SpaceX, patlama soruşturması sona erdiğinde 8 Ocak'ta başlatmayı hedefledi
Şirketin Pazartesi günkü haberine göre, SpaceX, roketlerinden birinin patladığı Cape Canaveral'teki bir fırlatmada kaza nedeninin soruşturmasını sonuçlandırdı.

FAA ve NASA da dahil olmak üzere federal güvenlik ve uzay ajanslarıyla ortak yürütülen soruşturma, kaydedilen tüm materyalleri ve verileri yanı sıra Hawthorne, CA ve McGregor, TX'deki SpaceX tesislerinde testler yapmakla yakından ilgili incelemelerde bulundu.

Soruşturmanın sonuçları, bir Falcon 9 roketinin fırlatma öncesi yakıt verilmesi sırasında Eylül ayında patlamasına neden olan soruna işaret ediyor. SpaceX'in araştırma ekibi, roketin ikinci etap yakma yakımı için sıvı oksijen depolayan bir tankın içinde bulunan bir basınçlı kapta arıza olduğu ortaya çıktı. Bu davadaki sorun, geminin astarı ile üstü örtüsü arasında biriken oksijen, muhtemelen helyumun o kadar soğuk yüklenmesiyle daha da kötüleşti ki toplanmış oksijeni sıvıdan katıya döndürdü. SpaceX, bu sorunları çözmek için hem kısa hem de uzun vadeli düzeltmeleri yürürlüğe koyacağını ve hemen ve gelecekte güvenli bir yakıt verme sürecini sağlayacağından emindir.

Soruşturma sona erdiğine göre SpaceX, müşterinin Iridyum uydularıyla başlatılması hedeflenen 8 Ocak'ta uçmaya geri dönmeyi umuyor. SpaceX, telekomünikasyon şebekesinin bir ses ve veri ağı oluşturmak için kullandığı yörüngede 10 İridyum uydulardan oluşan bir yük getirmek için bir Falcon 9 kullanacak. Iridyum'dan gelen uydular Şahin 9'un nakliye kapsülüne yüklenmiş durumda.

SpaceX gerçekten de lansman pencerelerini karşılar ve aktif görev durumuna başarıyla geri dönerse, Eylül kazası ile tekrar lansmana geri dönüşleri arasındaki dönüş süresi benzeri görülmeyecek ve başlatma tezinde diğer müşterilere tam güvenini geri getirme yönünde uzun bir yol kat edecektir .

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları