Türk Bilim İnsanları Tarafından Hubble'dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop!
Atatürk üniversitesi’nden ve FMV ışık üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, Hubble’dan 7 kat çok çözünürlüğe sahip olacak bir teleskop geliştirmeye başladılar.

FMV ışık üniversitesi ve Atatürk üniversitesi, Türk bilim insanlarının geliştireceği, yüzde yüz yerli bir tasarıma sahip teleskop projesinin başladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre şark Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesi ile 4 metre çapında, hem görsel hem de al ötesi gözlem yapabilme kabiliyetine sahip olacak DAG teleskobunun kubbesiyle beraber geliştirilmesi projesinde imzalar atıldı. Atatürk üniversitesi'nden Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ve FMV ışık üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Onur Keskin, geliştirecekleri teleskobun Hubble feza Teleskobu’ndan 7 kat çok çözünürlüğe sahip olacağını ve 2019 yılının sonundan itibaren de hayata geçirmeyi öngördüklerini duyurdu.

Kalkınma Bakanlığı yönünden desteklenen ve dizaynı nedeniyle 0 yerli olan DAG teleskobu, Avrupa’daki en yüksek çözünürlüğe sahip gözlem cihazı olacak. Optik aygıtlarıyla beraber maliyeti yekün 150 milyon TL’yi bulan DAG teleskobu, 2019 yılından itibaren Atatürk üniversitesi bünyesinde, Erzurum’un 3170 m. rakımlı Karaka Tepesi’ne yerleştirilecek.

DAG teleskobunun Adaptif Optik ve Derotator sistemlerini üretecek olan FMV ışık üniversitesi, optik ve mekanik tasarımı için de isviçreli HEG-VD bir ortaklık anlaşması yaptı.


"Türk Bilim İnsanları Tarafından Hubble'dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Türk Bilim İnsanları Tarafından Hubble'dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Bilim İnsanları Tarafından Hubble'dan 7 Kat Fazla Çözünürlüğe Sahip Teleskop! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0