Ticari Elektronik İleti
Ticari elektronik ileti, çağrı merkezi, otomatik arama makineler, akıllı ses kaydedici sistemleri, telefon, elektronik posta, kısa mesaj hizmetleri gibi vasıtalar kullanıp elektronik ortamlarda gerçekleştirilen ve ticari amaçlar ile gönderilmiş olan ses, veri ve görüntü içerikli mesajlara ticari elektronik ileti denmektedir.

Ticari Elektronik İleti Sistemlerine Kimler Kayıt Olmalıdır? 

Ticari Elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişilerin İleti yönetim sistemine kaydolması gerekir. İleti yönetim sistemleri üzerinde onayları olmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilmesi mümkün değildir. İleti yönetim sistemine kaydedilmiş olan onaylar geçersiz sayılır. 

Ticaret Elektronik İletide Olması Gereken Bilgiler Nelerdir? 

Hizmet sağlayıcıları, alıcıların ret bildiriminde bulunabilmesi için kendileri tarafından sağlanmış ya da ileti yönetim sistemleri tarafından sunulmuş olan müşteri hizmetleri numaraları ile kısa mesaj numaraları ve ya sadece ret bildirimleri özgülenmiş olan bir URL adresi gibi erişilebilen iletişim adreslerine ticari elektronik iletide yer verilmektedir. Hizmet sağlayıcıları, kendine iletilen ret bildirinin üç iş günü içerisinde ileti yönetim sistemine bildirmektedir. Alıcıları reddetme hakkı ileti yönetim sistemi üzerinden kullanılabilmektedir. 

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi Nedir? 

Kurumlar, onay ya da ret bilgilerinin ileti yönetim sistemine kaydedilmesi, ileti yönetim sistemi üzerinden onay alınması, reddetme hakkının kullanılabilir olması, ticari elektronik hakkında şikâyetlerin olması, bunların raporlanıp, şikâyet sürecinin hızlı ve etkili bir biçimde yönetilmesi ve aracı hizmet sağlayıcılarının sistemi kullanması hedefiyle teknik olarak yapıyı hazırlayıp, bakanlığın kullanımına açmaktadır. Kurum ticari elektronik ileti gönderimlerinin aksamaması adına gerekli teknik tedbirleri alır ve kurumları ileti yönetim sistemlerine yönelik bakanlıklar tarafından istenen diğer iş ve çalışmaların hepsini yürütmek ve kontrol etmekle sorumdur.  

Ticari elektronik iletiler, içeriğinin alıcılardan alınan ve onaya uygun olacak niteliğe sahip olması gerekiyor. Ayrıca ticari elektronik iletilerde, gerçek veya tüzel şahısların açık bir şekilde belirlenebilmesini sağlayacak bilgilere yer verilmelidir. Kanunlara göre ticari elektronik iletilerin gönderilebilmesi adına alıcıların onayı şarttır. Fakat alınan ya da dolaylı yollardan kullandırılan hizmetlerle alakalı yapılan borç, teslimat, fatura içeriği olan iletilerin gönderilmesinde herhangi bir onay aranmamaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları