Türk Telekom’un abone sayısı rekor büyüme ile 44,7 milyona ulaştı
Türk Telekom, 2018’in ilk 9 ayında son 11 senenin rekor abone gelişmesine ve son 10 yılın da rekor gelir artışına imza attı. Ocak-Eylül 2018 döneminde üç,1 milyon net yeni abone kazanımıyla son 11 senenin en iyi ilk dokuz ay abone artışını kaydeden Türk Telekom, toplam abone sayısını 30 Eylül 2018 sebebiyle 44,7 milyona yükseltti.

Kapsama sektörü ve abone sayısı ile sektördeki lider konumunu güçlendiren Türk Telekom, 2018’in ilk dokuz ayında 15 milyar TL’nin üzerinde gelir sağlayarak yüzde 12,7’lik senelik büyüme rakamıyla son 10 senenin en yüksek gelir artışını da yakaladı.
Yürüttüğü başarıya ulaşmış operasyonel yönetimle faaliyet giderlerinin düşürülmesinde oldukça etken bir performans ortaya koyan Türk Telekom, son 10 senenin en yüksek ilk dokuz ay FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) artışını kaydetti. Buna nazaran FAVÖK, senenin ilk dokuz ayında geçen yılın aynı zamanına gore yüzde 26 artışla 6,2 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı ise senelik 4,3 puan iyileşme ile son yedi yılın en yüksek kıymeti olan yüzde 41,üç’e ulaştı.
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Faaliyetlerimizin gücünü ön plana çıkaran yılın ilk dokuz aylık neticeleri yardımıyla 2018 yılına ait hedeflerimizi büyüttük. 2018 yılının ilk dokuz ayında kaydettiğimiz güçlü gelir büyümesi ve kuvvetli operasyonel karlılığın ardından gelirlerimizdeki senelik büyüme hedefini yaklaşık yüzde 11’den yaklaşık yüzde 13’e, FAVÖK’te senelik öngörümüzü 7,altı-7,8 milyar TL’den 8,0-8,2 milyar TL’ye ve kazanç masraflarındaki yıllık büyüme öngörümüzü de yaklaşık 4,1 milyar TL’den yaklaşık 4,2 milyar TL’ye çıkardık” dedi.
Gelişmekte olan ekonomilerin birçoğunun ABD’nin ürem oranlarını yükseltmesi, sıkılaşan mali koşullar ve ticari korumacılık nedeniyle eleştiri bir üçüncü çeyrek geçirdiğini hatırlatan Doany, “Her zaman olduğu gibi bu süreçte de etkinlik giderlerimiz ile yatırım masraflarımızda verimliliğimizi artırdık ve para akışı yaratılmasına odaklandık. Ulaştığımız finansal sonuçlar tüm etkinlik alanlarımızın gücünü, dayanıklılığını ve değişen ortama uyum sağlamak üzere attığımız erken adımlardan elde ettiğimiz faydaları yansıtıyor. Gelecekte de, kârlı büyüme, sağlam ve kuvvetli para akışı yaratmada faal idare performansımızla, ülke ekonomisine yatırım meydana getirmeye ve büyümeye devam edeceğiz.”
Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, 2018 yılı ilk dokuz aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını deklare etti. İlk dokuz ayda üstün dereceli abone kazanımı cevabında 44,7 milyon abone büyüklüğüne ulaşan Türk Telekom böylece sektördeki aleni fasıla liderliğini sürdürmeye devam etti. Türk Telekom’un elde etmiş olduğu çift haneli büyüme ve buna bağlı yüksek etkinlik kârlılığı da dokuz aylık sonuçlara damga vuran öteki unsurlar oldu. 2018’in ilk dokuz ayında, son 11 senenin en iyi ilk dokuz ay abone kazanımını gerçekleştiren Türk Telekom’un 30 Eylül 2018 itibarı ile toplam abone sayısı ilk dokuz ayda 3,1 milyon artışla 44,7 milyona yükseldi.


Yüzde 12,7’lik üstün dereceli gelişme ile 15 milyar TL gelir sağladı

 

2018’in ilk dokuz ayında yıllık yüzde 12,7 büyüme ile 15 milyar TL gelir elde eden Türk Telekom’un bu zamanda faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı da (FAVÖK) yıllık bazda yüzde 26 artarak altı,2 milyar TL şekilde gerçekleşti. Etkin maliyet ve masraf yönetimi ile geçen senenin ilk dokuz ayına nazaran yıllık 4,3 puanlık iyileşme sağlanan FAVÖK marjı ise son 7 yılın en yüksek kıymeti olan yüzde 41,üç’e ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında elde edilen üstün dereceli yeni abone kazanımı, FAVÖK’teki kuvvetli gelişme ve FAVÖK marjındaki yüksek yıllık artış, Türk Telekom’un operasyonel olarak oldukça başarıya ulaşmış bir dokuz ayı geride bıraktığını gösteriyor. Öte taraftan Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısında sene arasında yaşamış olduğu kıymet kaybı finansal sonuçlara etki ederek Türk Telekom’un güçlü gelir büyümesi ve faaliyet kârı artışına karşın yılın ilk dokuz ayında 3,6 milyar TL zarar açıklamasına neden oldu. Ancak, döviz kurlarındaki değişimin etkisi arındırıldığında Türk Telekom’un senenin ilk dokuz ayındaki net kârı, geçen yılın aynı zamanına bakılırsa oldukça kuvvetli yüzde 40 artışla 2,5 milyar TL şekilde gerçekleşti.


9 ayda 2,6 milyar TL yatırım gerçekleştirdi

 

Ülke ekonomisinin zor zamanlar kurtulduğu eleştiri bir devirde devletin ve milletin yanında duruş sergileyen Türk Telekom, ekonomiye duyduğu güvenin ve 2023 Türkiye’sine olan inancının göstergesi şekilde yatırımlarına hız kesmeden devam etti. Türk Telekom, 2018 ilk dokuz ayında geçen senenin aynı dönemine bakılırsa kazanç masraflarını yüzde 76 arttırarak 2,altı milyar TL yatırım gerçekleştirdi.


Güçlü operasyonel sonuçlar, abone artışında son 11 senenin rekoru

 

2018’in ilk dokuz ayı, Türk Telekom’un güçlü operasyonel sonuçlar kaydettiği bir dönem oldu. Toplam abone sayısı 44,7 milyona ulaşan Türk Telekom’un 2018’in ilk dokuz ayında sabit internet abone sayısı da, son 10 senenin en iyi ilk dokuz ay performansı olan 856 bin net artış ile 10,altı milyona ve fiber abone sayısı da 3,4 milyona çıktı. Türk Telekom’un sabit ses abone sayısı, dünyada aynı şirketlerde görülen trendin aksine artış performansına güçlü bir halde devam etti. Yalın DSL çizgileri dâhil, toplam sabit erişim hatları, son 11 senenin en iyi ilk dokuz ay abone artışı olan toplam 573 bin net abone kazanımıyla 14,3 milyona ulaştı.


TİVİBU, rekor abone artışıyla 2. Sıradaki konumunu güçlendirdi

 

TİVİBU, senenin ilk dokuz ayında net 785 bin abone kazanımı ile tüketiciyle buluştuğu tarihten bu güne en yüksek artış rekorunu kırarken toplam abone sayısını 3,5 milyona ulaştırdı. Tivibu EV abone sayısı ise Eylül sonu nedeni ile 1,6 milyona ulaştı ve yeniden ilk dokuz ayda 433 bin abone kazanımı kendi tarihinde bir rekora imza attı.


Türk Telekom’un mobil abone sayısı ise senenin ilk dokuz ayında 1,2 milyon artışla 20,8 milyona yükseldi. Bir sene önce yüzde 80 olan LTE nüfus kapsama endüstrisi ise Eylül nihayetinde yüzde 89'a ulaştı. LTE kullanıcılarının yekün mobil aboneler içerisindeki oranı, geçen yılın aynı dönemine gore yüzde 22’den yüzde 44’e yükselirken, LTE kullanıcılarının yaklaşık aylık veri tüketimi de senelik yüzde 38 artış ile 6,5 GB'a çıktı.


Doany: Yılın ilk dokuz ayını rekor abone kazanımlarıyla geride bıraktık

 

2018’in dokuz aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, şunları söylemiş oldu: “Yılın ilk dokuz aylık döneminde abone kazanımında son 11 senenin en iyi performansını göstererek üç,1 milyon net yeni abone kazandık. Bu rekor gelişme ile toplam abone sayımız 45 milyona dayandı. Faaliyetlerimizin gücünü ön plana çıkaran senenin ilk dokuz aylık sonuçları sayesinde 2018 yılına ait hedeflerimizi büyüttük. Türk Telekom şekilde, Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla gereken altyapı ve üstyapı yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda, yöresel, fizyolojik, toplumsal ve ekonomik sebeplerden ötürü bilgiye erişimi sınırı olan kesimler de dâhil olmak suretiyle bütün Türkiye’ye ‘herkes için erişilebilir kontakt’ prensibiyle müsait fiyat ve içerikte hizmetler sunuyoruz.İlk dokuz ayda da, bu prensibimizden taviz vermeden, sıkıntılı bir sektör ortamında mali ve fiyatlama disiplinimizle faaliyetlerimize devam ederek yeniden rekorlarla dolu sağlam sonuçlar elde ettik. Bu neticelerle, paydaşlarımıza daha fazla değer sunacak olan stratejimizin gücüne inancımız tam.”


Doany: Altyapıda maliyetleri düşürecek değişik modeller geliştirdik

 

Gelişmekte olan ekonomilerin birçoğunun ABD’nin ürem rakamlarını yükseltmesi, sıkılaşan mali koşullar ve ticari korumacılık sebebiyle kritik bir üçüncü çeyrek geçirdiğini hatırlatan Doany, şu şekilde devam etti: “Her vakit bulunduğu şeklinde bu süreçte de faaliyet giderlerimiz ile yatırım masraflarımızda verimliliğimizi artırdık ve nakit akışı yaratılmasına odaklandık. Doğru ve sağlam bir strateji ile Türk Telekom’u, abone tabanında sürdürülebilir büyüme sağlamada öbek sinerjilerinden yararlanan, daha fazla müşteri odaklı, penetrasyon ve çeşitlendirmeye öncelik sağlayan, yenilikçi bir şirkete başarı göstermiş bir şekilde dönüştürdük. Ulaştığımız finansal sonuçlar tüm etkinlik alanlarımızın gücünü, dayanıklılığını ve değişen ortama ahenk sağlamak suretiyle attığımız erken adımlardan elde ettiğimiz faydaları yansıtıyor. Gelecekte de, kârlı büyüme, sağlam ve güçlü nakit akışı yaratmada etkin yönetim performansımızla, yurt ekonomisine yatırım meydana getirmeye ve büyümeye devam edeceğiz. Öte yandan, mevcut iletişim altyapısının daha faal ve verimli bir biçimde kullanılması ve mükerrer yatırımların en aza indirilmesi hususundaki girişimlerimizi de sürdürdük. Bu bağlamda, üçüncü çeyrekte bir taraftan sabit altyapı kiralamaya ilişkin pilot projemizi başlatırken, öteki taraftan mobil şebeke paylaşımı fırsatlarını araştırmaya devam ettik. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde aramıza eklenmiş olan yeni idare kurulu üyelerimizin şirketimize ve sektörümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum. Telekomünikasyon endüstrisi başta olmak suretiyle pek fazlaca sektörde oldukça mühim tecrübelere ve uzmanlıklara sahip yeni idare kurulu üyelerimizin Türk Telekom’un büyüme stratejisine, uzun vadeli stratejik planlarına ve istikbal vizyonuna büyük katkılar sağlayacaklarına inanıyoruz. Türkiye, çok büyük gelişme potansiyeli barındıran ve yatırımcılara sayısız fırsatlar sunan genç, dinamik ve teknolojiyi yakından takip eden nüfusuyla eşi olmayan bir memleket. Hepsi bir arada değerlendirildiğinde, etkinlik alanlarımıza ait önümüzdeki fırsatlara güvenimiz tam.”


