Teknolojide Artık Kadınları Daha Fazla Göreceğiz!
Bill Gates`in eşi Melinda Gates, söylemiş olduğu projesinde teknolojide kadınlara daha fazla yer vermeye hazırlanmakta. Kadınlar teknolojide daha aktif olabilirler mi?

Melinda Gates, Back Channel ile gerçekleştirdiği ropörtajda, teknoloji sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini çözmek adına hanımların sektörde daha çok yer almalarını odağına alacak proje meselesinde açıklamalarda bulundu.

-1x-1-1

Melinda Gates'in yeni projesi

Bilgisayar bilimini önemsediğini söyleyen Melinda Gates, 80`li zamanlarda bilgisayar bilimi sektöründe daha çok kadının bulunduğunu dile getirmiştir.

Süreç içerisinde hanımların hukuk ve tıp branşlarında daha çok aktif bir hale geldiklerini belirten Gates, kadın bilgisayar bilimi mezunlarının bugünlerde sırf yüzde 18 oranında olduğunu anlatım etti.

Bu oranın 80`lerde yüzde 37 olduğunun altını çizen Gates, dünya nüfusunun yarısının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla görev oluşturan laboratuvarlarda hanımların önemini vurguladı.

screen-shot-2015-12-30-at-65028-pm (1)

Geleceğin teknolojisi şekilde betimlenen suni zeka laboratuvarlarında mutlaka kadınlara rastlanacağını belirten Gates, hedeflenilmesi gerekenin bu sayıyı arttırmak olduğunu söyledi.

hanımların kolektif bir biçimde devinim etmesi biçiminde sektörde daha çok yer alabileceklerine değinen Gates, bu sektörün bu sayede daha güçlenebileceğini vurguladı.

Melinda Gates, teknoloji sektöründe daha fazla kadının yer almasına yönelik olan projesinin henüz araştırma aşamasında olduğunu, projenin faaliyete geçmesi için önlerinde birkaç senenin olabileceğini kaydetti.

Melinda Gates'in gerçekleştirdiği ropörtajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları