SpaceX roketi iyonosferde delik açtı!
Elon Musk liderliğindeki SpaceX, insanlığın uzay macerası için mühim adımlar atmaya devam ederken, istemeden bir soruna yol açmışa benziyor. Ağustos 2017 tarihinde fırlatılan bir SpaceX roketi iyonosferde kocaman bir delik açtığı ortaya çıktı.

SpaceX roketi tarafından oluşturulan delik ne olacak?
Uzaya çıkan her füze atmosferi geçiş esnasında iz bırakabiliyor. Öte taraftan, SpaceX Falcon 9 roketi geçtiğimiz yılın Ağustos ayında sadece dairesel şok dalgaları oluşturmakla kalmamış. Bununla beraber iyonosfer plazmasında üç saat süresince kalan 900 kilometre çapında bir deliğe neden olmuş. Bunun yerel bir manyetik fırtınaya benzediği ve fenomenin roketteki hafifçe yük sebebiyle gerçekleştiği ifade edilmektedir.

Yer çekiminin tesirini azaltmak ve stresi hafifletmek için roketlerin çoğu kavisli yörüngeye sahip. SpaceX roketi ise ancak 475 kilogram ağırlığındaki Formasat-5 uydusunu taşımış olduğu için hemen hemen dikey bir halde atmosferden çıkış gerçekleştirmiş. Olayın temelinde de bu yörünge yatıyor.

İyi haberse iyonosfer deliğinin büyük sorunlara sebep olmamış olması. Geçici deliğin GPS navigasyonlarına önemli bir tesir gerçekleştirebileceği sadece neyse ki bunun gerçekleşmediği belirtiliyor. Bu anlamda füze operatörlerinin yeryüzündeki araba ve telefonların GPS kullanımına ziyan vermemek için daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiliyor.


"SpaceX roketi iyonosferde delik açtı! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere SpaceX roketi iyonosferde delik açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SpaceX roketi iyonosferde delik açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0