Doany: Eksenimizde dijital müşteri deneyimi var

 

“Üçüncü çeyrekte, dijital çözümlerimizle satın alan deneyimine odaklanmayı sürdürdük. Yatırımlarımızı her bir münasebet noktasında sınıfının en iyi satın alan deneyimini geliştirmek üzerine yapıyoruz. Başlıca dijital temas noktamız ONLİNE İŞLEMLER uygulamamız ile abonelerimize ücretsiz ödüller sunan SİL SÜPÜR sadakat programımız bu alandaki yükselişimize mühim katkılar sağlamış oldu. Buna ayrıca, dijital klavyemiz TAMBU, 2018’in üçüncü çeyreği nedeni ile 7,2 milyon indirmeye ulaşırken aynı dönemde kullanıcıların araç çubuğu üzerinden gerçekleştirdikleri etkileşim sayısı da 14,7 milyarı buldu. Ayrıca, bir yıla yakın bir sürede geliştirerek Ekim ayında kullanıcıların beğenisine sunduğumuz canlı mobil oyunumuz ELEQ’i de bu zamanda dijital portföyümüze katmış bulunuyoruz.”

 

 

Türk Telekom Grubu hakkındaki

177 yıllık kökünden bir geçmişe haiz olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörüdür. Müşterilerin hızla değişen kontakt ve teknoloji gereksinimlerine en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek amacıyla 2015 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş., TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. Ve TTNET A.Ş. Tüzel kişiliklerini mevcut şekliyle muhafaza ederek ve tabi oldukları mevzuat ve regülasyonlara yüzde yüz uyarak, “satın alan odaklı” ve entegre bir yapıya geçmiştir. Bireysel ve kurumsal hizmetler konusunda geniş hizmet ağı ve varlıklı ürün çeşitliliğine haiz olan Türk Telekom, Ocak 2016 itibarı ile mobil, internet, telefon ve TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirdi.


“Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” Türk Telekom, 30 Haziran 2018 nedeni ile 14,1 milyon durağan erişim hattı, 10,3 milyon genişbant, üç,3 milyon TV ve 20,2 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve malumat toplumuna dönüşüm dönemini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 33.615 çalışanıyla hizmet vermektedir.


Türk Telekomünikasyon A.Ş., PSTN ve toptan genişbant hizmetlerini sunmakta olup, mobil operatör TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş., perakende internet hizmeti, IPTV, Uydu TV, Web TV, Mobile TV, Smart TV Hizmetleri sağlayıcısı TTNET A.Ş., yakınsama teknolojileri firması Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., BT çözüm sağlayıcısı Innova Bilişim Çözümleri A.Ş., çevrimiçi öğrenim yazılımları firması Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş., çağrı merkezi şirketi AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., kurumsal risk sermayesi firması TT Ventures Proje Geliştirme A.Ş., elektrik tedarik ve satış şirketi TTES Elektrik Tedarik Satış A.Ş.’nin, toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International’ın direkt; Türk Telekom International iştiraklerinin, Televizyon yayıncılığı ile isteğe bağlı yayıncılık (VOD) hizmetleri sağlayıcısı Net Ekran şirketlerinin, aygıt satış şirketi TT Satış Ve Dağıtım Hizmetleri A.Ş.’nin ve ödeme hizmetleri şirketi TT Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin ve rehberlik hizmetleri firması 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş.’nin ise endirekt şekilde %100’üne sahiptir.


"Türk Telekom’un abone sayısı rekor büyüme ile 44,7 milyona ulaştı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Türk Telekom’un abone sayısı rekor büyüme ile 44,7 milyona ulaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom’un abone sayısı rekor büyüme ile 44,7 milyona ulaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0