Web Siteniz İçin En İyi Görsel Formatı Nedir?
Web sitelerindeki görüntüler, farklı formatlardadır. JPEG, GIF ve PNG gibi birçok formatta olan görüntülerin genel özellikleri aynı gibi olsa da, kendi içlerinde ciddi farklılıklar vardır.

Kendi web sitenizde bunlardan hangilerinin daha iyi sonuç vereceğini merak ediyor olabilirsiniz. Sizin için en iyi görsel formatları ve özellikleri hakkında detaylı bir rehber hazırladık. 

Web Sitenizdeki Görsel Formatları Neden Önemlidir?

Görseller, bir web sitesindeki kullanıcı deneyimini yukarıya çeken unsurlardır. Görsel ne kadar kaliteli olursa ve ne kadar hızlı bir şekilde yüklenirse, kullanıcılar sitenizi o kadar beğenecektir. Bundan dolayı kullanmış olduğunuzun görsellerin formatının büyük bir önemi vardır. Bahsedilen yararlar genel olarak şu alt başlıklarda toplanabilir: 

Kalite 
Bazı görsel formatları çok daha ayrıntılıdır ve kullanıcıların beklentilerini daha üst seviyede karşılar. 

Verim (Boyut) 
Görseller, sitenizin sunucusunda barındırılır. Bazı görsel formatları çok fazla yer kaplarken, bazıları ise çok daha az yer kaplar. Dolayısıyla sitenizin verimliliği açısından çok önemlidir. 

Ölçeklenebilme 
Resimlerin hem küçük hem de büyük ekranda kaliteli bir şekilde görünmesidir. 

Buradaki hususlar dikkate alındığında, format seçiminin beklentilere göre yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. Ancak genel olarak performans ile kalite arasındaki dengenin yakalanması gerektiği söylenebilir. 

Web Sitelerinde En Fazla Kullanılan Görsel Formatları

Web sitenizde kullanabileceğiniz çok sayıda görsel formatı olmasına karşın, bunlardan bazılarının daha öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Öne çıkan formatlar ise JPEG, GIF ve PNG’dir. 

JPEG 
İlk olarak 1986 yılında geliştirilen JPEG, “Joint Photographic Experts Group” ifadesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Yüksek sıkıştırma seviyelerine uygunluğu ve milyonlarca rengi görüntüleyebilmesi, bu görsel formatının en önemli özelliğidir. Karmaşık renklerin yer aldığı görseller için uygun bir format olduğu söylenebilir. 

JPEG, yüksek sıkıştırma seviyelerine uygundur, ancak böyle bir işlem yapıldığında genellikle kalitesinde belirgin bir düşüş yaşanır. Sıkıştırma seviyesine bağlı olarak kalite düşüşü ilk bakışta fark edilmez. Farkı anlamak için yakından ve dikkatli bir şekilde bakılması gerekir. Bu görsel formatının çok az renk verisine sahip olan resimler için uygun olmadığı söylenebilir. Bu tür görsellerde iyi sonuç vermeyebilir. 

PDF 
Nadiren de olsa bazen websitelerinde belge paylaşımı yapmak gerekebilir. Bu indirilebilir formatta olan dosyalar için genellikle PDF formatı kullanılır. PDF formatı, uzun dökümanlar, raporlar, sunumlar gibi alanlarda oldukça faydalıdır. Bazen ise tek sayfalık sertifika gibi gönderilmesi gereken görsellerde kullanılmaktadır. Bu tip tek sayfa gerektiren durumlarda ReaConverter ile PDF görsellerinizi JPG formatına çevirebilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok dosya ve görsel formatı için kolaylıkla kullanılabilir. 

GIF 
GIF,  Graphics Interchange Format (Grafik Değişim Formatı) ifadesinin baş harflerinden oluşur. Çok özel bir format olan GIF, animasyonları desteklemesi ile dikkat çeker. Buna karşın statik olan görselleri de destekler, ancak bu konuda çok fazla başarılı değildir.  

GIF, sadece 256 renge kadar şeffaflığı destekler. Ayrıca görsel boyutu genellikle çok yüksektir. Bahsedilen özelliğinden dolayı sunucunuzda çok fazla yer kaplayacak ve verimliliği düşürecektir. Bütün bunlar dikkate alındığında GIF formatını sadece animasyonlarda kullanmanız, mantıklı olacaktır. 

PNG 
Web sitenizde kullanabileceğiniz bir diğer görsel formatı PNG’dir. Oldukça popüler olan bu format, az renk verisi içeren görseller için son derece uygundur. Ancak PNG formatının milyonlarca desteklediğinin de bilinmesi gerekir. 

PNG, keskin renk geçişlerinin olduğu görsellerde çok iyi sonuç verir. Örneğin Wordpress kontrol panelinin ara yüzünün görselinde PNG formatı başarılı bir şekilde çalışır. Ancak aynı görseli JPEG formatında açarsanız, kenarlarda bazı bulanık bölgelerin olduğunu görürsünüz. Bu özelliklerine ek olarak PNG’nin sıkıştırmalarda kalitesini kaybetmediği de söylenebilir. Bu bakımdan JPEG’lere göre daha başarılıdır. 

PNG formatının en özel avantajlarından birisi şeffaflığı desteklemesidir. Söz konusu özelliği sayesinde logo ve simgelerde kullanılır. 

Web Sitenizde Kullanacağınız Görsel Formatını Nasıl Seçmelisiniz?

JPEG, PNG ve GIF arasından seçim yapmak aslında çok kolaydır. Animasyonlu görseller için GIF formatını seçmelisiniz. JPEG ve PNG ise sizin bölümlerde beklentilerinizi karşılayacaktır. Ancak JPEG yüksek sıkıştırma performansından dolayı, biraz daha mantıklı olabilir. Eğer kaliteden küçük bir parça ödün vermeyi göze alabiliyorsanız, JPEG formatını seçmelisiniz. Buna karşın görsel kalitesinin ön planda olduğu bir siteniz varsa, bu defaki seçiminiz PNG olmalıdır. 

Buraya kadar verilen bilgileri genel olarak toparlayacak olursak; 

  • PNG: Çok fazla renk verisi olmayan görseller ve diğer görüntü türleri için mükemmel sonuç verir. 
  • JPEG: Bütün görseller için ideal formattır. 
  • GIF: Hareketli görsellerde kullanılır. 

Sitenizin özelliklerine ve hedeflerine göre buradaki formatlardan uygun olanları rahatlıkla seçebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları