WannaCrypt Virüsü Nedir ? Arayüzünde Neler Var ?
Bir fidye isteme virüsü olan WannaCrypt , bulaştığı bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek sizden belli bir ücret karşılığında dosyalarınızı size geri verebilcekleri garantisini vererek söylüyorlar.

Sisteme bulaştıktan sonra verdiği ekranda, “Oooops, dosyalarınız şifrelendi” uyarı mesajıyla birlikte “Bilgisayarıma ne oldu”, “Dosyalarımı kurtarabilir miyim?“, “Nasıl ödeme yapabilirim?” başlıkları altında talepler belirtilmiş..

Dosyaların şifrelenmesi çoğu insan için büyük sorun gibi gözükmeyebilir format atar düzeltirim gibi mükemmel yorumlarda yapılabilir fakat büyük kuruluşlar ve şirketler için bu gerçekten büyük bir sorun.

wannacry-talos

Virüsten korunma yolları ?

Windows update ayarlarınız açık tutmanız gerekiyor gerekirse kendi elinizle arada bir güncellemeleri denetle diyebilirsiniz.Windows kullanıcılarının bu virüsten korunabilmesi için ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını belirtti ki zaten gelen güncelleme sıklığından da anlaşılıyor.

Dosyalarınızın Yedeğini Alın ?

Dünya'da kaç milyon tane bilgisayar var banamı bulaşıcak ya boşver diyerekten yedek almamazlık yapmayın virüsün sizin bilgisayarınızada bulaşması an meselesi olabilir.O yüzden dosyalarınızın yedeğini almanızı tavsiye ederiz.

İşte virüsün arayüzünde yazan yazılar

Hiç karşılaşmamanız dileğiyle :D

 

What happened to my computer ? (Bilgisayarıma ne oldu)

Önemli dosyalarınız şifrelendi.

Dökümanlarınız, videolarınız, resimleriniz ve bir çok önemli dosyanız şifrelendi. Belki de şu an dosyalarınızı kurtarmak için bir yol arıyorsunuz, zamanınızı boşa harcamayın. Bizim hizmetimiz olmadan dosyalarınızı kimse kurtaramaz.

Can I recover my Files? (Dosyalarımı kurtarabilir miyim?)

Tabii ki. Dosyalarınızın tamamını güvenli ve kolay bir şekilde kurtarabileceğinizi garanti ederiz. Ama yeterli zamanınız yok.

Dosyalarınızın bir kaçının şifresini ücretsiz kurtarabilirsiniz. Decrypt tuşuna basarak bunu yapabilirsiniz. Ama bütün dosyalarınızı kurtarmak istiyorsanız, ödeme yapmanız gerek.

Sadece 3 gününüz var ödemeyi yapmak için. Bu üç günden sonra fiyat iki katına çıkar. Aynı zamanda 7 gün içinde ödeme yapmazsanız, dosyalarınızı sonsuza kadar kaybedeceksiniz.

How Do I Pay? (Nasıl ödeme yapabilirim?)

Ödemeler sadece Bitcoin yoluyla kabul edilmektedir. Daha fazla bilgi almak için About Bitcoin tuşuna tıklayın. Bitcoin’in şu anki fiyatını kontrol edin. Daha fazla bilgi için How to Buy Bitcoins tuşuna basın. Ve doğru miktarı belirtilen penceredeki adrese gönderin.

Ödemenizi yaptıktan sonra Check Payment tuşuna basın. En iyi kontrol zamanı sabah 9 ile 11 saatleri arasıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)



Disqus Yorumları