Türkiye'de En Çok Hibrit Araç Kullanılan İller
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yurdumuzdaki hibrit ve elektrikli vasıta kullanımıyla alakalı son olarak verileri kamuoyuyla paylaştı. Toplamda ülkemizde uygulanan hibrit ve elektrikli vasıta sayılarını paylaşan Soylu, ek olarak en oldukça hibrit ve elektrikli araç uygulanan illerimizi sıraladı.

İşte en oldukça hibrit ve elektrikli araç kullanılan illerimiz!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 30 Eylül 2018 tarihi itibarı ile vatanımızda uygulanan ve trafiğe tescil ettirilen, yakıt çeşidi hibrit ve elektrikli vasıtaların sayısını paylaştı.

Hibrit motorlu vasıtaların kent içi kullanımında ciddi yakıt tasarrufları sağladığını belirtirken, bu oranın var kullanımdaki araçlara bakılırsa yüzde 70’lere kadar çıkabildiğine dikkat çekildi.

Kişisel şekilde maddi kaybın yanı dizi bilhassa büyük kentlerdeki trafik yoğunluğu dikkate alındığında milyonlarca dolarlık akaryakıtın boşa gittiğini ve bu tarz araçlarla bu kaybın azaltılabileceği açıklandı.

Ülkemizde trafiğe tescilli hibrit vasıta sayısının 3 bin 464, elektrikli vasıta sayısının ise 23 bin 822 bulunduğunu belirten Soylu, hibrit ve sadece elektrik olan araçların tescil edilmiş olduğu illere bakılırsa dağılımına bakıldığında ilk sırada 3 bin 533 araçla Antalya’nın yer aldığını bildirdi.

Antalya’yı 3 bin 377 araçla İstanbul takip ederken, Adana üç bin 266 araçla üçüncü, bin 567 araçla Manisa dördüncü ve bin 544 araçla İzmir beşinci sırada yer ediniyor.

Bu araçlara olan ilgini son senelerde giderek arttığını vurgulayan Süleyman Soylu, “2015 yılında 2 bin 398, 2016’da 3 bin 669, 2017’de 8 bin 609 tane hibrit ve sadece elektrik olan araç yeni olarak tescil edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları