Toki Evleri’ne Alternatif Sistemler (Eminevim – Fuzulev)
Konut projeleri arasında seviyesi çok yüksek olan evler bulunmaktadır. İçerisinde spor salonu, havuz, alışveriş merkezi ve insanların tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bu projeler ile inşa edilmektedir.

 Sadece bir inşaat değil onlar yaşam alanları olarak lanse edilmektedir. Tam anlamıyla şehir ile hiçbir bağlantınız olmadan bir yere taşınmış olacaksınız. O alanda her şeyden uzakta sanki şehir merkezinde ki bir modern köy gibi yaşamaya başlayabileceksiniz. Tabi bu evlerden birisine sahip olmak istiyorsanız gözünüzden milyonlarca TL çıkarmanız gerekiyor. Seviyeleri o kadar yüksek olanlar var ki ancak belirli bir gelir sınıfına dahil olan kişilerin satın alabileceklerini anlamak hiç de zor olmayacaktır.

Toki evleri ise daha çok belirli bir gelir seviyesine ait olan kişilerin konaklama ihtiyaçlarını sağlamak için inşa ediliyor. Türkiye’nin neredeyse her noktasında İl veya İlçe ayrımı yapılmadan bu projeler inşa ediliyor. Tabi bunlara sahip olmak diğer projelere göre biraz daha zordur. Öncelikle alt gelir grubu içerisinde olmalısınız. Bu seviye her yıl güncelleniyor. 4500 TL aylık gelir belirlenmiş limitlerden birisidir. Eğer hane halkı olarak aylık bu gelir seviyesinin altında bir para ile geçinmeye çalışıyorsanız sizde ev alabilirsiniz. Ayrıca daha önce bir ev sahibi olmamanızda gerekiyor. Bu şartları sağlamakta her zaman evlerden birisine sahip olmak için yetmiyor. Aynı zamanda kuraya dahil olmanız gerekiyor.

Kura olarak nitelendirebileceğimiz benzer bir sistem ise Eminevim. Peşinatsız ev sahibi olmanın en kolay yolu sloganı ile uzun yıllardan bu yana insanları ev sahibi yapan sistem, faizsiz konut ve araç sahibi olunabilmesine imkan tanıyor.

Kura çekimi sonrasında eğer şanslıysanız sizde bir ev sahibi olabilirsiniz. Tabi bu sayı projenin yapıldığı şehre göre farklılık gösteriyor. Anadolu içinde bazı noktalarda yapılan projelere gerekli talep nüfus oranı nedeniyle gelmiyor. O zamandan kura çekimi olmadan direkt satış yapılıyor. Ödemeler bir kısmı peşin, kalan kısım ise 120 aya kadar vadeye uzayabilecek şekilde ödemesi sağlanıyor. Bu da kira bedeline yakın bir seviyede ödemenin yapılmasına yardımcı oluyor. Bu evler arasında emekliler, gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınlarının özel bir yeri olduğunu da ekleyelim. Son yıllarda binlerce aile bu sayede ev sahibi olma şansını elde etti. Bu sayede farklı yaşam alanları oluşturularak şehrin keşmekeşinden kurtulmaları sağlandı.

Alternatif olarak tasarrufa ve birikime dayalı sistemlerden biri olan Fuzulev ile de ev sahibi olabilirsiniz. FPK sistemi adı verilen “Faizsiz, Peşinatsız, Kredisiz” sistem ile konut ya da araba sahibi olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları