VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız!
Wikipedia ülkemizde uzun bir süredir erişime kapalı. Ülkemizde Wikipedia başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu belirli zamanlarda erişime kapatıldı ve periyodik olarak da bu yönde erişim yasaklarına maruz kalabiliyoruz.

Sınırsız internete uygulanan erişim yasaklarını aşmak ve sınırları ortadan kaldırmak adına VPN adı verilen Sanal Özel Ağ harika bir çözüm.

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN, Türkçe karşılığı ile Sanal Özel Ağ, internet aracılığıyla yönlendirilen sanal ağları kullanarak normalde herkesin kullandığı ve güvenliği daha az olan internet ağlarına nazaran daha güvenli ve şifreli bir bağlantı olanağı sağlayan bir ağ sistemidir. VPN, güvenlik protokolleri ve tünel protokolleri aracılığıyla güvenliği sağlarken paylaşılan internet ağının altyapısını kullanarak çalışır. Bu protokoller veri alışverişi sırasında şifreleme sağlar ve verileri düzgün bir şekilde erişimin ancak şifreli verilere sağlandığı tünel aracılığıyla gönderir. VPN ağının sağladığı güvenlik sadece verilerin şifrelenmesi ve korunmasından ibaret değildir. VPN ağı aynı zamanda veri alışverişinin bulunduğu ağ adreslerini de koruma altına alır.

Mobil VPN

Mobil bir VPN, kendi VPN ağları aracılığıyla güvenli bir tünel oluşturarak kullandığınız internet hizmet sağlayıcısı ağıyla sunucusu üzerinden bağlantı kurar. Mobil VPN tünelleri fiziksel IP adreslere bağlı değildir. Aksine, her bir tünel rasyonel bir IP adresine bağlıdır. Bu rasyonel IP adresi Android mobil cihazınızın nereden bağlandığına bakmaksızın mobil cihaza bağlı kalır. Mobil VPN, bilinenin aksine bilgisayarınızdaki VPN gibi çalışmaz. Telefonunuzdaki VPN ağı sizin internet bağlantınızı mobil verinizden başka bir internet bağlantısına değiştirirken sizin uygulamalarınızın ve oturumunuzun duraksamamasını sağlarken verilerinizin şifreli bir şekilde korunmasını ve sizin güvenli bir şekilde internette gezinmenizi sağlar.

Mobil VPN’i Neden Kullanmalısınız?

  1. Her Yerden Sınırsız İnternet Erişimi – Sansürsüz İnternet keyfi

Wikipedia, Imgur, ve Booking gibi dünyada yaygın bir şekilde kullanılan fakat ülkemizde erişimi yasaklanan web sayfalarına erişim sağlamak istemez misiniz? Ya da yurtdışına gerçekleştirdiğiniz bir iş seyahatinizde gittiğiniz ülkenin uyguladığı internet sansürlerinden kaçınmak istemez misiniz?

Türkiye haricinde birçok ülke internet üzerinden erişimlere sınırlamalar getirmektedir. Bunların başında da Çin geliyor. Çin’de Facebook ve Twitter başta olmak üzere neredeyse bütün sosyal medya uygulamaları; neredeyse hepimiz tarafından kullanılan arama motoru Google ve sınırsız bilgi kaynağı Wikipedia erişimleri yoktur.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da ise Skype, WhatsApp, Snapchat, Facetime gibi birçok uygulama yasaklanmıştır.

Seyahatiniz sırasında en çok kullandığınız uygulama veya sitelere ulaşamamak yerine mobil VPN ile telefonunuzdan bulunduğunuz ülkenin erişim yasaklarına maruz kalmadan ve coğrafik sınırlarınızı sanal olarak aşarak hepsine sorunsuz erişim sağlayabilirsiniz.

Seyahat etmek bir yana, Türkiye’de erişimi yasaklanmış olan sitelere coğrafik konumunuzu sanal olarak değiştirerek hem farklı bir sunucu üzerinden şifreli veri alışverişi yaparak bağlanabilir hem de kendi kişisel bilgi ve verilerinizin güvenliğinden emin bir şekilde internette dolaşabilirsiniz.

  1. Verileriniz Güvende

Android telefonunuz ile VPN kullanmadan internette oturum açtığınızda veya gezindiğinizde kişisel bilgileriniz ve arama geçmişiniz dahil olmak üzere her eyleminiz internet sağlayıcınız tarafından görülebilir ve gözetlenebilir. İnternet aktivitelerinize erişmek isteyen biri sizin arama geçmişinizde okuduğunuz bir makaleden tutun da banka hesap şifrelerinize kadar her şeye erişim sağlayabilir.

Bir Mobil VPN kullandığınızda ise telefonunuzdan erişmek istediğiniz web sayfasına ya da uygulamaya yaptığınız istek öncelikle VPN ağında kullandığınız sunucu üzerinden yapılır ve isteği siz değil de kullandığınız VPN sunucusu yapmış gibi gözükür. Bütün bu erişim süreci sırasında sizin bilgileriniz güvende kalır ve internet sağlayıcınız dahi verilerinize erişemez.

 

Ortak Wi-Fi alanları ya da ev Wi-Fi bağlantınızı kullanırken gönderdiğiniz e-postalar, uygulama ve sitelere erişmek için kullandığınız şifreleri güvence altına almak için sanal özel ağ kullanabilirsiniz. Android telefonunuza indireceğiniz bir VPN uygulaması verilerinizi güvende tutmanıza ve aktivitelerinizin monitör edilmesini engellemenize yardımcı olur.

  1. Anonim İnternet Keyfi – IP Adresinizi ve Kimliğinizi Saklayın

İnternete her bağlandığımızda bize özel olan internet protokol adresi bizim internetteki ev adresimiz gibi rol alır. İnternet protokol adresimiz bilgisayarımızın internette tanımlanması için ona verilen eşsiz rakam dizilerinden oluşur. Bu eşsiz rakam dizileri, bilgilerin sunucular arasındaki alışverişinin bir kaosa dönüşmemesine yardımcı olur. IP adresimizin eşsiz olması istek yaptığımız sunucu ve bizim bilgisayarımız arasındaki veri ve istek alışverişinin ağ üzerinden sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlar.

İnternete bağlanan herhangi bir cihazın IP adresi vardır. İnternete evinizden Wi-Fi üzerinden erişiyorsanız, bu demek oluyor ki her kullandığınız cihazın kendine ait bir IP adresi var. IP adresiniz internet sağlayıcınız tarafından atandığı için isminize, konumunuza ve bütün web aktivitenize erişimi vardır. İnternet hizmet sağlayıcınız korsan bir saldırıya maruz kalırsa, bütün bilgileriniz art niyetli kişilerin eline geçebilir.

Bu durum mobil telefonunuz için de geçerli. Unutmamanız gereken şey şu: Bütün aktivite ve verilerinizi internet sağlayıcınız IP adresiniz üzerinden tanımlayabiliyor. IP adresinizi, yani internetteki adresinizi değiştirerek internet hizmet sağlayıcınızın bilgilerinizi monitör etmesini engelleyebilir ve internet aktivitenizi saklayabilirsiniz çünkü VPN sayesinde yeni bir IP adresi ile başka bir konumdan; başka bir ülkeden internete erişim sağlıyor olacaksınız.

ss

Android İçin Güvenilir VPN?

Bütün bunları yaparken güvenilir ve kill-switch adını verdiğimiz özelliğe sahip bir sanal özel ağ kullanmak da çok önemli. Kill-switch adını verdiğimiz özellik herhangi bir nedenden dolayı internet bağlantınız koptuğunuzda o an ağ üzerinden gerçekleştirdiğiniz bütün veri alışverişini durdurma görevi gören acil durum butonu gibi işlev görür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları