geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp için minimum yaş sınırı geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0