Televizyonun Zararları Nelerdir?
Televizyon seyretmenin kime ne zararı olabilir ki diye düşünülse de aslında basit bir cihazın hiç de masum olmadığı açıktır. Televizyonun faydaları elbette vardır ancak o faydaya karşı acaba ne kadar zararı oluyor?

İnsanlık tarihinin en büyük sıçrayışlarındandır televizyonu icadı. Telefon, uçak gibi icatlara göre televizyon da büyük ve dünyayı değiştiren icatlardandır. Uçağa hiç binmemiş insanların televizyona sahip olduklarına bakıldığında, en ücra köylerde dahi televizyonun olmasına bakıldığında uçaktan bile büyük bir icat olduğu ortaya çıkıyor. Televizyonun kitleler üzerindeki etkilerinin yanı sıra (o ayrı bir konu), bireyler üzerinde fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan sorunlara neden olmaktadır.

Televizyonun zararları nelerdir?

Öncelikle belirtelim ki, “televizyon seyretmek zararlı” değil, televizyonu zararlı olacak şekilde kullanmaktır bizim burada anlatmak istediğimiz. Haddinden fazla seyredilen televizyonun zararlarına değinecek olursak;

Çocukluktan itibaren insanların gün boyu televizyon seyretmeleri akışkan hayata bir tersliktir. Bir insanın hiç bir şey yapmadan saatlerce televizyona bakması beynin çalışma verimini düşürmektedir. Seyredilen şeyler sadece dizi, eğlence türünden ise bu geçerli. Eğitimle ilgili ders alan öğrenci, öğretici bir program türü içeriklerden bahsetmiyoruz. Onlarında kendine göre zamanı olmalıdır. Ancak sadece vakit geçirmek için seyredilenler (çocuklar için çizgi film de dâhildir), hem vücudun sağlığının bozulmasına neden olmakta hem de bireyleri dış dünyadan uzaklaştırmaktadır.

Televizyonun zararları sadece fiziksel de değildir, sosyal ve psikolojik açıdan da zararları olmaktadır. Televizyona alışan çocukların sürekli onu arar hale gelmesi büyük bir tehlikedir. O çocukların ihtiyacı olan şeyler dışarıda ve arkadaşlarıyla oynamasıdır oysa. Televizyon karşısında büyüyen toplumların üretimlerinin düştüğü, hazırcılığa alıştığı, AVM sayılarında artmalar yaşandığı, kolay yollardan para kazanma düşüncelerinin arttığı, kazanılan paranın alın teriyle bağlantısının kurulmadığı, gelir ve giderlerdeki dengesizlikler hep televizyonun hayata etkilerinden olmaktadır. Bunlar televizyon sayesinde olmasa da, bunların olmasında televizyonun yanlış kullanımının da olduğu artık bilinmektedir.

Yapılması gereken şey televizyonun hayatımızdaki yerinin ciddiyetini sorgulamak ve ona hak ettiği değeri vermektir; fazlasını değil.

Yararlanılan kaynak: http://www.kadinlahersey.com/televizyonun-etkileri-ve-zararlari-nelerdir.html

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları